پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۰۰۶۷
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳
موضوع قاچاق خاک ایران به خارج و بویژه به کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس در سال‌های گذشته بارها خبرساز شده و مقامات علمی کشور در این زمینه هشدار داده‌اند، گفته می‌شود که خاک مراتع و مزارع ایران از استان‌های جنوبی و از جمله استان فارس به کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس و بویژه امارات و قطر منتقل می‌شود.

 از قرار معلوم، این خاک در امارات برای ساخت جزایر مصنوعی و در قطر برای خشک کردن دریا استفاده می‌شود. به گفته‌ی کارشناسان، قاچاق خاک ایران از دهه‌ی ۸۰ آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

گزارشات این مدت نشان دادند که میزان قاچاق خاک ایران هرسال کاهش پیدا می کند اما متوقف نمی شود البته سازمان محیط زیست اعلام کرده است که قاچاق خاک ایران از اوایل دهه 80 آغاز شده است.

گفته می‌شود که این روزها به دلیل کاهش نیاز و تقاضا، میزان قاچاق خاک ایران کاهش‌یافته اما هنوز کاملاً متوقف نشده است. البته باید اشاره‌کنیم که سازمان محیط‌زیست در راستای جلوگیری این قاچاق تلاش زیادی داشته و تا حدی توانسته این موضوع را کنترل کند.

البته باید اشاره‌کنیم که مدیران محیط‌زیست عمدتاً با خام فروشی خاک مشکل‌دارند و معتقدند که خاک‌های معدنی باید برای تولید آهن‌آلات و مس استفاده شوند و باقیمت بالاتری در اختیار کشورهای همسایه قرار گیرند. درواقع این شیوه‌ی فروش و قاچاق خاک ایران را ضربه‌ای به اقتصاد کشور می‌دانند. از سوی دیگر برداشت بی‌رویه‌ی خاک موجب بروز مشکلاتی در محیط‌زیست خواهد شد و باید هرچه سریع‌تر راه‌کاریبرای جلوگیری از قاچاق خاک کشور ارائه شود که فعلاً نهادهای نظارتی نتوانسته‌اند کاملاً از این اتفاق جلوگیری کنند و باید راهکاری برای آن پیدا کنند.

تاکنون اعتراضات مختلف و گسترده‌ای در این راستا از سوی افراد مختلف مطرح شد که منجر به حفاظت بیشتر از خاک گشت و انتقال و فروش خاک را به‌جز در موارد خاص ممنوع کرد. بااین‌حال قاچاق خاک کشور همچنان ادامه دارد و این در حالی است که تشکیل یک سانتی‌متر خاک بیش از 300 سال طول خواهد کشید. درنتیجه جایگزین کردن خاک‌های ازدست‌رفته تقریباً غیرممکن است.

درست است که قاچاق خاک ایران در حال حاضر هیچگونه تغییری ایجاد نکرده است اما در بلند مدت نشان خواهد داد که چقدر اهمیت داشته و نسل‌های بعد این موضوع را نخواهند بخشید.

حسین کریمی


نویسنده:مونا ربیعیان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: