پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۰۹۳۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴
همتی به فراکسیون نمایندگان ولایی رفت
با حضور رئیس کل بانک مرکزی در فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس سياست هاي ارزی و پولی كشور بررسی شد.به گزارش گیتی آنلاین، حمید رضا حاجی بابایی با اعلام این خبر گفت: نمایندگان ولایی در این جلسه از رئیس بانك مركزی، دكتر همتی پرسیدند حساب ذخیره ارزی چه وضعیتی دارد؟ چرا در رابطه با نرخ تورم در جامعه گزارش درستی ارائه نمی شود؟

وی اظهارکرد: این موضوع که عملکرد بانک ها در جامعه به شدت ایجاد نارضایتی کرده و نمایندگان مجلس از عملکرد بانک ها رضایت ندارند به ایشان اعلام شد و مطرح کردیم که موسسات بانکی ضربه مهلکی را به اقتصاد کشور زده اند.

رئیس فراكسیون نمایندگان ولایی خبرداد: نمایندگان در این جلسه پرسش هایی را با موضوع  قیمت و وضعیت ارز ومکانیزم بانک مرکزی برای مهار تورم در کشور مطرح کردند. همچنین از رئیس کل بانک مرکزی سوال کردیم چرا با چین وكشورهای مختلف مثل روسیه وهند ارتباط درستی ندارید و ارتباط فقط با اروپاست؟

حاجی بابایی  تصریح کرد: ما از ایشان خواستیم که بانک مرکزی تحت تاثیر دولت قرارنگیرد و در حفظ ثبات وضعیت ارز کوشا باشد. همچنین از دکتر همتی سوال کردیم که برای کنترل ارز چه کارهایی باید انجام داد؟ پرسش دیگری که نمایندگان با ئیس کل بانک مرکزی مطرح کردند این بود که چرا به ازای ۲.۷ میلیارد دلار ارز واگذار شده برای واردات در کشور،کالایی وارد نشده است؟

حاجی بابایی گفت : دراین جلسه دكترهمتی پرسش های نمایندگان را با بیان این مطالب كه، دوموضوع مهم پول و ارز در بانك مركزی مطرح است ،همچنین درحالی كه مردم مشكل تورم و معیشت دارند، ولی ثبات ارزی ایجاد شده است، پاسخ داد.

وی بیان داشت : رئیس بانك مركزی معتقد است، ترامپ هر روز مجبور به عقب نشینی است، بعد از ادعای سقوط اقتصاد كشور حالا گفته است، پول ملی ایران در محاصره قرار گرفته است. همتی همچنین معتقد است، دولت هیچ نقشی در بالا رفتن قیمت ارز ندارد.

رئیس فراكسیون نمایندگان ولایی گفت : به زعم دكتر همتی در بانك مركزی باید با كمترین هزینه بیشترین نتیجه را گرفت. همچنین رئیس بانك مركزی اعتقاد دارد علت عدم كاهش قیمتها چسبندگی است ،عموم جامعه فكرمی كنندكه دوباره قیمت ارز بالا می رود.

وی بیان داشت: رئیس بانك مركزی دراین جلسه گفت، از 33 میلیارد دلار صادرات، 7 میلیارددلار در بودجه آمده است كه 5.5میلیارد دلار آن برای پتروشیمی هاست.

درخصوص بانك مركزی نیز گفته شد، باید بانك مركزی هماهنگی ها را انجام دهد،بانك مركزی به تنهایی نمی تواند مشكلات را حل كند.

حاجی بابایی گفت: رئیس بانك مركزی مشكل اساسی كشور را ارز نسبتا و بحث پولشویی،قاچاق و چك تضمینی می داند و اذعان می دارد درمقابل چك پولهایی را كه در دوبی خرید و فروش می شد ایستاده ومبادی آن را بسته ایم.

وی گفت: همتی در پاسخ به سئوال نمایندگان در خصوص ارتباط با كشورهای دیگرگفت: در مورد چین وكره مسیر باز شده است، هند درحال باز شدن است،تركیه هم مذاكرات خوبی داشته ایم، به كانال اروپا امیدی هم نیست، ولی باید از آنها مطالبه كردوطلبكار بود.

رئیس فراكسیون نمایندگان ولایی افزود: در این جلسه دكتر همتی با اشاره به اینكه بحث بازار پول بسیارمهم است و حساسترین قسمت اقتصاد ما بانكها هستندگفت: سه نوع بانك داریم بعضی خوب هستند، بعضی وضع خوبی ندارند،بعضی وضعشان خیلی خراب است.

وی گفت : در خصوص نقدینگی نیز رئیس بانك مركزی معتقد است  نقدینگی سرگردان نداریم. هدایت نقدینگی معنایی ندارد،جز اسكناس دست مردم وضع بدهی مردم به بانكهاست.، نقدینگی 1700 هزار میلیاردی 30 درصد قدرت خود را به دلیل تورم از دست داده است.

حاجی بابایی گفت: همتی در این جلسه خبر داد كه ، میخواهیم 4 صفر از پول را حذف كنیم باید برای تصمیم درمجلس مصوب کنیم . این مهم باید هرچه زودتر انجام شود، در صورت تصویب 10 هزار تومانی ده تومان می شود، همتی تصریح کرد،باید اصلاح نظام بانكی را به سرعت انجام دهیم.

وی گفت: در پایان دكتر همتی بیان كرد، یكی از مشكلات ما دولتی ها و نمایندگان هستند كه با مصاحبه ها تصمیمات ما را خراب می كنند.


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: