پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۹۵۸۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۳
موانع اجرای پروژه‌های عمرانی در کمیسیون برنامه و بودجه در دست بررسی است
کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات با حضور مسئولین سازمان برنامه و برخی از تشکل های صنفی پیمانکاران فعال در حوزه راه و شهرسازی به بررسی موانع موجود بر سر راه اجرای پروژه های عمرانی کشور پرداخت.


حسینعلی حاجی دلیگانی در گفتگو با خبرنگار گیتی آنلاین گفت : پیشنهادی را درباره بررسی مشکلات موجود بر سرراه اجرای پروژه‌های عمرانی که در حال حاضر متوقف است در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی مطرح کرده بودیم که آقای تاجگردون رئیس کمیسیون سه شنبه گذشته 6 آذرماه 97 این پیشنهاد را پذیرفتند و قرار شد که جلسه ای را با حضور سازمان برنامه و برخی از تشکل های صنفی مربوط به پیمانکاران داشته باشیم و مسائل مربوط به حوزه عمران را بررسی کنیم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این جلسه امروز یکشنبه 11 آذر 97 بخشی از موضوع کار کمیسیون ما بود.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار بیان کرد: نماینده پیمانکاران عمرانی گفتند که پروژه‌ها در حال حاضر در شرایط خوبی نیست و 75 درصد از پروژه های زیربنایی متوقف است.

وی تصریح کرد: مباحثی که مطرح شد مربوط به 5-6 سال اخیر بود که بیان شد و خبر از این واقعیت می داد که سازندگی و تولید عملا متوقف است و در حال حاضر کمتر از 30 درصد از ظرفیت پیمانکاران سراسر کشور به کار گرفته می شوند.

مناقصاتی که با استفاده از شیوه پرداخت اوراق برگزارمی شود به ضرر بیت المال است

حاجی دلیگانی مشکل دیگری که با خبرنگار گیتی آنلاین در میان گذاشت درباره موضوع مناقصات بود.

این نماینده مجلس مطرح کرد: این مناقصات که به جای پول نقد به وسیله اوراق برگزار می شود از دو طرف به ضرر دولت و بیت‌المال است.

وی توضیح داد: به این دلیل که وقتی اوراق مبنای کار است مناقصات درست برگزار نمی شود و چون نسیه است شرایطی ایجاد می شود که با عددهای بالاتری از ارقام واقعی این مناقصات انجام می شود به این ترتیب از یک طرف عملا اوراق کمتر از 50 درصد ارزش اسمی آن مفید واقع می شود و از طرف دیگر دولت در آینده موظف است در زمان سررسید، هم پول کل اوراق را بپردازد و هم سود آنها را.

حاجی دلیگانی تاکید کرد: این موضوع خیلی به ضرر کشور است.

وی در پایان گفت: تا به روز رسانی عددها و تعدیلی که سازمان برنامه اعلام کرده بود هنوز فاصله داریم.

به گزارش گیتی آنلاین به دلیل افزایش قیمت تجهیزات خارجی و داخلی مصروف در پروژه های عمرانی و نیز تورمی که شاهد آن هستیم ، قراردادهای بسته شده دیگر برای پیمانکاران مقرون به صرفه نبود، سازمان برنامه ، بخشنامه ای را در شهریورماه امسال صادر کرد تا قرارداد پیمانکاران تعدیل شود و این تعدیل به صورت ماهیانه باشد که طبق آنچه در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی مطرح شد، طبق گفته حاجی دلیگانی تا به روز رسانی عددها هنوز فاصله داریم.


نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: