پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۹۴۳۰
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۸
یادواره سردار سرافراز بسیجی شهید والامقام بهروز ترکاشوند نخستین شهید آزاده کشور در شهرستان ورامین برگزار شد.
به گزارش گیتی آنلاین ، در این مراسم که روز سه شنبه و با حضور قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور، مسئولان و خانواده معظم شهدای ورامین برگزار شد ، بر لزوم ادامه راه شهیدان برای حراست از ارزش های اسلامی تأکید شد.
 با حضور نصرت الله لطفی قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور، حضور رسانه ملی در استان و مرکز واحد خبر صداو سیما، سایت های خبری ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن محمودی امام جمعه موقت شهرستان ورامین، عبدالله مرتضوی مدیرکل بنیاد شهید استان تهران و هیئت همراه، سرهنگ رضایی معاونت هماهنگ کننده سپاه استان تهران و هیئت همراه، نمایندگی ولی فقیه سپاه سید الشهدا استان تهران، امام جمعه موقت شهرستان قرچک آقای بلوچی  مهندس دهقان شهردار محترم شهرستان ورامین، سید رضا احمدی، خانم حداوند میرزایی عضو شورای اسلامی شهرستان ورامین، مسئولین نیروی انتظامی شرق استان تهران، مسئولین واحد  دانشگاه آزاد و جمعی از مسئولین شهرستان ورامین و جمعی از همرزمان این شهید و خانواده معزز شهدا در بیت معظم اولین شهید آزاده و جانباز کشور شهید والامقام سردار سرافراز بسیجی «بهروز ترکاشوند» برگزار شد.

 سلام عمار انقلاب حضرت آیت الله جنتی دامت برکاته و عرض ادب و احترام خدمت مردم ورامین داشته باشیم که انصافا در گذرگاه انقلاب روح بالا و انقلابی بودن خودش را در عمل به اثبات رساند.
برای اینکه برای این شهید عزیز ماند و این جلسه مشمول و منش مردم عزیز ورامین است 
مقام معظم رهبری در دیدار با دست اندرکاران کنگره که چند روز پیش در تهران برگزار شد شهدا را مایه حیات معنوی خواندند در تعریف مایع حیات معنوی فرمودند یعنی خودباوری حرکت به سمت آرمان ها و هویت خودمان یعنی در واقع اساس هویت داشتن حضرت آقا می فرمایند در زمان حیاتش و رفتنشان و در واقع بعد از شهادتشان هر سه نقش آفرین برای اسلام و جامعه اسلامی در یکجا باطن خودشان و در یک جا نثار خونشان و بعد از شهادت با سخن گفتن با مردم خانواده معظم و برادر شهید و خواهر شهید و همه از آن عزیزانی که منسوب به این شهید هستند و حضرت آقا فرمودند شهدا بعد از شهادتشان تازه مردم حرف می زند لطفشون تازه بعد از شهادت باز باز میشود ولی گوش ما سنگین است و انتقال پیام شهید و انتقال حرف شهید در این جلسات بزرگ و بزرگداشت شهید ترکاشوند عزیز  و فراموش نکردن یاد شهید و آرمان های شهید  باید ببوسیم دستش خانواده معظم این شهید را بعد از چند دهه ی شهادت این عزیز  مراسم را در جمع بهترین‌ها و یادگاران دفاع مقدس یادی از شهید دارد و استمرار خواهد داشت با این نگاه ای شهید بهروز عزیز ما مایه افتخار همه ماست این شمع محفل بشریت چه پیامی برای بنده و شما دارند که می فرمودند همیشه الهام بخش است مربوط به گذشته و در زمان حیاتش نیست ، فرمودند حیات معنوی حتی بعد از شهادتشان عزیزان و  مسئولان و روحانیون معظم در میابیم پیام شهید بهروز ترکاشوند عزیز خانواده معظم شهید به عنوان چشم و چراغ ملت این شمع و روشن نگه داشتن در بیان فراموشی سپرده نشده و نخواهد شد. و قطعا  افتخار می کنیم در این عرصه،  ولی پیام شهید چیست؟  جانبازی و درد و رنج در دوره اسارت را با لقاح پیوسته کسوت و جایگاه مایه و ماهان شهادتش را برای چه بود برای اسلام و حفظ اسلام و امروز نظام اسلامی مورد طمع نظام شیطانی آمریکا است امانتی که شهدای بزرگ پانزده خرداد ورامین همچون شهید ترکاشوند امروز نظام که در معرض نظام سلطه است که با یک جنگ ترکیبی و رسانه ای و روانی با هدف قرار دادن مردم با تشدید تحریم و سیاست و تحریم های خالصانه با آسیب نظامی که حفظش از واجبات  واقعیات است انشاالله بتوانیم در قیامت در محضر شهدای عزیز همچون شهید ترکاشوند عزیزمون بگوییم چگونه دفاع کردیم از نظام اسلامی و دیدیم و شنیدیم در لطفی که عزیزان من قبلا هم خواندم خاطرات عزیزمان را همه سختی های اسارت جانبازی و درد و رنج را کشیدند اما تسلیم دشمن نشدند مبادا ما به عنوان پیروان این شهید عزیز و شهدامون تسلیم دشمن شویم.

 این شهید بزرگوار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل بسیج در همان روز های اول عضو بسیج شد و بعد از آغاز جنگ بارها جهت اعزام به جبهه اقدام می کردند که به علت کم سن بودن از اعزام ایشان جلوگیری به عمل می آوردند تا اینکه بلاخره در سال 1362 با دست بردن به شناسنامه و اضافه کردن سن خود به جبهه اعزام شد. اولین اعزام آقا بهروز در سال 1362 در کردستان که با شرایط سخت و در تیپ جندالله مشغول خدمت شد و بارها مورد کمین کومله و دمکرات قرار میگرفت. 7 ماه کردستان بودند، سقز چندین مرحله با درگیری ها با کومله آقا بهروز عزیز آنجا مجروح و تحت مداوا قرار میگیرد بدون اطلاع خانواده. بعد از اعزام ایشان به کردستان در تیپ بیست زره ای رمضان که مستقر در سومار بودند اعزام میشوند که اخویشون آقا بهزاد در مشغول خدمت بودند که اکثرا بچه های ورامین بودند که در آنجا بهروز جان اخوی شون را میبیند و انتقال اخوی را میگیرند و با اخوی همرزم میشوند. در عملیات بدر آغاز شد و ایشان و اخویشون در این عملیات شرکت میکنند و همچنین اعزام مجدد ایشان به تیپ سید الشهدا که هنوز به لشکر ارتقاع پیدا نکرده بود و در گردان علی اصغر به فرمانده شهید بزرگوار اسکندرلو حضور داشت.  عملیات ام الرصاص پشت گمرک خرمشهر جزیره بوارین شهید والامقام تانک هایی که نیمه سوخته بود آنها را هدف قرار میگرفت که عراقی در آن تانک ها حضور داشتند و به بچه ها حمله می کردند که در آن عملیات مختصر مجروح میشود در این عملیات لقب شکارچی تانک به ایشان دادند. آقا بهروز با درایت و هوشیاری که داشت تانک ها را شکار می کرد.  بعد از آن در عملیات والفجر 8 حضور پیدا میکنند و با رشادت هایی که این بزرگوار داشت نزدیک کارخانه نمک چندین نفر بر و تارنک را شکار میکند و به شدت مجروح میگردد. 50 روز در بیمارستان نجمه بستری میشود. و مجدداً به منزل بر میگردند. همزمان دو اخوی و پدر ایشان در جبهه حق علیه باطل حضور داشتند این شهید والامقام به تیپ سیدالشهدا که هنوز بهبودی کامل نیافته بود مجدداً به گردان علی اصغر (ع) با سردار عزیز اسکندرلو که فرمانده گردان بودند منتقل میشوند. 
و در 1365/02/13 عراق با یک لشکر پیاده و یک لشکر مکانیزه به منطقه فکه حمله میکند و در نزدیکی سایت و پل کرخه  پیشروی میکنند. چون منطقه تیپ زره ای قزوین رهبری میکرد تیپ سیدالشهدا در آن منطقه حضور پیدا میکند و در تاریخ 13 اردیبهشت 1365 تیپ سیدالشهدا وارد عمل میشود و نوک پیکان گردان علی‌اصغر (ع) میباشد. با رشادت های رزمندگان اسلام عراق زمین گیر میشود و در آن عملیات این شهید بزرگوار از ناحیه کتف و صورت مجروح میشود و در آن عملیات رشادت زیادی می آفریند. و چندین دوشکا و تانک های عراق را هدف آرپیچی قرار می دهید. 
شهید ترکاشوند در آن عملیات به اسارت نیروی های بصری عراق در می آید که 5 سال در اسارت و  از فعالان و مسئول بند 6 اردوگاه کمپ 10 عراق بودند که بارها مورد شکنجه های بعثی عراق قرار می گرفت  لازم به ذکر است اسرا را جهت زیارت به بین الحرمین و کربلا میبرند که ایشان در آنجا شعار های انقلابی و مذهبی  میداند که مورد ضرب و شتم قرار میگیرد و 18 تا علامت به پشت این شهید بزرگوار و همرزمان این شهید بزرگوار میزنند. و در سال 1369 همزمان با ورود آزادگان عزیز به میهن اسلامی بازگشتند. و بعد از یک ماه پس از ازدواجش به علت شکنجه های دوران اسارت و مجروحیت که به ایشان تعمل شده بود صبح هنگام از منزل خارج میشود و کمی از منزل دور میشود که ناگهان بر روی خط راه آهن می افتند و به یاران شهید خود پیوستند . 
 مرحوم سید علی اکبر ابوترابی سید آزادگان خطاب به پدر شهید ترکاشوند می‌فرماید: فرزند شما سه مقام دارد؛ اول اینکه اسارت را تحمل کرد دوم به افتخار جانبازی نائل گشت و سوم شهادت که حقش بود و نصیبش شد.  شهیدی که سردار علی فضلی در خصوص او می‌گوید این شهید بزرگوار به آن چیزی که هدف و حقش بود رسید.  ابرقدرت های شرق و غرب با تجهیز رژیم بعث کوشیدند تا در جریان جنگ هشت ساله تحمیلی نظام اسلامی را از میان برداشته و به اهداف خود برسند اما دست قدرت الهی در کنار هدایت‌های رهبری و ایستادگی ملت ایران سبب شد تا دفاع مقدس به برگ برنده ای برای عزت و اقتدار امروز ایران اسلامی تبدیل شود. برخی چهره ها و  شهدای دفاع مقدس به دلیل داشتن ویژگی های بارز در تاریخ انقلاب اسلامی جاودانه شده اند که بدون شک یکی از این شهدای بزرگوار سردار سرافراز بسیجی شهید والامقام بهروز ترکاشوند است مردی که اولین شهید، آزاده و جانباز کشور لقب گرفت.  شهرستان ورامین افتخار دارد اولین آزاده و جانباز کشور را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است و این امر در کنار تقدیم بیش از ۱۴۰۰ شهید گلگون کفن مانند نگین درخشان بر تارک آسمان دیار 15 خرداد میدرخشد.
 ششم آذرماه یادآور شهادت اولین شهید آزاده و جانباز کشور است،  شهیدی که با شهادت خود برای همیشه در تاریخ جاودانه شد و امروز به عنوان یک الگو در میان مردم شهرستان خون و قیام ورامین مطرح مانده است .
سردار سرافراز شهید بهروز ترکاشوند پرورش یافته حقیقی مکتب عاشورا بود.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: