پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۰۹۲۵
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۱
نماینده مجلس:
قربانی گفت: دولت برای اداره بهتر کشور باید به بورس کالا بهای بیشتری دهد چرا که بورس کالا می‌تواند در تنظیم بازار براساس عرضه و تقاضا کمک کند.

علی قربانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره تنظیم بازار کالا‌های اساسی گفت: در حال حاضر مردم از بابت افزایش قیمت کالا‌های اساسی گلایه جدی دارند و علاوه بر اقشار ضعیف جامعه، تأمین معیشت خانوار‌ها با درآمد متوسط با مسئله روبه‌رو شده است.

وی ادامه داد: تصور می‌کنم دولت برای اداره بهتر کشور باید به بورس کالا بهای بیشتری دهد چرا که بورس کالا با توجه به ساز و کار‌هایی که دارد می‌تواند در تنظیم بازار براساس عرضه و تقاضا کمک کند و از همه مهم‌تر شفافیت حاکم بر معاملات بورس، از هر گونه دخالت و سوءاستفاده از سوی برخی افراد در بازار و ایجاد بی ثباتی جلوگیری می‌کند.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس به تذکراتی که در صحن علنی مجلس به متولیان تنظیم بازار داده است اشاره کرد و افزود: در صحن علنی مجلس به متولیان اصلی تنظیم بازار که وزاری صمت و جهاد کشاورزی هستند از سوی بنده ارائه شد مبنی بر اینکه آنچه مشهود است برخلاف پایین آمدن قیمت ارز در کشور قیمت کالا‌ها به تبع آن ارزان نشده است و با توجه به اینکه ۱۴ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌های ضروری اختصاص یافته، ولی کالا‌ها با قیمت بالاتری به دست مردم می‌رسد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت اگر قیمت کالا‌های اساسی در بازار در آینده تعدیل نشود و گرانی‌ها پایدار بماند باید برنامه ریزی دیگری برای تقویت معیشت شود.


بیشتر بخوانید: دلیل عدم کاهش قیمت‌ها به ‌رغم اُفت قیمت دلار 


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه بورس کالا نقش بسزایی در شفافیت اقتصادی و تنظیم بازار کالا‌های اساسی دارد، گفت: بورس کالا در ابعاد مختلف کمک شایانى را به اقتصاد کشور می‌کند، زمانى که عرضه کنندگان و متقاضیان در مکانى مشخص مانند بورس کالا از شرایط یکسانى برخوردار باشند این امر باعث حاکمیت شفافیت در معاملات و در عین حال کمک به کشف قیمت و رقابتى شدن بازار خواهد شد.

قربانی با بیان اینکه می‌توان با افزایش نظارت‌ها زمینه سوء استفاده‌ها در بازار کالا‌ها را به حداقل رساند گفت: در بورس کالا قیمت‌ها به صورت واقعی کشف می‌شود که اگر مواد اولیه تا محصول نهایی همگی در بورس کالا عرضه شود، آن زمان به دلیل شفافیت ایجاد شده عمده مشکلات برای تنظیم بازار که ناشی از عدم شفافیت است، برطرف می‌شود.

نماینده مردم در مجلس دهم در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ادامه داد: باید توجه داشت که براساس تجربیات به دست آمد، کشف قیمت هر کالایی که وارد بورس شود، عادلانه‌تر خواهد بود و این امر پیش بینی را برای تولیدکنندگان ممکن می‌کند تا بتوانند تولیدات خود را بر مبنای نیاز واقعی قرار دهند که این اتفاق در بازار ایجاد ثبات می‌کند.

انتهای پیام/

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: