پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۱۰۶۲
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کرد؛
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس معتقد است که به مرور با ورود گندم کل کشور در بورس کالا، شاهد رشد کیفیت گندم تولیدی خواهیم بود به طوریکه با استقرار انبارهای استاندارد و واقعی شدن قیمت ها، کشاورزان نیز به دلیل رقابت پذیری، اقدام به کشت باکیفیت گندم به منظور ارزش‌گذاری بیشتر محصول خود در بازار می کنند.

به گزارش «کالاخبر» ، سید راضی نوری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با بورس‌نیوز با ارزیابی از روند تولید و فروش گندم اظهار کرد: بازار این محصول کشاورزی از حیث تولید و قیمت طی سال‌های گذشته با نوسانات فراوانی روبه‌رو بوده اما در مرحله نخست یعنی کاشت، کشاورزان تاکنون پشتیبانی نداشته و این ضعف کماکان در این حوزه وجود دارد.

وی ادامه داد: شاید تصور شود که دولت با خرید تضمینی می‌تواند به‌عنوان مهم‌ترین پشتیبان کشاورزان معرفی شود اما در اصل، تأمین اعتبار خریدهای تضمینی دولت نیز طی چند سال گذشته با مشکلاتی مواجه شده است.

نماینده مردم در خانه ملت در خصوص بورس‌کالا و ورود گندم به این بازار تأکید کرد: این بازار ازلحاظ کمی و کیفی می‌تواند در آینده جایگاهی مناسب را برای پاسخگویی به عرضه‌وتقاضا پدید آورد و کشاورزان می‌توانند با اتکا به بورس‌کالا زمینه قطع دست دلالان و البته دریافت مستقیم دسترنج خود بدون واسطه را داشته باشند.

وی اضافه کرد: مهم‌ترین مشکلی که امروز سد راه ورود کشاورزان گندم به بورس بوده، زیرساخت‌هایی همچون نبود فرهنگ‌سازی و البته ناآشنایی کشاورزان با این بازار است؛ زمانی که فردی بتواند به‌صورت شفاف و به‌دوراز هرگونه واسطه به حیات خود در بازاری ادامه دهد، طبیعتاً اقبال به این بازار و ماندگاری افزایش پیدا می‌کند.

راضی نوری با اشاره به اینکه بورس‌کالا حتی می‌تواند کیفیت گندم را افزایش دهد، تصریح کرد: با ورود گندم به بورس‌کالا، درجه‌بندی کیفی محصول در دستور کار قرارگرفته و کشاورز به خاطر رقابت‌پذیری، اقدام به کشت باکیفیت گندم برای ارزش‌گذاری بیشتر محصول خود در بازار می کند.

وی درباره اینکه بورس‌کالا باید ازلحاظ انبارداری و نظارت نیز تقویت شود، اظهار کرد: انبارداری در صنعت گندم در وضعیت کنونی کمی مشکل بوده زیرا حاشیه‌هایی نظیر گندم همراه با شن مواردی را ایجاد کرد بنابراین باید ازنظر وزارت بهداشت، محل نگهداری، حمل‌ونقل و انبارداری خیال بازار آسوده شود.

نماینده مردم در خانه ملت با اشاره به اینکه دولت نیازمند بازار سازی در فضای تحریمی است، گفت: در زمانی که درآمدهای ارزی کشور متمرکز بر نفت بوده و این ماده با مشکلات صادراتی و درآمدزایی روبه‌رو شده، ایجاد بازارهای موازی استراتژیک مانند محصولات کشاورزی دارای افزایش بالا برای درآمدزایی می‌تواند به اقتصاد کشور کمک شایانی را داشته باشد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: