پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۰۸۲۶
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰
"مارموز" به سیاسی‌بازی در کشور از منظر طنز می‌پردازد؛ اما به گفته نمایندگان مجلس نتوانسته فیلمی قوی باشد.

"شخصی به نام قدرت سودای رسیدن به نمایندگی مجلس شورای اسلامی به هر قیمتی را دارد"؛ خلاصه‌ای از آخرین اثر کمال تبریزی به نام "مارموز" که بر پرده سینماها در حال اکران است.

تبریزی در تازه‌ترین فیلم خود به مسائل و گره‎های سیاسی موجود در کشور با چاشنی طنز پرداخته؛ فیلمی که به گفته برخی نمایندگان اثر متوسطی از آب درآمده اما به عقیده آنان همین که فضا آنچنان بسته نیست که نشود فیلم طنز سیاسی ساخت، اتفاق رو به جلویی در کشور است.

تبریزی که در کارنامه خود فیلم‌های جسورانه‌ای در باب شوخی با خط قرمزها دارد، از "مارمولک" تا "مارموز" راه رو به اوجی را طی نکرده است؛ با این حال به دلیل آنکه فضای این فیلم اخیر او به مجلس ارتباط دارد به تازگی جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تماشای آن نشستند که نظر تعدادی از آنها را درباره این اثر جویا شدیم.

سیاوشی: مارموز نمی‌تواند جزو برترین‌های سینمای سیاسی ایران باشد

طیبه سیاوشی شاه عنایتی، "مارموز" را فیلمی توصیف می‌کند که نگاه به گیشه دارد و در پرداخت به موضوعات در سطح مانده است و می‌گوید: این فیلم چند صباحی بر پرده سینماهاست، فروش می‌کند و تمام می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت ادامه می‌دهد: این فیلم می‌توانست مسائل و مشکلات را بهتر مطرح کند؛ هم به لحاظ فنی و ساختاری و هم از نظر روایت موجود در فیلم. علیرغم آنکه طنز سیاسی بود ولی نمی‌تواند جزو برترین‌های سینمای سیاسی ایران باشد یا مثلا جزو 10 فیلم سیاسی برتر جاودانه کشور.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره پیام این فیلم نیز می‌گوید: این فیلم طنز نشان‌دهنده برخی مسائل و مشکلات فرهنگی جامعه بود که در سطح سیاسی هم بروز کرده و به دلیل اینکه موانعی در حوزه مشارکت سیاسی وجود دارد، شرایطی را ایجاد کرده که طبیعتا می‌شود از آنها طنز هم ساخت.

سیاوشی ادامه می‌دهد: انتقاد این فیلم به موضوعاتی همچون اینکه در کشور حزب نداریم، تشکل سیاسی مشخص نداریم و بی سر و سامانیهایی در عرصه انتخاب افراد وجود دارد، کاملا بجا بود و در عرصه سیاسی واقعی هم دیده می‌شود.

مطهری: مارموز؛ فیلمی متوسط با شوخی‌های جالب

علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم "مارموز" را فیلم متوسطی توصیف می‌کند و معقتد است نقاط مثبت و منفی دارد.

به گفته نایب رییس مجلس، پرداختن به موضوعاتی همچون سرنوشت افرادی که به دامن بیگانه می‌افتند، انتقاد از رفتارهای گذشته و اشتباه بودن برخی روش‌های قبلی از نکات مثبت فیلم بود ولی "اینکه تاکید روی برخی از اصول اعتقادی به سخره گرفته شود و ادعا شود این کارها اشتباه است، رویکرد جالبی در فیلم نبود زیرا ما نمی‌توانیم همه این رفتارها را مسخره کنیم."

مطهری جنبه‌های طنز فیلم را خوب توصیف می‌کند و معتقد است برخی شوخی‌های آن جالب بود و در جامعه ایجاد نشاط می‌کند.

مارموز

مسعودی: نمی‌شود به فیلم‌ها نگاه صد درصدی داشت

به گزارش خانه ملت؛ اصغر مسعودی دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز اگرچه نقدهایی را به فیلم وارد می‌داند اما توضیح می‌دهد: مخاطب هر فیلم مشخص است که چه کسانی هستند اما "مارموز" طوری ساخته شده که در عین حال که نگاه سیاسی به یک موضوع مشخص دارد اما برای آدم‌های عادی هم که اصلا در وادی سیاست نیستند، جالب است.

وی در گفت‌وگو با خانه ملت سوژه فیلم را که در مایه طنز بیان شده، مساله روز کشور می‌داند و می‌گوید: در این فیلم از زوایای مختلف به موضوع پرداخته بود؛ همچون نفوذ بیکانگان در برخی افراد، ساده لوحی سیاستمداران، نگاه‌های حزبی و تاریخ مصرف بعضی افراد برای برخی مقاصد جریان‌های سیاسی.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه می‌دهد: فیلم از زوایای مختلفی به موضوع پرداخته بود واگرچه نکات مثبتی داشت اما نباید به این فیلم و هیچ فیلم دیگری نگاه صد درصدی داشت زیرا سوژه‌ها مختلفند و سلایق مختلف مردم بسیار؛ ضمن آنکه نویسندگان و کارگردانان نیز نگاه جامع و همه‌جانبه‌نگر ندارند.

آقاپور: شوخی حرفی جدی است که به طنز گفته می‌شود

معصومه آقاپور علیشاهی در گفت‌وگو با خانه ملت ابراز خوشحالی می‌کند که در کشور فیلم سیاسی ساخته می‌شود و توضیح می‌دهد: خوشحالم چنین فضای خوبی فراهم شده و به این مرحله از توسعه رسیده‌ایم که بتوانیم در کشور طنز سیاسی داشته باشیم و این یک نقطه مثبت به شمار می‌رود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره "مارموز" می‌گوید: فیلم از نظر کمی و کیفی نمره خوبی می‌گرفت. به هر حال فیلم طنز بود که در برخی موارد زیاده‌روی هم کرده بود ولی من به این جمله اعتقاد دارم که شوخی حرفی جدی است که به طنز گفته می‌شود.

این نماینده مجلس تاکید می‌کند: دنیا با یک رنگ زیبا نیست و تفاوت رنگ‌ها در کنار هم می‌تواند یک هدف و نتیجه خوب داشته باشد؛ ضمن آنکه همه در شرایط فعلی کشور به این نقطه رسیده‌اند که تنها راه حل مسائل جامعه، کنار گذاشتن اختلافات، تعامل، در کنار مردم بودن و خواسته‌ها و انتظارات بحق مردم را برآورده کردن است.

ابراهیمی: "مارموز" به عنوان نقطه هشدار خوب بود ولی نباید جایگاه مجلس را تضعیف کند

در ادامه علی ابراهیمی (نماینده شازند) در مجلس معتقد است "مارموز" بخشی از مشکلات مرتبط با انتخابات کشور را به صورت طنز بیان کرده بود و البته غلوهایی هم داشت.

وی ادامه می‌دهد: متاسفانه آنچه در انتخابات کشور ما وجود دارد، بُرد روش‌های عوام‌فریبانه و پوپولیستی است و به همین دلیل انتخابات در کشور ما دچار ضعف‌های جدی است؛ "مارموز" نیز از همین منظر به موضوع ورود پیدا کرده و یک کار هنری هشداردهنده است اما برخی قسمت‌های آن زیاده‌روی‌ دارد.

این نماینده مجلس توضیح می‌دهد: واقعیت این است که ما به لحاظ در پیش نگرفتن یک روش متعالی انتخاباتی؛ اعم از مرحله ثبت نام یا تایید صلاحیت یا برگزاری انتخابات، نقاط ضعفی داریم که به چشم می‌آید و این فیلم شاید به عنوان نقطه هشدار خوب بود ولی به شرط آنکه جایگاه مجلس را با این نگاه تضعیف نکند.

ابراهیمی می‌گوید اگرچه در فرهنگ ایرانی به واقعیت های تلخ از منظر طنز نیز نگریسته می‌شود ولی اگر این نگاه باز باشد، اصلاحاتی در روند کار صورت خواهد گرفت.

فلاحتی: دیواری کوتاه‌تر از دیوار مجلس نیست!

بر اساس این گزارش؛ فرهاد فلاحتی نیز اگرچه از این موضوع از که در این فیلم از منظری جدید به مسائل روز جامعه نگریسته شده بود، خرسند بود ولی چاشنی طنز "مارموز" را غلیظ توصیف می‌کند و به مزاح می‌گوید: دیواری کوتاه‌تر از دیوار مجلس نیست!

وی اگرچه معتقد است فیلم هم از چاشنی هنری برخوردار بود، هم از نظر محتوایی پیام خاصی را منتقل می‌کرد و هم نگاه سیاسی داشت، اما توضیح می‌دهد: اینگونه وانمود کردن که هر فردی با هر دیدگاه و مسیری، می‌آید و در جایگاه و هدفی غیراز آن نقش‌آفرینی سیاسی کند، بسیار بدبینانه است؛ حداقل با این غلظت نمی‌توان آن را در مجلس تایید کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه "مارموز" به لحاظ طنز زیبا بود، ادامه می‌دهد: این فیلم تاکید داشت خطوط و جناح‌بندی‌ها باید اصیل باشد و افراد با اندک منافعی جناح‌شان را عوض نکنند تا بتوانند مسیر و حرکت جامعه را به خوبی مدیریت کنند؛ با این حال برخی صحنه‌هایی که نشان می‌داد حرف و صحبت افراد با باورهای آنها در تعارض است، تفاوت زیادی با فضای واقعی دارد و به نظرم نمی‌رسد ما در هیچ جناحی در فضای سیاسی کشور بتوانیم آن را با این غلظت ببینیم./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: