پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۰۰۶۸
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷
بازار ارز دوباره به روزهای مرداد ماه بازگشت، در آن زمان وقتی قیمت ارز روز به روز افزایش پیدا می کرد مسوولین این افزایش را به گردن هم دیگر می انداختند اما در حال حاضر که ارز روند کاهشی پیدا کرده است همه وزارتخانه مدعی این هستند که دخالت آنها باعث شده تا قیمت ارز کاهش پیدا کند.

در آن زمان که قیمت ارز افزایش داشت تیم اقتصادی دولت تصمیم گرفت تا جوابگوی مشکلات اقتصادی نباشد با توجه به این روند دولت روحانی تصمیم گرفت تا تیم اقتصادی خود را تغییر دهد و این امر باعث شد تا نرخ ارز به جای روند افزایشی روند کاهشی را طی کند.

پس از گذشته چند ماه در حال حاضر با توجه به کاهش قیمت ارز مردم دوباره به سمت صرافی ها آمدند تا دارایی های خود را به دلار تبدیل کنند گویا مردم از آن زمان که برخی ها نیمی از داراییشان را ازدست دادند درس نگرفتند و تلاش می کنند تا دوباره دلار خریداری کنند.

اما باتوجه به این ریزش قیمت ها همچنان ارزش پول ملی ما روند کاهشی دارد که در این یکی از چالشهای عمدۀ سیاستگذاران اقتصادی بوده است. لکن بحث مهم و اساسی این استکه اِعمال سیاستهای پولی صحیح، قطعاً در سطح درآمدهای ارزی کشور و تثبیت نرخ آن تأثیر مثبت دارد.

امروزه مردم حقوق خود را بر اساس ریال از ارزش افتاده دریافت می کنند اما هزینه های جاری با دلار چند صد برابر شده همچنان در برابر مردم قد می کشد. بطوری که مشکلات اقتصادی مسایل ساختاری اجتمایی و سیاسی و… را نیز تحت الشاع قرار داده است.

پریشان حالی مسوولان و اینکه در این شرایط بجای کمک به هم می خواهند همدیگر را از عرصه سیاسی حذف کنند تا بتوانند بخت واقبال خود را بدون برنامه قبلی در اقتصادآشفته بیازمایند معضل دیگری است که شرایط را بحرانی تر نشان می دهد.

از سوی دیگر مردم از ترس شرایط که باز به سومدیریت ها می رسد ثروت خود را از بانکها خارج کرده اند و با خرید های کلان هر روز به بخشی از اقتصاد ضربه می زنند این نیز تیر خلاصی به اقتصاد بحران زده ما شلیک می کند.

 

حسین کریمینویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: