پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۰۷۴۴
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵
مهندس حبیب الله بوربور*
گیتی آنلاین - تنها در صورتی به سرانجام و نقطه مطلوب خواهیم رسید که مردم وارد کار شوند.
اینک که بیش از سه دهه توفیق خدمت به محرومان و همراهی خیّرین را زیر سایه نظام عدالت‌گستر جمهوری اسلامی ایران داشتم، بیش از پیش شاهد دغدغه مردم خیّر ایران برای مشارکت در امور خیر هستم. این دغدغه همگانی و این شور انسانی هر انسان دلسوزی را به تحسین وا می‌دارد و من نیز به عنوان یکی از شهروندان این نظام مقدس وظیفه خود می‌دانم برادرانه از تمامی کسانی که برای اعتلای نام اسلام که همانا نخستین پیامش برای جهانیان برابری و مساوات بوده و هست، تشکر کنم.

سران نظام، بزرگان و دلسوزان و در رأس همه اینها، مقام عظمای ولایت همواره تاکید داشته و دارند که کارها و مسائل کشور تنها در صورتی به سرانجام و نقطه مطلوب خواهد رسید که مردم وارد شوند و از نیروی پایان‌ناپذیر مردم، برای رفع موانع و مشکلات بهره گرفته شود. به یاد دارم وقتی در سازمان نوسازی مدارس، شروع به کار کردم به اتفاق وزیر محترم وقت آموزش و پرورش جناب آقای دکتر مظفر خدمت حضرت آقا رسیدیم و مشکلات مدارس و کمبودها را در گزارشی به عرض ایشان رساندیم، ایشان در آن ملاقات فرمودند که مردم را وارد کار کنید و از مردم کمک بخواهید. ایشان به علت ضرورتی که در امر مدرسه‌سازی و تعلیم و تربیت احساس می‌کردند، یاری و حمایت بسیاری از این مساله کردند و رهمنودشان نیز هنوز هم که سال‌ها از آن دیدار می‌گذرد برایم نصب‌العین است. به راستی هرگاه به مردم اعتماد شود و خواسته‌ای از آنان داشته باشیم، به صحنه می‌آیند و تا رفع مشکل از پا نمی‌نشینند. حضور خیّرین و فعالیت‌های ایشان نماد و سمبل حضور مردم برای حل مشکلات است. این یک باور همگانی است که خیّرین در مقام نمایندگان مردم می‌توانند به عنوان بازوی توانمند دولت، کارها را به پیش برند و محرومیت را در هر حوزه‌ای به اقلّ خود برسانند. خیّرینی که در این سال‌ها در حوزه‏های مدرسه‌سازی، مسجدسازی، سلامت، بهداشت، مسکن، حوزه‌های علمیه، معلولان و بسیاری از این دست مسائل آستین همت بالا زده‌اند، نمونه‌ای از حضور مردم هستند و خوشا به سعادت‌شان که با عمل خیر خود توشه آخرت خود را بسته‌اند. 

به جای انباشت سرمایه و انرژی بر یک موضوع یا در یک جغرافیا، الویت‌های کاری و جغرافیایی را مشخص کنیم

در اینجا بر خود لازم می‌بینم به عنوان کسی که همواره با نیکوکاران شریف در رابطه نزدیک بوده‌ام، چند نکته را یادآوری کنم. نخست اینکه، گمان اینجانب این است که این مسیر هرچند با همت خیّرین بزرگوار هموار شده و حرکت‌های بسیار شایسته‌ای انجام شده است اما تا رسیدن به سر منزل مقصود راه بسیار در پیش داریم. درست است که در مقطعی احساس نیاز به ساختن مدارس به خوبی درک شد و مدرسه‌سازی کشور با دو محور رفع کمبود فضای آموزشی و شخصیت دادن به مدارس خیّرساز به سرانجامی مطلوب رسید، هرچند هنوز هم نیاز به فضاهای آموزشی به‌طور کامل برطرف نشده، اما غفلت از این نکته می‌تواند اجر حضور نیکوکاران را زایل کند که باید در مقیاس ملّی تمامی نیازهای کشور و این مردم شریف شناسایی شود. در واقع به جای انباشت سرمایه و انرژی در یک جغرافیا، باید به شناسایی محرومیت‌ها و نیازمندهای کشور بپردازیم و الویت‌های کاری و جغرافیایی را مشخص کنیم تا کمک‌های خیّرین با انجام کارهای مطالعاتی، به ثواب نزدیک‌تر شده و تا حد امکان عدالت اجتماعی رعایت شود. در این زمینه اقدامات و طرح‌هایی در دست داریم که پس از جمع‌بندی و نزدیک شدن به مطلوب یقیناً با شما خیّرین بزرگوار طرح خواهیم کرد تا از توصیه‌ها و مشورت‌های شما مثل همیشه بهره‌مند شویم.

ابنیه خیّرساز باید بر مبنای ماندگاری، زیبایی و کارآمدی ساخته شوند

نکته دومی را که مدام در این سال‌ها بر آن تاکید داشتم، لازم می‌دانم بار دیگر خدمت‌تان عرض کنم. بنای یک خیریه مانند حوزه علمیه، مدرسه، بیمارستان، مسجد، شیرخوارگاه و امثال آن که توسط انسان‌های خیّر بنا نهاده می‌شود به عقیده بنده باید دو خصلت مهم داشته باشد که توجه به خصلت‌ها می‌تواند ما را به نتیجه بهتر نزدیک‌تر کند. نخستین مساله لزوم و احساس نیاز به ساخت چنین بنا و اقدام برای عمل خیر است. باید در هر عملی و هر گامی، برای انجام عمل خیر، این دانایی وجود داشته باشد که آنچه ساخته می‌شود و آنچه هزینه می‌شود در جهت رفع محرومیت، رفاه مردم و در مسیر نیاز مردم باشد. اگر چنین نباشد به واقع این عمل خیر، مصداق اسراف و اتلاف انرژی و سرمایه خواهد بود. اما موضوع دیگر در زمینه تاسیس یک ساختمان با نیّات خیرخواهانه، مساله ماندگاری و شاخص بودن آن است. حقیقت این است که عمل خیر و بنایی که توسط خیّر بنا نهاده می‌شود باید گویای هویت و معرف منش آن باشد. اگر بنایی با هزینه خیّر یا دولت ساخته می‌شود باید در حوزه معماری و ساخت دارای چنان استحکام و شخصیتی باشد که هم تا قرن‌ها بعد پابرجا و کارا باشد و هم در گذر زمان بیا‌نگر معماری دوران نظام جمهوری اسلامی ایران شود. در واقع آیندگان ضمن بهره بردن از فواید یک مکان خیریه باید آن را به چشم یک سازه زیبا و آراینده شهر ببیند. در این مسیر شورای معماری که متشکل از برجسته‌ترین معماران کشور است همواره با ارائه پیشنهادهای خود از خیّرین بزرگوار خواسته تا در نیل به این هدف گامی بردارند. از سویی دیگر، زیباسازی شهر با استفاده از بناهای ساخته‏شده توسط نیکوکاران ارجمند، در اشاعه فرهنگ نوع‌دوستی نیز موثر خواهد بود چرا که مردم با دیدن این اماکن زیبا، احساس خوشایندی خواهند داشت و در واقع تاثیر روان‌شناسانه یک بنا بر حال عمومی جامعه از منظر جامعه‌شناختی بیشتر از بناهای دیگر خواهد شد. شاید پر بیراه نباشد اگر بگوییم که چنین رویکردی به نوعی آغاز رفتارهای نیکوکارانه فرهنگی خواهد شد. 

با ورود به مساله فرهنگ کارهای نیکوکارانه شکل جدیدی به خود می‌گیرد 

حوزه فعالیت نیکوکاران که اینک در همه عرصه‌ها گسترانیده شده، با ورود به مساله فرهنگ و فرهنگ‌سازی شکل جدیدی به خود می‌گیرد و خودآگاه بر ناخودآگاه جمعی جامعه تاثیر روانی مثبت خواهد گذاشت. با توجه به ماندگاری یک بنا در عرصه ساخت و معماری این فرهنگ در جامعه تسری پیدا می‌کند که خیّرین تلاش می‌کنند تا ضمن رسیدن به هدف رفع محرومیت و پاسخ به نیازهای جامعه، شهر و روستایی زیباتر بسازند. همگامی این دغدغه زیباشناسانه با توجهات انسان‌دوستانه، ترکیبی ایجاد می‌کند که میل مردم به عمل خیر را افزایش می‌دهد. به واقع باید توجه داشت که خیّرسازی یقیناً یکی از بهترین فعالیت‌های یک خیّر می‌تواند باشد. اگر خیّری با استفاده از رفتار و عمل خود بتواند جامعه‌ای را از حالت انفعال به فعال در عمل خداپسندانه تبدیل کند و دامنه خیّرین را افزایش دهد، به حق که او از بهترین بندگان خداست. افزایش تعداد خیّرین یعنی افزایش خیر و برکت و توجهات الهی و این تنها راهی است که می‌توان آینده یک کشور را با آن تضمین کرد.

همدلی و هم‌داستانی هدف اصلی «مهربانان» در مقام روابط عمومی تشکل‌ها و فعالیت‌های خیّرین است 

نکته دیگری که لازم است در این مجال به آن اشاره داشته باشم، مساله نزدیکی و همگرایی همه گروه‌های خیّرین است. این مجله که از این به بعد به شکل فصلنامه و با عنوان «مهربانان» در همه حوزه‌های نیکوکارانه به چاپ خواهد رسید، تصمیم دارد تا ضمن بازتاب فعالیت‌های شما عزیزان خیّر، سهمی هر چند کوچک در تقدیر و تشکر از نیّات و اقدامات پاک شما عزیزان داشته باشد و در کنار این مساله در مقام هماهنگ‌کننده نهادها و افراد خیّر در تسهیل مسائل مربوط به روابط خیّرین با نهادهای دولتی گام‌های مثبت و موثری بردارد. بی‌شک در کنار این مساله، پرداختن به حوزه‌های جدید خیریه، ترویج و اشاعه فرهنگ نوع‌دوستی از اهداف اصلی این فصلنامه خواهد بود. همدلی و هم‌داستانی هدف اصلی این مجله در مقام روابط عمومی همه تشکل‌ها و فعالیت‌های خیّرین است که به یاری خداوند توسط مطالب و گزارش‏های آن بیشتر و بیشتر هم خواهد شد. دراین فصلنامه تلاش می‌کنیم برای ایجاد فضایی بهتر و انعکاس بیشتر فعالیت‌های عزیزان خیّر تا رسیدن به اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از پا ننشینیم و بی‌صبرانه منتظر راهنمایی‌ها و توجهات شما عزیزان خواهیم بود.

در آخر بر خود لازم می‌بینم از تمام کسانی که انسانیت برا‌یشان فراتر از خویشتن و یک مفهوم صرفاً فردی است در این ماه مبارک که درهای نعمت‌های الهی به روی ما گشاده شده، تشکر و تقدیر کنم. از تمام برادران و خواهران خیّر و خیّرساز ضمن التماس دعا، قبولی طاعات و عبادات‌شان را از درگاه خداوند منان مسألت دارم. 

رییس هیات مدیره مجمع خیرین کشور*
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: