پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۹۵۷۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳
گیتی آنلاین _ رئیس شورای شهر کمالشهر به وضعیت نامطلوب فضای آموزشی این شهر اشاره کرد و گفت: متاسفانه حال مدارس کمالشهر اصلا خوب نیست.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری گیتی آنلاین _ نشست مشترک مدیران مدارس با اعضای شورای شهرکمالشهر، نماینده فرماندار کرج، مدیر آموزش و پرورش ناحیه چهار کرج و شهردار کمالشهر برگزار شد.

علی صفری، رئیس شورای شهر کمالشهر در این نشست با اشاره به کمبود شدید فضای آموزشی در این شهر، گفت: کمالشهر شهری مهاجرپذیر است و روزبه روز هم جمعیتش افزایش پیدا می‌کند اما متاسفانه فضای آموزشی شهر متناسب با این افزایش جمعیت رشد نکرده است.

وی با بیان اینکه علاوه بر کمبود فضای آموزشی بسیاری از مدارس شهر هم مستهلک و دارای بافت فرسوده هستند، افزود: با توجه به وضعیت موجود چه کسی باید پاسخگوی 25 هزار دانش‌آموز این شهر باشد؟

این مسئول گفت: با توجه به اینکه اداره کل تجهیز و نوسازی مدارس البرز اعتبار کافی برای رسیدگی به تمام این مشکلات را ندارد، توسعه و تامین فضا و امکانات آموزشی، به همراهی مسئولان و توجه خیران مدرسه‌ساز نیاز دارد.

صفری با بیان اینکه شهرداری و شورای شهر کمالشهر همواره به آموزش و پرورش و مدارس توجه  ویژه‌ای داشته و نسبت به مشکلات این حوزه بی تفاوت نبوده است، افزود: هرچند ساخت فضای آموزشی و تجهیز مدارس به عهده اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس البرز است اما شورای شهر و شهرداری کمالشهر مدارس را تنها نگذاشته هر سال اعتباری را برای  تامین فضای سبز، رنگ آمیزی، ساخت و تعمیر سرویس‌های بهداشتی، ایزوگام سقف و سرویس‌های بهداشتی مدارس اختصاص می‌دهد.

رئیس شورای شهر کمالشهر در پایان بیان کرد: رفع مشکلات مدارس و ساخت فضاهای آموزشی جدید در این شهر باید با همکاری همه دستگاه های متولی صورت بگیرد. شورای شهر کمالشهر برای تحقق این هدف دست از مطالبه‌گری برنمی‌دارد و از همه مسئولان انتظار دارد که به کمالشهر نگاه ویژه‌تری داشته باشند.

در ادامه مهرداد ترابیان اظهارکرد:حل بعضی ازمعضلات جز وظایف شهرداری نیست اما نمی توان نسبت به برخی مسائل چون مسائل فرهنگی بی تفاوت بود.

وی افزود: شهرداری کمالشهر هیچگاه خود را از آموزش و پرورش جدا نمی‌داند چون تعلیم و تربیت فرزندان ما برعهده آموزش و پرورش است و در واقع مدرسه به همه ما تعلق دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه براساس نقشه جمعیت شهری تا سال 95 باید 50 هزار نفر در کمالشهر ساکن می شدند اما جمعیت این شهر امسال از مرز 170 هزار نفر هم گذشته است، افزود: رشد بی‌رویه جمعیت باعث شده که کمالشهر از لحاظ سرانه فضای آموزشی و مدرسه دچار کمبود شود.

ترابیان گفت: علاوه بر کمبود فضای آموزشی، بسیاری از مدارس این شهر نیز دارای بافت فرسوده هستند و باید تخریب شوند، مدرسه‌ای که 22 سال از ساخت آن می‌گذرد از لحاظ استحکام اصلا قابل اطمینان نیست و اگر حادثه‌ای مثل زلزله پیش بیاید چگونه می‌خواهیم امنیت دانش‌آموزان را حفظ کنیم؟

وی گفت: حل این مشکل به تنهایی امکان پذیر نیست و مسئولان باید نگاه ویژه‌ای به کمالشهر داشته باشند. اگر بخواهیم همه مسئولیت را برعهده آموزش و پرورش یا سازمان نوسازی مدارس بگذاریم کاری از پیش نمی‌رود.

شهردار کمالشهر تصریح کرد: شهرداری این شهر نیز علی‌رغم داشتن محدودیت‌های بودجه‌ای هرسال نگاه ویژه‌ای به مدارس داشته و در حوزه‌هایی از قبیل رنگ‌آمیزی مدارس، تعمیر سرویس‌های بهداشتی، هوشمندسازی مدارس و تامین فضای سبز مدارس همکاری کرده است.

این مسئول اضافه کرد: همچنین طبق تبصره سه ماده 101 قانون شهرداری‌ها، شهرداری 25 درصد از اراضی مورد توافق را برای تامین سرانه فضاهای عمومی و خدماتی که مهم‌ترین آن فضاهای آموزشی است تملک می‌کند تا نسبت به احداث فضاهای آموزشی و خدماتی مورد نیاز اقدام شود که شهرداری کمالشهر نیز در این خصوص اقداماتی انجام داده است.

ترابیان گفت: معضل فضای آموزشی این شهر تنها با برگزاری جلسه حل نمی‌شود. مسئولان ذیربط باید پیگر موضوع باشند و مصوبات جلسات را به جد پیگیری کنند.

در ادامه این جلسه قاسم پوستین‌دوز، مدیر آموزش و پرورش ناحیه چهار کرج، بیان کرد: کمالشهر 25 هزار دانش‌آموز دارد اما به علت کمبود مدرسه 10 درصد از جمعیت دانش‌آموزی این شهر برای تحصیل به مناطق دیگر شهر کرج می‌روند.

وی افزود: در حال حاضر 19 هزار دانش‌آموز در مدارس این شهر تحصیل می‌کنند که از این تعداد 113 هزار دانش‌آموز لازم التعلیم و 6 هزار دانش‌آموز در مقطع پیش‌دبستانی و بزرگسال هستند.

این مسئول به کمبود فضای آموزشی در کمالشهر اشاره کرد و گفت: این شهر مهاجرپذیر است و روز به روز هم جمعیتش بیشتر می‌شود اما متاسفانه سرانه فضای آموزشی آن متناسب با رشد جمعیت توسعه پیدا نکرده است و این عدم تناسب باعث شده که امروز 82 درصد مدارس این شهر دو شیفت باشند.

پوستین دوز تاکید کرد: تعداد بالای دانش‌آموزان در این شهر باعث شده که کلاس‌های درسی از استاندارد تعیین شده خارج شود. طبق آمار در سایر مناطق کرج هرکلاس درسی حداکثر 35 دانش آموز دارد اما در کمالشهر امسال در برخی از مدارس پایه اول تا چهارم تعداد دانش آموزان از 50 نفر هم بیشتر است.

مدیرآموزش و پرورش ناحیه چهارکرج تصریح کرد: به عنوان مثال در منطقه مثل خرمدشت که 60 هزار نفر جمعیت دارد به علت کمبود فضای آموزشی مدرسه‌ای که با ظرفیت 300 دانش‌آموز باید اداره شود، 500 دانش‌آموز دارد.

وی گفت: قطعا کمبود فضای آموزشی و تعداد اضافه دانش‌آموزان در کلاس‌های درسی بر روند آموزش و پرورش و کیفیت تدریس معلمان اثر منفی می‌گذارد.

این مسئول کمبود سرویس بهداشتی، نبود فضای سبز، بافت فرسوده مدارس، کمبود نیمکت درسی و نداشتن تجهیزات را از دیگر مشکلات مدارس این شهر عنوان کرد و گفت: دانش‌آموزان وقت زیادی را در مدرسه سپری می‌کنند. باید امکانات لازم را برای آن‌ها فراهم کنیم، چرا مدرسه‌ای که 500 دانش‌آموز دارد فقط 5 چشمه سرویس بهداشتی دارد که آن هم به علت خرابی و شکستگی نمی توان از همه آن‌ها استفاده کرد.

پوستین‌دوز اضافه کرد: دانش‌آموز کمالشهری چه گناهی دارد که باید در چنین شرایط و فضایی تحصیل کند، این دانش‌آموزان فرزندان ما و آینده‌سازان این مرز و بوم هستند نباید نسبت به وضعیت آن‌ها بی‌تفاوت باشیم.

وی گفت: بهترین راه این است که خیرین به این حوزه ورود کنند و شهرداری هم همکاری لازم را انجام دهد. در برخی از مناطق کمالشهر زمین‌های کوچکی وجود دارد. مثلا زمین‌های ۳۰۰ تا ۴۰۰ متری که قطعا مناسب فضاهای آموزشی نیست. با کمک نهادهای محلی و شهرداری باید در تامین زمین برای مدارس و خرید زمین‌های مجاور مدارس اقدام کنیم در غیر این صورت وضعیت تغییری نمی‌کند و روزبه روز هم بدتر می‌شود.

لازم به ذکر است بازسازی سرویس بهداشتی مدرسه حضرت خدیجه(س)، تامین نیمکت برای کلاس‌ها به ترتیب اولویت مدارس، تخریب و ساخت کامل مدرسه شهدای کمالشهر تا سال 99 و تفکیک زمین پنج هزار متری آموزش و پرورش و اختصاص سه هزار متر از زمین برای ساخت مدرسه توسط خیرین از مصوبات این جلسه بود.

انتهای پیام./
نویسنده:مهیا حسن آبی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: