پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۹۴۸۸
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۸
گیتی آنلاین _ مدیر کل بازرسی استان البرز در جلسه شورای اسلامی استان خطاب به شوراها گفت : شوراها وظیفه نظارت بر عملکرد شهرداری ها را دارند و باید به گونه ای عمل کنند تا شکایات از شهرداری ها به کمترین حد ممکن برسد.

"احمد علی آبادی فراهانی" تاکید کرد: البته نظارت با دخالت تفاوت دارد. گاهی آگاهی نداشتن شورا ها از وظایف باعث ايجاد دورباطل تشكيل پرونده در مراجع قضايي وسارمان بازرسي  و اتلاف وقت و طرح شکایاتی می شود که سازمان بازرسی را از موضوعات مهمتر باز می دارد. در واقع بطن موضوع این است که بسیاری از تخلفات به شوراها بازمی گردد. 
وی به تاریخچه تاسیس سازمان بازرسی اشاره کرده و گفت: بعد از انقلاب،در اجراي اصل ١٧٤قانون اساسي سازمان بازرسي تشکیل شد این سازمان ابزار قوه قضاییه برای نظارت بر حسن جریان امور  ونظارت بر اجراي قوانين در دستگاه هاي اجرايي در قواي سه گانه  مي باشد
وی افزود: از نظر دامنه نظارتی این سازمان بالاترین دستگاه نظارتی در کشور است و نقطه عطف سازمان تلاش برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، مالی، اداری و آسیب شناسی دستگاه های اجرایی و اداری است و دو وظیفه عمده نظارت بر اجرای قوانین و نظارت بر حسن جریان امور است که گاهی مهمتر از حتی اجرای قانون است.
فراهانی ادانه داد: نظارت های ما بر مناقصه و مزایده ها، اصلاح ساختارتشکیلاتی ارتقای کیفیت و کمیت اقدامات دستگاه ها، پیشگیری از وقوع تخلفات در دستگاه ها به انحاء مختلف و با هدف  ارتقا کارآمدی دستگاه ها صورت مي گيرد و در این زمینه تعامل با دیگر دستگاه های نظارتی استان نیز وجود دارد. موضوع قابل اهمیت عدم تاکید بر مچ گیری از عملکرد دستگاه های اداری و اجرایی به عنوان هدف اصلي  داریم. حضور در دستگاه ها را به عنوان ابزار حسن مدیریت تلقی می کنیم.

نظارت و بازرسی به عنوان فعالیتی نظام مند از چند بخش تشکیل شده است.انواع بازرسی شامل موردی، مستمر و فوق العاده است که بر اساس سامانه رسیدگی به شکایات، شکایات مردم را به دستگاه ها ارجاع می دهیم که اگر جواب دستگاه مورد نظر مورد پذیرش بود ورود نمی کنیم. در بازرسی مستمر ۵ موضوع در دستور كار  داریم که شامل تهیه برنامه‌ ریزی، تهیه طرح بازرسی، اجرای عملیاتی، تهیه گزارش، پیگیری اجراي پيشنهادهاي ختام گزارش  داریم که دستگاه هایی که مخاطب گزارش هستند مکلف به انجام آن هستند مگر اینکه عذر موجهی داشته باشند که تشخیص این عذر با سازمان بازرسی است. مقایسه آنچه هست و آنچه باید باشد در نظارت بازرسی انجام می شود.
فراهانی با اشاره به اینکه ماهیت کار سازمان بازرسی به دو نوع نظارت و بازرسی تقسیم می شود، گفت: اگرچه این موضوع در نگاه عام به یک شکل تلقی می شود. در نظارت است که می توانیم کمک حال دستگاه در حین انجام کار باشیم و‌پیشگیری انجام می شود. 
مدیر کل بازرسی استان افزود: دادرسی یک صلاحیت قضایی است که برای رسیدگی به جرم و تخلف، دادرس وارد کار می شود. در بازرسی بررسی و‌کشف تخلف و جرم‌صورت می گیرد و سپس گزارش عملكرد به مراجع صلاحیت دار که می توانند حکم قضایی و انتظامی صادر کنندارسال ميگردد 
وی تصربح کرد: اکنون وضع جامعه به گونه ایست که مردم ناراضی هستند و گاهی بود و نبود سازمان بازرسی را مورد انتقاد قرار میدهند اما اگر این سازمان‌نبود مشكلات بيشتر بود.
مدیر کل بازرسی استان با اشاره به اینکه شوراها وظیفه نظارت بر عملکرد شهرداری را دارند، گفت: در گذشته گزارش تخلف شهرداری به وزارت کشور داده می شد اما اکنون باید این گزارش به رئیس شورای شهر داده شود ؛ زیرا وظیفه نظارت بر عملکرد شهردار با شوراست و این موضوع اکنون انجام‌می شود. ولی در واقع بازخورد آن تاثیر گذاری زیادی نداشت. زیرا ریاست شوراها در این مورد آنچنان که باید عمل نکردند و وظیفه نظارتی خود را آنچنان که باید انجام ندادند.
وی افزود: بطن موضوع این است که خیلی از تخلفات به شورا بر می گردد.گزارش تخلفات شهرداری به شورا به این دلیل است که شوراها مطلع شوند و اصلاح از شورا آغاز شود. اینکه نامه گزارشات به شورا ارسال شود و از سوی شورا به شهرداری ارسال و توجیهاتی از سوی شهردار نوشته شود اقدام مناسبی نیست. این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است. اختیار ورود به شوراها را داریم ولی به عنوان یک قانونگذار محلی برای این موضوع حرمت قائلیم اما گاهی شوراها در این زمینه کاهلی می کنند.
وی افزود: شورا به عنوان نماینده مردم باید بر عملکرد شهرداری نظارت داشته باشد البته نظارت با دخالت تفاوت دارد. آگاهی نداشتن از وظایف در جاهایی مثل شورا و دورهای باطل گاهی اوقات باعث اتلاف وقت و شکایاتی می شود که سازمان بازرسی را از موضوعات مهمتر باز می دارد.

فراهانی تصریح کرد: تحريم ها با هدف ايجاد موج نارضايتي در جامعه از سوي دشمنان دنبال ميشود به نظر موج شکن ما دستگاه های اجرایی، اداری و خود شوراهاهستند كه با خدمتگزاري خود ميتوانند سطح رضايتمندي را در بين مردم افزايش دهند. شورا ها از تمام دستگاه های دیگر به مردم نزدیکتر و منتخبین مردم هستن وباید کاری کنند در حوزه شهرداری کمترین شکایت را داشته باشیم

نویسنده:مهیا حسن آبی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: