پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۰۶۸۸
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱
شجاع پوریان خبر داد:
نشست همکاری های مشترک کمیسیون ملی یونسکو در ایران و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در زمینه حقوق شهروندی و دسترس پذیری شهر برای گروه های خاص برگزار و بر لزوم هم افزایی در این راستا برای تحقق شعار «تهران، شهری برای همه» تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، این نشست با حضور شجاع پوریان معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، مولاوردی رییس جمعیت حمایت از حقوق شهروندی، مدیران حوزه معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و اعضای کمیته ملی مدیریت دگرگونی های اجتماعی یونسکو به میزبانی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد.

ولی الله شجاع پوریان معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در این نشست ضمن برشمردن امکانات زیرساختی این معاونت در حوزه های سرای محلات، خدمات اجتماعی، سلامت، فرهنگی، آموزش های شهروندی و مطالعات، علاقه مندی این معاونت را برای همکاری با کمیسیون ملی یونسکو در ایران و به فعلیت رساندن ظرفیت های بالقوه در این زمینه ها اعلام کرد.

وی با اشاره به رویکرد جدید شهرداری تهران در حوزه اجتماعی گفت: قابلیت تعریف ماموریت ها و همکاری های مشترک شهرداری تهران با کمیسیون ملی یونسکو در ایران در محورهای آموزش، سلامت، و... وجود دارد که می توان برای آن برنامه ریزی کرد.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، به ضرورت ترویج، آموزش و نهادینه سازی حقوق شهروندی در جامعه تاکید کرد و گفت: حمایت و توجه خاص به حق شهروندی برای تمام گروه های جمعیتی به ویژه کودکان، سالمندان، زنان و افراد دارای معلولیت از ضرورت هایی است که می‌تواند یک شهر را به شهری برای همه تبدیل کند. بدیهی است باید از سنین کودکی شهروندانی مسئولیت‌پذیر بسازیم.

شجاع پوریان در ادامه ضمن ارائه نمای کلی از تناسب ماموریت های اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اهداف کمیته مدیریت دگرگونی های اجتماعی یونسکو گفت: شناسایی و تشکیل بانک اطلاعات سکونتگاههای غیررسمی شهر تهران، ارائه خدمات سلامت محور در محلات محروم و برگزاری برنامه های آموزشی، فرهنگی هنری برای ساکنین مناطق مذکور از جمله ماموریت های ماست که در راستای توجه به توسعه و مدیریت پایدار شهرها ، شهری شدن و فراگیری مدیریت شهری با تاکید بر مناطق حاشیه نشین این کمیته صورت می پذیرد.

وی با اشاره به هدف آموزش و توانمندسازی اقشار با نیازهای ویژه با تاکید بر زنان و افراد دارای معلولیت کمیته دگرگونی های اجتماعی یونسکو گفت: در این راستا برنامه های ارتقای سواد سلامت با تاکید بر کودکان، زنان، افراد دارای معلولیت و سالمندان، شهردوستدار سالمند، شهر دوستدارکودک، ستاد مناسب سازی فضاهای شهری، تقویت و توانمندسازی کانون های اجتماع محور و ابتکارات اجتماع محور محلی، توسعه زیرساخت های شهری با تاکید بر افراد با نیازهای ویژه و حمایت از نقش آفرینی سازمان های مردم نهاد مرتبط از جمله ماموریت های ما در شهرداری تهران است.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، ارتقای سلامت اجتماعی با تاکید بر جوانان و زنان و ترویج فرهنگ مشارکت اجتماعی با توجه به مسئولیت اجتماعی سازمان ها و افراد در راستای شکوفایی اجتماعی را از جمله اهداف این کمیته عنوان کرد و افزود: ما در این زمینه تشکیل کانون های اجتماع محور در حوزه سلامت، تشکیل شورای سلامت و کارگروه توسعه محلی، اجرای طرح پایلوت مراکز سلامت روان محلی، اجرای رقابت های نشاط سالمندی، ترویج فرهنگ کار داوطلبانه، تصویب نظام نامه و برنامه عملیاتی مسئولیت اجتماعی سازمان ها و بنگاه های اقتصادی شهر تهران و تدوین ماتریس همکاری مشترک با شرکای اجتماعی دولتی و غیردولتی را در دستور کار داریم.

شجاع پوریان، پیشنهاداتی را در زمینه همکاری های مشترک دو نهاد شهرداری تهران و کمیسیون ملی یونسکو از جمله ارائه گزارش انجام شده درخصوص مطالعه تطبیقی نقش شهرداری‌ها در مناسب سازی اماکن عمومی در سایر کشورها برای مدیران شهری، نمایندگان سازمانها و نهادهای حوزه افراد دارای معلولیت توسط یونسکو، حمایت یونسکو از سازمان های مردم نهاد همکار با شهرداری تهران، حمایت یونسکو از استارتاپ‌های مرتبط با گروه های خاص، اهتمام سایر سازمان ها در مناسب سازی ساختمان های اداری ، فرهنگی و آموزشی، تبیین جایگاه حقوقی افراد دارای معلولیت در شهر توسط یونسکو، مشارکت یونسکو در تدوین بسته های تشویقی به منظور ترویج مسئولیت پذیری فردی و سازمانی، همکاری در اجرای دوره‌های آموزشی مشترک و مشارکت در ارتقای دسترس پذیری شهر تهران ارائه داد.

مولاوردی: نقش همه نهادها در پروژه ملی آموزش حقوق شهروندی تعیین می شود

شهیندخت مولاوردی رییس جمعیت حمایت از حقوق شهروندی اظهار داشت: پروژه ملی آموزش حقوق شهروندی در حال تدوین است و قرار است برای رسانه ها و نهادهای فرهنگی با هدف گسترش فرهنگ تعامل و تقویت مفاهمه نقش تعریف شود.

دستیار پیشین رئیس جمهوری به استمرار آموزش ها در حوزه حقوق شهروندی تاکید کرد و گفت: بعد از اتمام آموزش های رسمی کار تمام نمی شود چون شهروندی فرایندی است که در طول عمر جاری است و در چرخه زندگی نیازمند آموزش آن هستیم؛ بنابراین باید مجموعه واقعیت ها و ملاحظات را در جریان آموزش حقوق شهروندی در نظر گیریم.

ایوبی: از پتانسیل های موجود شهرداری تهران و یونسکو در حوزه فرهنگ شهروندی بهره می گیریم

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز در ادامه با اشاره به ظرفیت های مشترک یونسکو و شهرداری تهران اظهار کرد: یونسکو سازمانی جهانی و نهادی دیرپاست و شهرداری تهران نیز به عنوان نهاد اجتماعی فرهنگی جایگاه و ظرفیت های مناسبی را در سطح جامعه دارد که این ظرفیت های مشترک می تواند راهگشای اهداف بلند فرهنگی هر دو نهاد و به نفع مردم جامعه به کار گرفته شود.

وی گفت: به نظر می رسد جهت تاثیرگذاری در تصور جهانی از وضعیت کشور ایران باید مجموعه اقدامات انجام شده در پیشبرد حقوق شهروندی را جمع آوری و به ادبیات یونسکو ترجمه و گزارش آن را به یونسکو ارسال کنیم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران تاکید کرد: باید از تمامی پتانسیل های موجود نهفته در شهرداری تهران و یونسکو برای آشناسازی مردم با حقوق شهروندی، بسترسازی برای فرهنگ مواجهه با افراد دارای معلولیت و دسترس پذیری شهر و مشارکت شهروندان در برنامه ها بهره بگیریم.

نصیری: مناسب سازی اماکن عمومی برای استفاده گروه های خاص در اولویت قرار گیرد

زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به شعار «تهران، شهری برای همه» اظهار داشت: مجموعه مدیریت شهری نیز تمام تلاش خود را بکار می گیرد تا به لحاظ کالبدی و ساختاری، ضمن رفع محدودیت ها، کلانشهر تهران را برای تمام اقشار خاص از جمله افراد دارای معلولیت، مادران دارای فرزند خردسال، سالمندان و... دسترس پذیر کند و در این راستا هماهنگی های بین بخشی و هم افزایی شرکای اجتماعی از جمله کمیسیون ملی یونسکو در ایران ضروری به نظر می رسد.

وی، کارگروه فرهنگی و اجتماعی را از جمله کارگروه های ستاد مناسب سازی شهرداری تهران برشمرد و تشکیل شورای راهبری معلولان شهرداری تهران، تشکیل کانون معلولان محلات شهر تهران، تشکیل هسته های کارشناسی و نظارتی با عضویت افراد دارای معلولیت (به منظور شناسایی معابر، بوستانها و اماکن نیازمند مناسب سازی، بررسی وضعیت مناسب سازی بوستانهای شهر تهران، مناسب سازی منازل افراد دارای معلولیت، بررسی وضعیت مناسب سازی سامانه قطار شهری و بررسی ایستگاه های مترو و پیگیری جهت دریافت مجوز نصب تابلوهای ویژه پارک خودرو معلولان)، توانمندسازی و آموزش افراد دارای معلولیت، سازمان های مردم نهاد در حوزه افراد دارای معلولیت، مدیران شهری و شهروندان و راه اندازی مراکز ویژه افراد دارای معلولیت را از عمده ترین اقدامات مناسب سازی حوزه معاونت امور اجتماعی فرهنگی در این راستا اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه معاونت خدمات شهری و محیط زیست اقدامات مناسب سازی از جمله مناسب سازی 44 بوستان در سال گذشته و 22 بوستان در سال جدید، ایجاد سیستم مشتری یار، مناسب سازی سرویس های بهداشتی و مناسب سازی معابر و مسیر دسترسی به غرفه های میادین میوه و تره بار، اکران پیامهای مرتبط با افراد دارای معلولیت و مناسب سازی و اصلاح معابر و پیاده رو ها و... انجام شده است.

نصیری، مناسب سازی ایستگاههای اتوبوس و تاکسی، پیگیری مناسب سازی خطوط جدید مترو، راه اندازی سامانه حمل و نقل معلولان و جانبازان طرشت، خدمت رسانی به دانش آموزان مدارس استثنائی شهر تهران را از اقدامات معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برشمرد و افزود: معاونت شهرسازی و معماری نیز در زمینه تدوین شیوه نامه ها و بخش نامه ها با موضوع مناسب سازی، تشکیل کمیته های مناسب سازی مناطق و نظارت بر امر مناسب سازی فضاهای شهری و فضاهای عمومی گام برداشته است.

به گفته نصیری، اماکنی چون منازل افراد دارای معلولیت، معابر شهری، حمل و نقل عمومی، مدارس و مراکز آموزشی، بوستانها و فضاهای سبز، مراکز فرهنگی هنری (موزه، سینما، مراکز خرید و...) سرویس های بهداشتی عمومی شهری و بین شهری، بانک ها و رستوران های شهری و بین شهری باید در اولویت مناسب سازی توسط تمامی سازمان های دولتی و غیر دولتی و بخش خصوصی قرار گیرند.

در این نشست مدیران کل ستادی حوزه معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص اشتراکات فرهنگی بین شهرداری تهران و کمیسیون ملی یونسکو، زمینه های همکاری بسیاری بین این دو نهاد در جهت افزایش سطح فرهنگ شهروندی و آموزش مردم و ارتقای فرهنگ دسترس پذیری شهری با نگاه ویژه به افراد دارای معلولیت پرداختند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: