پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۱۰۱۴
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۱
رکوردداری مسائل اقتصادی و اجتماعی در «فارس من» / گلایه مردم از خودروسازان به مجلس رسید

آنچه در ادامه می‌آید نگاهی است اجمالی به پیگیری‌های خبرنگاران خبرگزاری فارس از سوژه‌هایی که در هفته گذشته در سامانه «فارس من»برایمان ثبت کرده بودید.

رکوردداری مسائل اقتصادی و اجتماعی  در «فارس من»/  گلایه مردم از خودروسازان به مجلس رسید

فارس من پیگیر مشکلات شما است؛ همکاران من تمام هفته را پیگیر سوژه‌ها و دغدغه‌هایی بودند که سردبیران واقعی خبرگزاری برایمان ثبت کردند. از مشکلات پرشمار معلمان و دانش‌آموزان مناطق مختلف کشور گرفته تا دغدغه‌های بازنشستگان و رانندگان محترم حمل‌ونقل عمومی. این هفته اما پیگیری وعده‌های عمل‌نشده مسؤلین برای تکمیل راه و جاده‌های مواصلاتی میان شهرهای مختلف کشور از پرفرکانس‌ترین سوژه‌های مردمی بود. گلایه‎‌ها و شکایت‌های مردم از بدقولی‌های مکرر خودروسازان هم کم نبود؛ آنقدر که مجبور شدیم مطلب را از نمایندگان و در صحن علنی مجلس پیگیری کنیم. اگرچه این پیگیری‌ها اغلب نتیجه دندان‌گیری برای مردم نداشت، اما کم نیستند مشکلاتی که با مطالبه از مسؤلین به نتیجه رسیدند. آن‌چه در ادامه می‌آید نگاهی است به همین پیگیری‌ها؛ قرارمان را فراموش نکنید شما سردبیر فارس هستید!

 

نگاه آماری به سوژه‌های ثبت‌شده/ آسمان مطالبات مردم در هفته‌ای که گذشت چه رنگی بود؟

اقتصاد و ما ادراک ما اقتصاد! آمار و ارقام خوب بلدند جنس دغدغه‌های مردم را بازگو کنند. نگاهی هرچند گذرا به مطالبات پرشماری که مخاطبان فارس در هفته‌ی گذشته ثبت کردند، باز هم از رکوردداری مطالبات و مسائل اقتصادی و اجتماعی سخن می‌گوید. مشکلاتی نظیر حقوق و مزایای بازنشستگان، دغدغه‌های فرهنگیان حق‌التدریس، بدقولی‌های سریالی خودروسازان، قیمت شیر و مرغ و لوازم شوینده و البته گلایه‌های مردم از اجاره‌های سنگینی که پشت خیلی‌ها را خمیده کرده.

 

مشکلات معیشتی اما مخاطبان خبرگزاری را برای پیگیری مطالبات و مشکلات سیاسی از تک و تا نینداخته؛ مطالبات و کمپین‌های جالبی مانند «پیشنهاد حذف تبلیغات کاغذی برای انتخابات آینده»، «پیگیری سامانه اعلام حقوق و مزایای مدیران» و «مطالبه ایجاد شفافیت برای آرای نمایندگان» از جمله آن‌ها است.

 

در ادامه نگاهی داریم به مهم‌ترین سوژه‌های پیگیری شده توسط خبرنگاران خبرگزاری در چهار دسته کلی؛ اول: راه و ترابری. دوم: آموزش و فرهنگیان. سوم: حقوق و بازنشستگان. چهارم:خودرو

 

اول| راه و ترابری

برایمان از عدم تکمیل بزرگ‌راه تبریز به شهر جدید سهند بعد از 12 سال نوشته بودید؛ پیگیری کردیم. آقای استاندار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در تبریز از تکمیل این بزرگ‌راه در شهریور ماه سال آینده خبر داد. محمدرضا پورمحمدی تأکید کرد: « هیچ‌گونه محدودیتی از لحاظ تامین منابع مالی و همکاری‌های فی مابین وجود ندارد و به لطف خداوند در شش ماهه اول سال جاری این پروژه افتتاح خواهد شد.»

 

مخاطب دیگری از عدم تکمیل پروژه بلوار نماز مشهد بعد از دو سال گلایه کرده بود. خبرنگار ما پیگیری کرد. ئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر مشهد معتقد است کوتاهی از یک پادگان نظامی است که تاکنون مدارک و مستندات لازم را برای تصمیم‌گیری در کمیسیون ماده پنج ارائه نکرده. از طرفی معاون شهرسازی اداره کل راه‌وشهرسازی مشهد به خبرنگار ما گفته این مدارک برای ارائه به کمیسیون ماده پنج ارائه شده و تأخیری به این بهانه پذیرفتنی نیست. خبرنگار ما البته هرچه تلاش کرد نتوانست مسؤلین آن پادگان نظامی را برای پاسخگویی پیدا کند. نگران نباشید؛ خبرگزاری فارس تا رفع و رجوع مشکلات مردم پیگیر مطالبه شماست!

 

جاده کیاسر؛ محوری که استان سمنان را به سرزمین سرسبز مازندران متصل می‌کند. جاده‌ای که حالا فرسوده شده و از ایمنی پایینی بویژه برای وسائط حمل‌ونقل عمومی برخوردار است. از ما خواسته بودید بهسازی این جاده را پیگیری کنیم. پیگیری کردیم. سرپرست معاونت عمرانی استانداری سمنان به خبرنگار ما گفت: بهسازی و رفع ایرادات این محور در دستور کار استانداری سمنان و مازندران قرار گرفته است. وی هم‌چنین از تشکیل کمیته‌ای متشکل از استانداری، اداره کل راه و ترابری، پلیس راه و اداره کل حمل و نقل و پایانه‌ها و فرمانداری مهدی‌شهر برای اصلاح و بهبود این محور خبر داد.

 

افزایش واگن‌های راه‌آهن گرمسار و ورامین به تهران؛ برخی از کاربران فارس من این سوژه را برای پیگیری پیشنهاد کرده بودند. پیگیری کردیم. مدیرکل راه‌آهن شمال‌شرق به خبرنگار خبرگزاری فارس گفت درخواست افزایش سرویس‌ها را برای تصمیم‌گیری به مرکز ارسال کرده. فرشاد زادخور قول داد تا تخصیص اعتبار و افزایش قطارها پیگیر ماجرا باشد.

 

دوم| آموزش و فرهنگیان

برایمان از مشکلات «راهبران آموزشی» در آموزش و پرورش نوشته بودید. اینکه چرا و چگونه هنوز بعد از گذشت چند سال احکام کارگزینی آنان به شیوه مناسبی صادر نشده است. پیگیری کردیم. مرتضی شکوهی مدیرکل دفتر آموزش دبستانی در گفت‌وگو با فارس، از موافقت اصولی سازمان امور استخدامی و اداری برای تعیین تکلیف و به‌کارگیری این افراد خبر داد. وی در ادامه خاطرنشان کرد در مرحله تنظیم شرح شغل، فعالیت‌های شغلی، احکام کارگزینی و سختی شرایط کار هستیم.

 

گروهی از معلمان خارج از کشور هم با ثبت کمپینی نسبت به عدم پرداخت حقوق و مزایایشان گلایه کرده بودند. خبرنگار خبرگزاری فارس در این باره با غلامرضا کریمی رئیس‌ مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت‌خانه تماس گرفت. آقای رئیس با بیان اینکه برای حل مشکلات در تلاش است، از کارسازی‌ها برای پرداخت 3 ماه حقوق معوقه این فرهنگیان خبر داد. وی ادامه داد: این فوق‌العاده شغل‌ها به دست برخی سرپرستی‌ها رسیده است و برخی نیز در شرف انجام است که به دستشان برسد و مابقی را هم در حال پیگیری داریم تا بتوانیم تخصیص ۱۰۰ درصد بگیریم و ارز را به خارج از کشور منتقل کنیم که به دست معلمان برسد؛ البته یک‌بار اول سال ۱۹ روز از حقوق را پرداخت کردیم.

 

از قانون نانوشته‌ای که برای ممانعت از تحصیل دختران متأهل در دبیرستان‌ها وجود دارد، گلایه کرده بودید. خبرنگار ما پیگیر ماجرا شد. مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش تأکید کرد هیچ اجبار و الزامی برای اخراج این دانش‌آموزان از مدارس معمولی وجود ندارد. وی اضافه کرد: توصیه ما این است که دانش‌آموزان متأهل با رعایت قوانین و مقررات آموزشی در مدارس روزانه باشند تا اینکه به مدرسه بزرگسالان بروند مگر اینکه ضوابط و اصول تربیتی رعایت نشود.

 

فرهنگیان خرید خدمت ورودی 93 به بعد هم با ثبت کمپینی از انواع مشکلات بیمه و معوقات و سختی کار و غیره گلایه کرده بودند. سوژه‌ای که با اقبال نسبتاً گسترده فرهنگیان مواجه شد و با بیش از 900 امضا در رأس پیگیری‌های خبرگزاری قرار گرفت. خبرنگار ما به سراغ معاون وزیر رفت تا ماجرا را پیگیری کند. معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش با اعلام اینکه در تلاش است تا هر چه سریعتر مشکلات این قشر را مرتفع کند، از تخصیص و تأمین اعتبار برای پرداخت معوقات آنها از اسفند تا خرداد ماه خبر داد. خبرگزاری فارس تا تعیین تکلیف مشکلات این سوژه را پیگیری خواهد کرد.

 

سوم| حقوق و بازنشستگان

در این وانفسای اقتصاد و معیشت، حق دارند اگر مردم از معوقات حقوق و مزایایشان تا این اندازه گلایه‌مندند. در کنار کارمندان و حقوق‌بگیران، بازنشستگان محترم هم از آن دسته اقشاری هستند که گلایه‌های پرشماری را برای پیگیری در سامانه فارس من ثبت کرده بودند. فارس در کنار شماست. در ادامه نگاهی اجمالی به بعضی از این سوژه‌ها که در هفته گذشته بررسی شدند، خواهیم داشت:

 

مثلاً نوشته بودید قانون رایگان شدن بیمه سلامت ویژه معلولین اجرایی نشده. خبرنگار ما این مطلب را از امیر پیروزیان مدیرکل بیمه‌گری و درآمد سازمان بیمه سلامت پیگیری کرد. وی با تأکید بر رایگان بودن خدمات بیمه سلامت برای معلولین، خاطرنشان کرد: در حال حاضر هیچ‌گونه مشکلی برای بیمه شدن افراد دارای معلولیت از طرف سازمان بیمه سلامت وجود ندارد.

 

برایمان از عدم اجرای قانون «فوق‌العاده مناطق جنگی» باگذشت سه ماه از ابلاغ آن، نوشته بودید. خبرنگار ما این مطلب را از معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان پیگیری کرد. حسین فیروزی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به پرداخت حق منطقه جنگی در پنج منطقه مرزی کشور، اظهار کرد: این طرح خاص فرهنگیان و معلمان نیست بلکه تمام کارمندان دولتی در شهرهایی که به عنوان منطقه مرزی مشخص شده‌اند مشمول این طرح قرار خواهند گرفت.

علوی نماینده مردم سنندج نیز در این رابطه به خبرنگار ما گفت: «تا هفته آینده دستور اجرای پرداخت فوق‌العاده مناطق جنگی صادر شده و تا پایان ماه جاری در احکام کارگزینی فرهنگیان اعمال خواهد شد.» خبرگزاری فارس تا انتها پیگیر رفع مشکلات این دسته از کارمندان خواهد بود.

 

جمعی از کارکنان شرکتی شهرداری هم با ثبت کمپینی از بی توجهی مسؤلین و عقب افتادن حقوق و مزایایشان گلایه کرده بودند. خبرگزاری فارس پیگیر حق و حقوق این قشر زحمت‌کش هم شد. مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان آنکه در گذشته بعضاً پیمانکاران چند ماه حقوق کارگران را پرداخت نمی‌کردند و مشکلاتی برای این قشر ایجاد می‌شد، خاطرنشان کرد: «در حال حاضر پیمانکاران فضای سبز و رفت‌وروب مجبور هستند که برای کارگران فیش حقوقی صادر کنند. لیست این افراد هر ماهه صادر می‌شود به همین دلیل پیمانکار نمی‌تواند حقوق آنها را دیر پرداخت کنند.» فارس پیگیر مشکلات شما است؛ اگر نیازی به پیگیری بیشتر هست، با ما در میان بگذارید.

 

 «چرا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اجرایی نمی‌شود؟» این سؤال و سوژه‌ی به‌جا را گروهی از مخاطبان خبرگزاری فارس برایمان ثبت کرده بودند. مطلب را از یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیری کردیم. سمیه محمودی عضو کمیسیون اجتماعی البته مقصر اصلی را کمبود اعتبارات دانست و به خبرنگار ما گفت: «برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیازمند 15 هزار میلیارد تومان اعتبار هستیم. تلاش داریم برای تامین بخشی از اعتبارات مورد نیاز برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان یا از بخش‌های دیگر اعتباراتی را کم کرده و به این بخش اختصاص دهیم و یا اینکه برای تامین بودجه آن درآمدهای جدیدی را در لایحه بودجه سال 98 برای دولت ایجاد کنیم.»

 

چهارم| خودرو، بدقولی و هیچ!

آنقدر بدقولی‌های خودروسازان زیاد شده، که از شمارش خارج است. تقریباً روزی نیست که یکی از مخاطبان محترم خبرگزاری برایمان از بدقولی‌های مکرر آنان سوژه‌ای ثبت نکند. خبرنگاران خبرگزاری هم پا به پای شما پیگیر این مطالبات و دردها هستند. بخشی از رئوس عناوین این مطالبات را در ادامه برایتان لیست می‌کنم:

«عدم پاسخگویی و اطلاع رسانی ایران‌خودرو در مورد خودروهای تندر»، «بدعهدی شرکت خودروسازی کارمانیا»، «عدم تامین قطعات از سوی شرکت کرمان موتور و سردرگمی مصرف‌کنندگان»، «عدم تحویل خودرو C3 و عدم اعلام قیمت توسط شرکت سایپا سیتروئن»، «گرانی خودرو برای خریداران حواله گروه بهمن»، «گروکشی خودروسازان و تاخیر در ارسال دعوتنامه به امید افزایش قیمت»، «توجه وزارت صمت به مواد 4 و 8 آئین‌نامه قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو در تعیین قیمت»، «تاخیر 4 ماهه تحویل خودروهای داخلی»، «بلاتکلیفی خریداران سایپا و ایران خودرو»، «تاخیر بیش از اندازه تحویل محصولات پارس خودرو»، «تاخیر در تحویل خودروهای ایران خودرو»، «اعتراض به تاخیر در واگذرای خودرو سمند ef7»

 

خبرنگاران ما مطالبات متعدد مردمی را از نمایندگان و مسؤلان مختلف پیگیری کردند. سخنگوی کمیسیون اصل 90 در این باره به خبرنگار پارلمانی فارس از بررسی «طرح ساماندهی بازار خودرو» در کمیسیون متبوع خبرداده و گفته: «بیشترین شکایتی که به کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی رسیده است عدم تعهد خودروسازان به وعده‌های خود است. هم در بحث تحویل خودروها، کیفیت و همچنین عدم خدمت‌رسانی طبق قرارداد خودروسازان از جمله گارانتی نیز شکایتی به کمیسیون گزارش شده است.»

 

پارسایی بر همین اساس اضافه کرد: «عمده شکایات واصله راجع به تخلف در تحویل خودرو است. خودروهایی که بر اساس زمان مشخص تحویل داده نشده، بسیار زیاد است. دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا به اذعان خودشان حدود 300 هزار خودروی تحویل نشده دارند که این آمار بسیار بالایی است.»

 

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه پیش‌بینی‌های خوبی برای ساماندهی بازار خودرو و قراردادهای بین شرکت خودروسازی و خریداران صورت گرفته است، گفت: «ما انتظار داریم که وزارت صمت، خودروسازان، سازمان تعزیرات و سایر دستگاه‌های ذیربط نمایندگان خود را هر چه سریعتر معرفی کنند تا کمیته‌ای برای ساماندهی این وضع هر چه سریعتر تشکیل شود.»

 

امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در مجلس شورا هم با طرح سؤالیبرمبنای سوژه‌های ثبت شده در فارس من، قول پیگیری موضوع را از وزیر صمت داد. وی با طرح سؤالی وزیر مربوطه را برای پاسخگویی به مخاطبان خبرگزاری فارس به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی دعوت کرد. تصویر کاربرگ سؤال از وزیر نماینده محترم مردم همدان را در ادامه مشاهده می‌کنید. خبرگزاری فارس همچنان پیگیر مطالبات و گلایه‌های به‌جای مردم از خودروسازان خواهد بود.

 

 

از این‌که موفق به پیگیری سوژه‌های بیشتری نشدیم متأسفیم. فارس اما معتقد است سردبیر واقعی خبرگزاری مردم هستند. مردمی که بزرگ‌مندانه لطف می‌کنند و از دغدغه‌ها و مطالباتشان برایمان می‌نویسند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: