پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۱۰۲۶
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۳
بیکاری یکی از معضلات اساسی شهرستان ملکان محسوب می شود.

بر اساس سرشماری سال ۹۵ نرخ بیکاری در آذربایجان شرقی حدود ۱۱ درصد بوده که شهرستان ملکان با ۲۱ درصد مقام اول بیکاری در استان را به خود اختصاص داده است!

بر پایه این سرشماری تعداد جمعیت بیکار ملکان طی سالهای ۹۰ تا ۹۵ حدود ۴ برابر افزایش داشته و از بیش از ۲۰۰۰ بیکار تا سال ۹۰ به ۸۲۰۰ تن تا سال ۹۵ رسیده است!

هر چند فرماندار ملکان این آمار را قبول ندارد و معتقد است جوانان این شهرستان در کسب و پیشه های مختلف فعال بوده و باید در این سرشماری و آمارها تجدید نظر شود،ولی نماینده مردم ملکان در مجلس می گوید: بیش از ۵۰ درصد نامه های ارسالی به وی درخواست شغل و استخدام دولتی بوده و در حال حاضر صدها نامه در این خصوص در دست دارد.

وی معتقد است تنها راه علاج کاهش بیکاری در وضعیتی که استخدام دولتی کم شده حضور سرمایه گذاران و ایجاد واحدهای تولیدی و مراکز اشتغال زایی در منطقه است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس،بیکاری را ریشه اصلی بروز آسیب های اجتماعی برای قشر جوان دانسته و بر همت دولتمردان برای رفع این معضل اجتماعی تاکید می کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معاون وقت سیاسی – امنیتی واجتماعی استانداری آذربایجان شرقی نیز در تاریخ ۲۰ تیرماه سال جاری در دیدار با فعالان اقتصادی ملکان گفت: با وجود زمین‌های کشاورزی حاصل خیز و رونق تولید و کشاورزی در ملکان، بیکاری بالای ۸ هزار نفر در شهرستان بالا بوده و قابل قبول نیست.
رحیم شهرتی فر افزود: باید با بررسی و حل مشکلات اشتغال آفرینی و همچنین بهره برداری از توان بخش خصوصی، آمار بیکاری در این شهرستان کاهش یابد.
به گفته او، همه مسئولان و مدیران دستگا‌های اجرایی موظفند بستر لازم را برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم کنند و در این زمینه هیچ توجیه و کارشکنی از هیچ مدیر و مسئولی قابل قبول نیست.

متاسفانه در حال حاضر در هر خانواده های شهرستان ملکان،حداقل یک جوان بیکار اکثرا دارای تحصیلات دانشگاهی وجود دارد که این امر دغدغه بسیاری از خانواده ها نیز شده و به برکت بیکاری تعداد کافه های سنتی در شهرها و روستاهای شهرستان ملکان روز به روز بیشتر و مشتریان آنها روز به روز افزایش می یابد!

رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت ملکان هم با بیان اینکه از ۷۳ واحد تولیدی این شهرستان در حال حاضر تعداد ۵۰ درصد بخاطر رکود و کمبود نقدینگی با ظرفیت پایین کار می کنند گفت: تعداد بالغ بر ۸۶۰ کارگر در این واحدها مشغول کار هستند.

علی بیگ زاده با بیان اینکه تا بحال کارخانه تعطیل شده نداشته ایم معتقد است: تعداد کارگران بیکار شده ملکانی در اثر کم شدن فعالیت واحدهای تولیدی چندان چشمگیر نبوده است.

تعدادی از پدران دارای فرزند بیکار ملکانی نیز در گفتگوهای خود با خبرنگار ما از مسئولین درخواست چاره اندیشی کرده و اظهار کردند:فرزندان ما چند سالی است به رغم فارغ التحصیلی کار ندارند و این معضلی برای ما والدین شده و به هر دری هم میزنیم موفق به یافتن شغل برای فرزندان خود نشده ایم!

از طرفی تسهیلات پرداخت شده جهت اشتغال زایی به رغم آمارهای اعلام شده از سوی نهادهای حمایتی و خدماتی شهرستان ملکان نه تنها در کاهش نرخ بیکاری تاثیری نداشته بلکه لشکر بیکاران بخصوص تحصیل کرده روز به روز و سال به سال در حال افزایش است و چه بسا اگر شغلهای کاذب و موقتی را در نظر نگیریم تعداد جمعیت بیکار به مراتب بیشتر از اینها می شود!/فارس

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: