پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۱۴۹۶
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰
با حضور اساتید برجسته موسیقی کشور، نوازندگان و خوانندگان محلی
مجموعه "آواها و نواهای بومی گیلان" شامل ۲۵ لوح فشرده رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، رونمایی از آلبوم "آواها و نواهای بومی گیلان" با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان از سوی واحد موسیقی حوزه هنری گیلان در سالن پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان برگزار شد.

علیرضا کاظمی، مسئول واحد موسیقی حوزه هنری گیلان، گفت: مجموعه "آواها و نواهای بومی گیلان" که دربرگیرنده ۲۵ لوح فشرده و ۱۲۶۰ دقیقه از آواها و نواهای شادمانه، کار، آیینی و لالایی به گیلکی، گالشی و تالشی است، توسط حسین مشفق قاسم‌آباد گردآوری و پس از تلاش چند ساله در واحد موسیقی حوزه هنری گیلان هم اکنون به عنوان بخشی از میراث بزرگ موسیقی گیلان به هنردوستان این خطه تقدیم می‌شود.

در این مراسم تنی چند از اساتید برجسته موسیقی کشور و نوازندگان و خوانندگان محلی مهمان حوزه هنری گیلان حضور داشتند که به سخنرانی و اجرا پیرامون این رخداد بزرگ فرهنگی و هنری پرداختند.

رضا مهدوی، مدرس دانشگاه و مدیر پیشین مرکز موسیقی، در ابتدای جلسه گفت: پرداختن به موسیقی فولکلور و ثبت و ضبط این گنجینه‌های ارزشمند از اهمیت بسزایی برخوردار است که خوشبختانه حوزه هنری گیلان با درایت مدیرانش و کوشش جناب آقای حسین مشفق توانسته است با ضبط و انتشار این هزار و دویست و اندی دقیقه از موسیقی بومی گیلان به این امر مهم دست یابد.

رضا مهدوی ضمن تمجید از فرهنگ والای مردم گیلان به خاطر علاقه وافر به هنر به‌ویژه موسیقی گفت: وقتی از شهر شما دیدن می‌کردم عکس‌هایی از هنرمندان برجسته گیلانی از جمله ناصر مسعودی، نادرگلچین و فریدون پوررضا را بر روی بیلبوردها مشاهده کردم که برایم جایی بسی خوشوقتی بود؛ این امر بی‌گمان نشان از جایگاه والای هنرمندان در میان این مردم دارد.

وی سپس به اهمیت و نقش مهم ویرایش و پالایش در ارائه آثار پژوهشی در کشور تاکید کرد.

پس از آن، صفرعلی رمضانی از هنرمندان موسیقی گیلان و خدیجه رزداری برای حاضرین آواها و نواهای بومی گیلان را اجرا کردند.

در ادامه برنامه، هوشنگ جاوید پژوهشگر موسیقی نواحی ایران، ضمن به نمایش گذاشتن تصاویری از آثار باستانی به‌دست آمده از گیلان گفت: این آثار نشان می‌دهد که صدا در فرهنگ مردم گیلان بسیار اهمیت داشته است. او با اشاره به برخی از نوشته‌های سفرنامه‌نویسان و مستشرقان پیرامون فرهنگ گیلان، اهمیت موسیقی و صدا را در این منطقه تبیین کرد.

جاوید در بخش دیگری از سخنان خود گفت: متاسفانه ما بیش از اینکه خودمان را بشناسیم، فرهنگ خودمان را بشناسیم، هنر خودمان را بشناسیم، موسیقی خودمان را بشناسیم به بهانه اینکه دنیا در حال پیشرفت است و باید همگام با هنر جهانی حرکت کرد، به هنرهای خودمان پشت پا زده‌ایم و داریم کورکورانه به سمت موسیقی غرب از جمله جاز، ترنس و... می‌رویم. این در حالی است که نمی‌دانیم که هنر خودمان چیست و خودمان کی هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: آهنگ‌سازان و اهالی موسیقی برای خلق هنر فاخر باید به مجموعه‌هایی از این دست که ریشه در فرهنگ خودمان دارد رجوع کنند و بر اساس این داشته‌ها به خلق اثر دست بزنند تا رنگ و بوی هویت ایرانی و موسیقی ایرانی در کار به چشم بیاید.

جاوید ادامه داد: در "آواها و نواهای بومی گیلان" آنچه که بیش از همه به چشم می‌آید صراحت، صداقت و رک‌گویی مردم این سرزمین است. مردم این منطقه برای بیان دغدغه‌هایشان کمتر سراغ صنایع بدیعی رفتند و سعی نکردند کلام خود را در قالب صنایع ادبی پیچیده بیان کنند. شاعر مردمی این سرزمین اگر عاشق شده مستقیم سراغ معشوق رفته و اگر عزادار شده مستقیم به مصیبت خود می‌پردازد بدون هیچ پیچیدگی... و این شاید در سراسر دنیا کم‌نظیر باشد.

پس از سخنان جاوید، سهراب ظهیری آواها و نواهای تالشی را برای حاضرین اجرا کرد و شهرام جمال به نی‌نوازی پرداخت.

در پایان پس از پخش مستندی با موضوع موسیقی گیلان، ضمن رونمایی از آلبوم "آواها و نواهای بومی گیلان" که شامل ۲۵ حلقه لوح فشرده (۱۲۶۰ دقیقه آواها و نواهای شادمانه، کار، آیینی و لالایی) گیلکی، گالشی و تالشی، مربوط به جغرافیای فرهنگی استان است، از گردآورنده این اثر آقای حسین مشفق تقدیر شد.

همچنین در بخش پایانی این مراسم از هنرمندان بومی آواها و نواهای بومی گیلان از جمله از خانواده استاد قسمت‌خانی، مصطفی رحیم‌پور سیاهکلی، صفرعلی رمضانی، خدیجه رزداری، صمد حبیبی، سهراب ظهیری، شهرام جمال، کوهان شمامی، شاهرخ شهابی، حامد رضوان‌طلب، سکینه صادقیان، طوبی محمدی و زهرا معادی قدردانی به عمل آمد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: