پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۹۵۹۰
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴
خرم آباد- متاسفانه با وجود اینکه لرستان به عنوان یکی از قطب‌های دامپروری در کشور محسوب می‌شود اما در ماه‌های گذشته شاهد بی‌ثباتی بازار گوشت قرمز در این استان هستیم که همین موضوع گلایه‌مندی‌های زیادی را به دنبال داشته است.

به گزارش گیتی آنلاین، متاسفانه در ماه‌های اخیر و با توجه به مشکلات موجود در اقتصاد کشور شاهد افزایش قیمت بسیاری از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم هستیم که همین موضوع فشار زیادی به اقشار مختلف جامعه مخصوصاً اقشار کم درآمد آورده است.

یکی از مهم‌ترین اقلام اساسی مورد نیاز مردم گوشت قرمز بوده که تمامی اقشار و خانواده‌ها به صورت مستمر نیازمند خریداری آن هستند.

استان لرستان نیز از دیرباز به دلیل پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بی‌بدیلش به عنوان یکی از تولید کنندگان اصلی گوشت قرمز در کشور به شمار رفته است.

همین موضوع باعث شده که مردم لرستان گوشت با کیفیت و با قیمت مناسب‌تری را در اختیار داشته باشند اما متاسفانه در ماه‌های گذشته شاهد افزایش قیمت گوشت قرمز و دام زنده در بازار استان همچون بسیاری از استان‌ها هستیم.

مسئولان دلایل مختلفی را برای افزایش قیمت گوشت قرمز اعلام می‌کند که از مهمترین آن باید کاهش عرضه گوشت منجمد وارداتی متناسب با نیاز بازار، کاهش عرضه دام زنده در بازار استان و حتی قاچاق دام به خارج از کشور اشاره کرد.

همین عوامل باعث شده که اکنون آنگونه که باید و شاید کیفیت گوشت موجود در بازارهای استان مناسب نباشد و مردم نیز از این موضوع گلایه‌مند باشند.

اکنون قیمت دام زنده به گونه‌ای افزایش یافته که باعث کاهش قدرت خرید مردم شده است و مردم لرستان انتظار دارند با توجه به اینکه این استان به عنوان یکی از مناطق اصلی تولید کننده گوشت در کشور به شمار می‌رود، بازار این حوزه حداقل در شرایط مناسب‌تری قرار داشته باشد.

از سوی دیگر بایستی مسئولان در جهت بهبود وضعیت بازار گوشت قرمز اقدامات ویژه‌ای انجام دهند و معضلات و مشکلات موجود در این اثر نیز کنترل شود.

 به عنوان نمونه اگر شاهد قاچاق دام زنده به خارج از کشور هستیم دولت شرایطی را مهیا کند که استان‌های مرزی این امر محقق نشود و با افراد متخلف برخورد لازم صورت گیرد چرا که اکنون اقشار مختلف فشار زیادی را تحمل می‌کنند.

با وجود تمامی عوامل اشاره شده به نظر می‌رسد راهکار اساسی برای کنترل بازار گوشت افزایش عرضه گوشت منجمد و گوشت وارداتی است تا بتوان با افزایش عرضه قیمت‌ها را کنترل کرد.

 حال باید دید این امر مورد توجه مسئولان قرار خواهد گرفت یا مشکلات اشاره شده همچنان بر قامت خود پایدار خواهند ماند؟


گلایه مردم از بالا رفتن قیمت گوشت در بازار لرستان

در همین زمینه یکی از شهروندان بیان کرد: متاسفانه بازار گوشت قرمز نوسانات زیادی را تجربه می‌کند و شاهد بالا رفتن قیمت ها در ماه‌های اخیر هستیم البته این موضوع کشوری است اما به هر حال مردم انتظار دارم با توجه به اینکه لرستان خود به عنوان تولید کننده گوشت به شمار می‌رود لااقل این افزایش قیمت ها در این استان کمتر احساس شود.

رضا حسینی ادامه داد: بالا رفتن قیمت‌ها باعث شده اقشار کم‌درآمد قدرت خریدشان کاهش پیدا کند به هر حال باید چاره اساسی برای کنترل قیمت گوشت و پایین آوردن آن اندیشیده شود چراکه شاهد افزایش بی‌دلیل و بی‌رویه قیمت این محصول هستیم که با واقعیت‌های جامعه همخوانی ندارد.

وی عنوان کرد: از سوی دیگر قیمت دام زنده نیز افزایش پیدا کرده به هر حال باید دامداران نیز به فکر همشهریان خود باشند و بدون هیچ دلیلی اقدام به بالا بردن قیمت‌ها نکنند.

لزوم افزایش نظارت‌ها بر بازار دام استان

یکی دیگر از شهروندان نیز در این راستا بیان کرد: متاسفانه گوشت قرمز بازار پر نوسانی را تجربه کرده و این موضوع به گلایه‌مندی‌های زیادی را به دنبال داشته است.

وی در ادامه با اشاره به لزوم افزایش نظارت‌ها بر بازار دام در استان افزود: به هر حال مردم انتظار دارند مسئولان نظارت‌ها و بازرسی‌های خود را به بازار دام افزایش دهند تا لااقل دست سودجویان در این عرصه خالی بماند.

بهروز محمدی ادامه داد: شنیده شده که بخشی از دام قاچاق از کشور خارج می‌شود که همین موضوع باعث کاهش عرضه این محصول در بازار شده به هر حال انتظار داریم که مسئولان در این راستا با افراد متخلف برخورد کرده و اجازه این عمل را ندهند چرا که فشار زیادی به مردم وارد می‌شود.

در همین زمینه رئیس اتاق اصناف مرکز لرستان نیز در گفت‌و‌گو با فارس بیان کرد: استان لرستان به عنوان یکی از تولید‌کنندگان اصلی گوشت قرمز به شمار می‌رود اما به هر حال باید بپذیریم بازار وابستگی شدیدی به عرضه و تقاضا دارد و در هنگام بالا رفتن تقاضا و کاهش عرضه شاهد بروز چالش‌هایی در حوزه بازار هستیم.
نقش ویژه کاهش عرضه گوشت منجمد در بی ثباتی بازار

منوچهر اسبکوه ادامه داد: متاسفانه یکی از دلایل بی‌ثباتی قیمت و بالا رفتن گوشت قرمز را باید کاهش واردات گوشت منجمد در ماه‌های اخیر دانست.

وی عنوان کرد: در صورتی که واردات گوشت قرمز منجمد افزایش پیدا کند می‌توان بخشی از نیاز بازار را از طریق آن تامین کرد در نتیجه شاهد کنترل قیمت‌ها در این حوزه خواهیم بود.

رئیس اتاق اصناف مرکز لرستان در ادامه با اشاره به اینکه باید دولت شرایط را برای افزایش واردات گوشت منجمد مهیا کند اظهار داشت: مطمئنا با تامین گوشت منجمد مورد نیاز بازار می‌توان قیمت‌ها را کنترل و شرایط را برای ثبات در این عرصه مهیا کرد.


نمی‌توان قاچاق دام زنده را کتمان کرد

وی در بخش دیگری از سخنانش معتقد بود: نمی‌توان قاچاق دام زنده را از استان کتمان کرد متاسفانه اکنون بخشی از دام زنده تولید شده در لرستان به صورت غیررسمی قاچاق شده و به سایر استان‌ها و حتی خارج از کشور ارسال می‌شود و همین موضوع را نیز باید یکی از عوامل کاهش عرضه در بازار داخلی دانست.

رئیس اتاق اصناف مرکز لرستان ادامه داد: متاسفانه به دلایل مختلفی دام زنده جوان پرورش یافته در استان به سایر استانها و حتی خارج از کشور ارسال می‌شود که ارسال خارج از کشور آن به صورت قاچاق بوده که همین موضوع باعث بی‌ثباتی قیمت‌ها شده است.

اسبکوه عنوان کرد: در گذشته شرایط به گونه‌ای بود به دلیل واردات قابل قبول گوشت منجمد این محصول در اختیار هتل‌ها و رستوران‌ها قرار می‌گرفت اما اکنون به دلیل کاهش واردات شرایط به گونه‌ای شده که برخی از این مراکز مجبور هستند که دام و گوشت گرم عرضه شده در بازار را خریداری کنند این موضوع را نیز باید یکی از عوامل افزایش قیمت‌ها و کاهش عرضه دانست.


قصابان دلیل افزایش قیمت گوشت نیستند

وی در ادامه با در پاسخ به این سوال که گوشت عرضه شده در قصابی‌های سطح شهر از کیفیت قابل قبولی برخوردار نیست، افزود: هیچ یک از قصابان به دنبال افزایش قیمت گوشت در بازار نیستند چرا که این امر باعث کاهش تقاضا می‌شود و متاسفانه بالا رفتن قیمت گوشت باعث شده کسب و کار قصابان نیز از رونق بیافتد.

رئیس اتاق اصناف مرکز لرستان در ادامه با اشاره به اینکه حاشیه سود قصابان برای فروش گوشت مشخص و معین شده است، افزود: در هر حال انتظار می‌رود با بررسی‌های کارشناسانه توسط دستگاه‌های مسئول آنالیز قیمت انواع گوشت انجام شود و مطمنا با تحقق این هدف می‌توان گوشت را با قیمت مشخص و معینی در اختبار مصرف‌کنندگان قرار داد.

ورود و خروج دام بدون داشتن مجوز قاچاق محسوب می‌شود

در همین زمینه معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز در گفت‌وگو با فارس، بیان کرد: نمی‌توان قاچاق دام را به صورت رسمی از استان لرستان تایید کرد اما هرگونه ورود و خروج دام به صورت غیررسمی و بدون داشتن مجوز از دامپزشکی به عنوان قاچاق محسوب شده و در صورت مشاهده با افراد متخلف به صورت ویژه برخورد خواهد شد.

ناصر نجیب‌زاده ادامه داد: افراد برای جابجایی دام باید مجوز حمل و نقل و همچنین مجوز از دامپزشکی داشته باشند در غیر این صورت انتقال دام به صورت قاچاق خواهد بود.

وی عنوان کرد: سالانه یک میلیون راس دام در استان لرستان تردد می‌کنند که بخشی از این دام‌ها دام های تولیدی لرستان و بخش دیگر از سایر استان‌ها هستند.

 

 

وجود 350 هزار راس دام مازاد بر نیاز در لرستان

این مسئول اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته 300 هزار راس بره مازاد و حدود ۵۰ هزار رأس دام سنگین مازاد در استان لرستان وجود دارد.

معاون سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار داشت: باید بپذیریم که بازار دام و گوشت به صورت کشوری بوده و در یک استان قیمت پایین‌تر باشد و این قیمت‌ها محسوس با هم اختلاف داشته باشند خود به خود شاهد تعادل قیمت‌ها خواهیم بود.

نجیب‌زاده در ادامه با اشاره به اینکه نمی‌توانیم جلوی ورود و خروج دام از لرستان به سایر استان‌ها را بگیریم، افزود: ورود و خروج دام از لرستان به سایر استان‌ها در صورت داشتن مجوز دامپزشکی منع قانونی ندارد و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد.

وی گفت: در صورت وجود قاچاق دام استان‌های مرزی و مسئولیت برخورد با این امر را دارند با توجه به اینکه لرستان استان مرزی نیست نمی‌توان به صورت مستقیم این امر را تایید و یا تکذیب کرد.

این مسئول بیان کرد: البته جلساتی با دستگاه‌های مختلف برگزار و تصمیمات لازم نیز اتخاذ شده و در صورت مشاهده قاچاق با افراد متخلف برخوردهای شدیدی از سوی مراجع قضایی و انتظامی صورت خواهد گرفت.


تولید سالانه 28 هزار تن گوشت قرمز در لرستان

معاون امور دام جهاد کشاورزی لرستان در ادامه با اشاره به اینکه سالانه ۲۸ هزار تومان گوشت قرمز در لرستان تولید می‌شود، افزود: از این میزان حدود ۱۹ تا ۲۰ هزار تومان در خود استان مصرف شده و حدود ۱۰ هزار تومان نیز مازاد مصرف داریم.

وی بیان کرد: عرضه گوشت در قصابی‌ها با برند مشخص و نظارت دامپزشکی انجام می‌شود اما باید برای قیمت‌گذاری مناسب گوشت قرمز همه دستگاه‌های نظارتی و بازرسی وارد عمل شده و با قیمت گذاری انواع گوشت شاهد شفاف سازی باشیم تا مردم بتوانند گوشت مورد نیاز خود را با کیفیت‌های مختلف و با قیمت مناسب خریداری کنند.

این مسئول اشاره‌ای به افزایش قیمت گوشت و دام زنده در استان داشته افزود: دلایل مختلفی برای بالا رفتن قیمت گوشت در استان وجود دارد که ابتدا باید این امر را یک موضوع کشوری دانست و در همه استانها قیمت‌ها نسبت به ماه‌های گذشته بالاتر رفته‌اند.

معاون سازمان جهاد کشاورزی لرستان در ادامه افزود: امسال سال پر برکتی بوده و بارندگی‌های خوبی در سطح استان داشته‌ایم و همین موضوع خود به خود باعث شده تا دامداران دام خود را نگهداری کرده و بخشی از آن را عرضه نکنند،.

وی گفت: از سوی دیگر با توجه به پرداخت تسهیلات روستایی برای ایجاد اشتغال شاهد افزایش واحدهای دامپروری در سطح استان هستیم.


کاهش عرضه دلیل اصلی نوسانات بازار گوشت

نجیب زاده عنوان کرد: معتقدم بخش عمده‌ای از مشکلات موجود در حوزه گوشت قرمز را باید کاهش عرضه دام در بازار دانست.

وی گفت: اکنون اهرم‌های نظارتی برای کنترل قیمت گوشت قرمز در بازار وجود دارد به عنوان نمونه به صورت مستمر شاهد واردات گوشت گرم و توزیع آن در سطح بازار هستیم  همین موضوع باعث شده که قیمت‌ها در شرایط کنترلی قرار گیرند.

این مسوول بیان کرد: با توجه به موارد اشاره شده و اعطای تسهیلات روستایی و سایر تسهیلات اشتغالزایی مطمئناً در سال‌های آینده بخش تولید داخلی در حال تقویت بوده و در آینده قیمت‌ها وضعیت بهتری خواهد داشت.

با وجود موارد اشاره شده بایستی مسئولان اقدامات لازم را برای کنترل قیمت گوشت قرمز در بازار استان داشته باشند و به نظر می‌رسد این امر نیز تنها با افزایش عرضه گوشت در بازار محقق می‌شود.

 

منبع : فارس

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: