پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۰۶۴
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۹
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل خلع سلاح کامل هسته ای را یک اولویت مطلق خواند و خواستار حذف آن از دکترین های نظامی بین المللی شد.
به گزارشی باشگاه خبرنگاران جوان؛ غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز سه شنبه (به وقت محلی) در نشست آزاد شورای امنیت این سازمان که به منظور بحث پیرامون خلع سلاح هسته ای برگزار شد به نمایندگی از طرف جنبش عدم تعهد بر نگرانی این جنبش از وجود سلاح های کشتار جمعی و به ویژه سلاح های هسته ای تاکید کرد و خواستار انهدام کامل این سلاح ها شد.
وی دسترسی گروه های تروریستی به این سلاح ها را خطری علیه بشریت دانست که مقابله با آن به حمایت همه کشورها نیازمند است.
خوشرو از توافق میان کشورهای سازمان ملل برای جلوگیری از دسترسی گروه های تروریستی به سلاح های کشتار جمعی در چارچوب قطعنامه 36/70 مجمع عمومی استقبال کرد اما تاکید کرد: قطعنامه ها و اقدامات شورای امنیت نباید خللی در اصول منشور ملل متحد و پیمان های چند جانبه بین المللی در زمینه مبارزه با سلاح های کشتار جمعی بوجود آورد. 
سفیر کشورمان در ادامه با ابراز نگرانی از کندی روند خلع سلاح هسته ای و عدم پیشرفت فرایند نابود سازی زرادخانه های هسته ای تاکید کرد: از نظر جنبش عدم تعهد 'خلع سلاح هسته ای' یک اولویت مطلق بوده و ضروری است و رژیم های عدم اشاعه و خلع سلاح پا به پای هم به پیش روند. 
خوشرو افزود: جنبش عدم تعهد از اینکه استفاده و یا تهدید به استفاده از سلاحهای هسته ای هنوز در دکترین پیمان های نظامی نظیر پیمان ناتو وجود دارد بسیار نگران است و خواستار حذف این مفهوم از دکترین های نظامی بین المللی است .
وی در ادامه گفت: جنبش عدم تعهد بار دیگر پایبندی مطلق خود را به دیپلماسی چند جانبه در زمینه خلع سلاح و عدم اشاعه مورد تاکید قرار می دهد و خواستار ترویج و ارتقا دیپلماسی در این زمینه ها ست .
نماینده دائم کشورمان ادامه داد: جنبش عدم تعهد با تاکید و تمرکز بر خطر سلاح های هسته ای و تاثیر آن بر روند توسعه کشورها ؛ از نامگذاری روز 26 سپتامبر بعنوان روز امحا کلیه سلاح های هسته ای استقبال می کند و از همه کشورها، سازمان های غیر دولتی، مجالس ملی و رسانه های جمعی می خواهد که از این مناسبت برای پیشبرد اهداف این روز استفاده کنند. 
خوشرو محو کامل کلیه سلاحهای هسته ای را بهترین روش تضمین دور ماندن از خطر این سلاح های مرگبار ذکر کرد و افزود: جنبش عدم تعهد از ایجاد مناطق عاری از سلاح های هسته ای در سراسر جهان استقبال می کند و از همه کشورهای دارنده این سلاح ها می خواهد که بدون هیچ قید و شرطی به این ترتیبات بپیوندند. 
وی افزود: در همین راستا جنبش حمایت کامل خود را از ایجاد 'خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای و دیگر سلاح های کشتار جمعی' اعلام می کند و تا زمان تحقق چنین درخواستی، از رژیم صهیونیستی که هنوز به پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ی ملحق نشده است می خواهد که با خلع سلاح هسته ای خود، فورا و بدون قید و شرط به پیمان عدم اشاعه ملحق شود و تاسیسات هسته ای خود را طبق قطعنامه 487 شورای امنیت تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته ای قرار دهد.
برگزاری نشست آزاد شورای امنیت پیرامون عدم اشاعه سلاح های کشتار جمعی به ابتکار نماینده دولت مالزی که ریاست شورای امنیت در ماه اوت را به عهده دارد صورت گرفت و بیش از 65 کشور در این نشست شرکت کردند. 
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: