پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۹۶۱۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۴
قانون جدید چک ضمانت تشریح شد؛
طبق قانون جدید پشت نویسی چک ضمانت بانکی از این پس ارزش قانونی ندارد و آنچه اعتبار یک چک ضمانت را صحه می گذارد اخذ تایید اعتبار شخص واگذارکننده از طریق سامانه صیاد است.

حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی در گفتگو با گیتی آنلاین ضمن بیان این مطلب توضیح داد: ما یک مرکز اعتبارسنجی داریم که از این پس وقتی شخصی قصد دارد چک ضمانت را از من بپذیرد باید ابتدا نام و نام خانوادگی و شماره ملی من را اخذ و وارد سامانه صیاد کند. 

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی متذکرشد: سامانه صیاد به اطلاعات تمام موسسات دولتی و غیردولتی که زیرنظر بانک مرکزی هستند، دسترسی دارد و اگر من یک چک صدمیلیون تومانی برای شما کشیدم این صدمیلیون تومان اعتبار من در کل بانک ها و حساب های بانکی حساب می شود و از کل حساب های من کم می شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین دیگر کسی نمی تواند بیشتر از میزان اعتبارش چک بکشد. 
وی افزود : بعد مبلغ چک از حساب من کسر می شود و می نشیند توی حساب فرد دریافت کننده و اگر شما که چک را دریافت کرده اید، بخواهید که آن مبلغ را به حساب شخص دیگری منتقل کنید همانجا از طریق فضای مجازی می توانید این انتقال را انجام دهید. 


چک های ضمانت بانکی دیگر قابل پشت نویسی نیستند

نوروزی درباره چک هایی که طبق شرایط گذشته در دست افراد وجود دارد دیگر قابلیت پشت نویسی مجدد ندارد. 

نوروزی در گفتگو با گیتی آنلاین با بیان این موضوع که چک های ضمانت بانکی دیگر قابل ظهرنویسی نیستند، اظهارداشت: البته چک هایی که هم اکنون در دست مردم است تا دو سال قابلیت وصول دارند اما قابل پشت نویسی نیستند. 

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی گفت: به طوری که عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی دیشب اعلام کرد دیگر کسی نمی تواند چکی که در وجه دیگری پرداخت کرده در وجه شخص دیگری پشت نویسی کند و این چک مال شخصی است که روی چک نام او قید شده و خود آن شخص باید این چک را نقد کندو برای نقد کردن چک دو سال وقت دارد. 


نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: