پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۹۵۰۲
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۸
به مناسبت بیست و هشتمین سالگرد شهادت اولین شهید آزاده و جانباز کشور سردار سرافراز بسیجی شهید والامقام بهروز ترکاشوند در ورامین برگزار شد.
به گزارش گیتی آنلاین؛ به مناسبت بیست و هشتمین سالگرد شهادت اولین شهید آزاده و جانباز کشور سردار سرافراز بسیجی شهید والامقام بهروز ترکاشوند، با حضور نصرت الله لطفی قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن محمودی امام جمعه موقت شهرستان ورامین، عبدالله مرتضوی مدیرکل بنیاد شهید استان تهران و هیئت همراه، سرهنگ رضایی معاونت هماهنگ کننده سپاه استان تهران و هیئت همراه، نمایندگی ولی فقیه سپاه سید الشهدا استان تهران، امام جمعه موقت شهرستان قرچک آقای بلوچی  مهندس دهقان شهردار محترم شهرستان ورامین، سرکار خانم هداوند میرزایی عضو شورای اسلامی شهرستان ورامین، خانم امیری دبیر کمیسیون فرهنگی شورا شهر ورامین، مدیریت محترم شهرداری منطقه یک جناب مهندس غلامرضا حبیبی، ریاست بنیاد شهید شهرستان ورامین جناب آقا ولایت ، مسئولین نیروی انتظامی شرق استان تهران، مسئولین واحد  دانشگاه آزاد و جمعی از مسئولین شهرستان ورامین و جمعی از همرزمان این شهید و خانواده معزز شهدا در بیت معظم اولین شهید آزاده و جانباز کشور شهید والامقام سردار سرافراز بسیجی «بهروز ترکاشوند» برگزار شد.

این شهید بزرگوار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل بسیج در همان روز های اول عضو بسیج شد و بعد از آغاز جنگ بارها جهت اعزام به جبهه اقدام می کردند که به علت کم سن بودن از اعزام ایشان جلوگیری به عمل می آوردند تا اینکه بلاخره در سال 1362 با دست بردن به شناسنامه و اضافه کردن سن خود به جبهه اعزام شد. اولین اعزام آقا بهروز در سال 1362 در کردستان که با شرایط سخت و در تیپ جندالله مشغول خدمت شد و بارها مورد کمین کومله و دمکرات قرار میگرفت. 7 ماه کردستان بودند، سقز چندین مرحله با درگیری ها با کومله آقا بهروز عزیز آنجا مجروح و تحت مداوا قرار میگیرد بدون اطلاع خانواده. بعد از اعزام ایشان به کردستان در تیپ بیست زره ای رمضان که مستقر در سومار بودند اعزام میشوند که اخویشون آقا بهزاد در مشغول خدمت بودند که اکثرا بچه های ورامین بودند که در آنجا بهروز جان اخوی شون را میبیند و انتقال اخوی را میگیرند و با اخوی همرزم میشوند. در عملیات بدر آغاز شد و ایشان و اخویشون در این عملیات شرکت میکنند و همچنین اعزام مجدد ایشان به تیپ سید الشهدا که هنوز به لشکر ارتقاع پیدا نکرده بود و در گردان علی اصغر به فرمانده شهید بزرگوار اسکندرلو حضور داشت.  عملیات ام الرصاص پشت گمرک خرمشهر جزیره بوارین شهید والامقام تانک هایی که نیمه سوخته بود آنها را هدف قرار میگرفت که عراقی در آن تانک ها حضور داشتند و به بچه ها حمله می کردند که در آن عملیات مختصر مجروح میشود در این عملیات لقب شکارچی تانک به ایشان دادند. آقا بهروز با درایت و هوشیاری که داشت تانک ها را شکار می کرد.  بعد از آن در عملیات والفجر 8 حضور پیدا میکنند و با رشادت هایی که این بزرگوار داشت نزدیک کارخانه نمک چندین نفر بر و تارنک را شکار میکند و به شدت مجروح میگردد. 50 روز در بیمارستان نجمه بستری میشود. و مجدداً به منزل بر میگردند. همزمان دو اخوی و پدر ایشان در جبهه حق علیه باطل حضور داشتند این شهید والامقام به تیپ سیدالشهدا که هنوز بهبودی کامل نیافته بود مجدداً به گردان علی اصغر (ع) با سردار عزیز اسکندرلو که فرمانده گردان بودند منتقل میشوند. 
و در 1365/02/13 عراق با یک لشکر پیاده و یک لشکر مکانیزه به منطقه فکه حمله میکند و در نزدیکی سایت و پل کرخه  پیشروی میکنند. چون منطقه تیپ زره ای قزوین رهبری میکرد تیپ سیدالشهدا در آن منطقه حضور پیدا میکند و در تاریخ 13 اردیبهشت 1365 تیپ سیدالشهدا وارد عمل میشود و نوک پیکان گردان علی‌اصغر (ع) میباشد. با رشادت های رزمندگان اسلام عراق زمین گیر میشود و در آن عملیات این شهید بزرگوار از ناحیه کتف و صورت مجروح میشود و در آن عملیات رشادت زیادی می آفریند. و چندین دوشکا و تانک های عراق را هدف آرپیچی قرار می دهید. 
شهید ترکاشوند در آن عملیات به اسارت نیروی های بصری عراق در می آید که 5 سال در اسارت و  از فعالان و مسئول بند 6 اردوگاه کمپ 10 عراق بودند که بارها مورد شکنجه های بعثی عراق قرار می گرفت  لازم به ذکر است اسرا را جهت زیارت به بین الحرمین و کربلا میبرند که ایشان در آنجا شعار های انقلابی و مذهبی  میداند که مورد ضرب و شتم قرار میگیرد و 18 تا علامت به پشت این شهید بزرگوار و همرزمان این شهید بزرگوار میزنند. و در سال 1369 همزمان با ورود آزادگان عزیز به میهن اسلامی بازگشتند. و بعد از یک ماه پس از ازدواجش به علت شکنجه های دوران اسارت و مجروحیت که به ایشان تعمل شده بود صبح هنگام از منزل خارج میشود و کمی از منزل دور میشود که ناگهان بر روی خط راه آهن می افتند و به یاران شهید خود پیوستند . 
 مرحوم سید علی اکبر ابوترابی سید آزادگان خطاب به پدر شهید ترکاشوند می‌فرماید: فرزند شما سه مقام دارد؛ اول اینکه اسارت را تحمل کرد دوم به افتخار جانبازی نائل گشت و سوم شهادت که حقش بود و نصیبش شد.  شهیدی که سردار علی فضلی در خصوص او می‌گوید این شهید بزرگوار به آن چیزی که هدف و حقش بود رسید.  ابرقدرت های شرق و غرب با تجهیز رژیم بعث کوشیدند تا در جریان جنگ هشت ساله تحمیلی نظام اسلامی را از میان برداشته و به اهداف خود برسند اما دست قدرت الهی در کنار هدایت‌های رهبری و ایستادگی ملت ایران سبب شد تا دفاع مقدس به برگ برنده ای برای عزت و اقتدار امروز ایران اسلامی تبدیل شود. برخی چهره ها و  شهدای دفاع مقدس به دلیل داشتن ویژگی های بارز در تاریخ انقلاب اسلامی جاودانه شده اند که بدون شک یکی از این شهدای بزرگوار سردار سرافراز بسیجی شهید والامقام بهروز ترکاشوند است مردی که اولین شهید، آزاده و جانباز کشور لقب گرفت.  شهرستان ورامین افتخار دارد اولین آزاده و جانباز کشور را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است و این امر در کنار تقدیم بیش از ۱۴۰۰ شهید گلگون کفن مانند نگین درخشان بر تارک آسمان دیار 15 خرداد میدرخشد.
 ششم آذرماه یادآور شهادت اولین شهید آزاده و جانباز کشور است،  شهیدی که با شهادت خود برای همیشه در تاریخ جاودانه شد و امروز به عنوان یک الگو در میان مردم شهرستان خون و قیام ورامین مطرح مانده است .
سردار سرافراز شهید بهروز ترکاشوند پرورش یافته حقیقی مکتب عاشورا بود.خبرنگار: پوریا زارعی
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: