پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۱۵۰۹
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۶
پورابراهیمی خبرداد:
سامانه اطلاعاتی رتبه بندی بازرگانان کشور تدوین شد و هیئت وزیران هم در چهارم دی ماه آئین نامه اجرایی آن را مصوب کردند.


به گزارش نغمه علی بیک زاده خبرنگار گیتی آنلاین، محمدرضا پورابراهیمی داورانی در جمع خبرنگاران گفت: در راستای اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز یه استناد بند ت ماده 6 قانون مبارزهدولت مکلف یود، آئین نامه های مربوط به ایجاد سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی فعالان اقتصادی را عملیاتی کند. متأسفانه از اجرای قانون چند سال می گذرذ و این کار عملیاتی نشد. نتیجه عملیاتی نشدن آن صدور کارت هایی بود که همه بازرگان بودند ولی هیچکدام اعتبارشان تعریف نشده بود برای این که مراودات اقتصادی را بتوانند براساس آن حوزه اعتباری شان عمل کنند.

پورابراهیمی درباره پیامدهای معطل ماندن این قانون اظهارکرد: هم اکنون هم در صادرات و هم در واردات شاهد وضعیت نامناسبی هستیم.

وی توضیح داد: در صادرات حجم زیادی از صادراتی که انجام شده به واسطه محدودیت هایی که بعضا در حوزه صادرات پیش آمده، توسط کارت های یک بار مصرف دارد صورت می گیرد. کارت هایی که یک صادرکننده می آید آن را می گیرد و صادرات را انجام می دهد و بعد معلوم نیست که به تعهدات ارزی اش عمل می کند یا خیر.

این نماینده مجلس ادامه داد: در واردات هم به ویژه در ماه های اخیر، متاسفانه شرایط بدتری داشتیم.

برای 4200 نفر از واردکنندگان پرونده قضایی تشکیل شده است

این عضو کمیسیون اقتصادی گفت: گزارشی که اخیرا از وضعیت واردات گرفتیم این است که در طول ماه های اخیر میزان ارز تخصیص یافته برای امر واردات که بخش عظیمش کالای اساسی است، تا الان حدود سه و نیم میلیارد دلار منابع ارزی تخصیص پیدا کرده است.

تاکنون 4200 نفر از واردکنندگان کشور کالایشان تحویل نشده و در دستگاه قضایی برای آنها پرونده تشکیل شده است که پرونده های آنها باید بررسی شود.

وی نتیجه گیری کرد: بنابراین سه و نیم میلیارد دلار از این منابع اختصاص پیدا کرده و وجه آن داده شده اما تا امروز کالایی تحویل داده نشده است.

وی عنوان کرد : البته بازه زمانی برای آوردن کالا به داخل کشور شش ماه است یعنی اینطوری نیست که امروز که ارز را می گیرد فردا کالا تحویل بدهد. بعضی از آن ها شاید با محدودیت های ناشی از تاخیر روبرو باشند اینطوری هم گاهی هست .

پورابراهیمی اشاره کرد: آقای رئیس جمهور هم اشاره کردند که موارد زیادی هست که ارزی را گرفتند ولی ارزی را تحویل ندادند و اگر زمان هم شما به آنها بدهید این کالا را تحویل نمی دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی خبرداد: برای این که مشکل حل شود یک اتفاق مهم افتاد و آن اینکه سامانه اعتبار سنجی به اعتبار این بند قانونی تدوین شد، اجرایی شد و عملیاتی شد هیئت وزیران هم در چهارم دی ماه آیین نامه اجرایی آن را مصوب کردند.

پورابراهیمی گفت: 21 هزار نفر از بازرگانان کشور رتبه بندی شدند که رتبه بندی، وضعیت آن ها را مشخص می کند سامانه های اطلاعاتی هم که به این رتبه بندی متصل هستند مشخص می کنند که آیا این افراد چک برگشتی داشته اند؟ و یا سابقه فرار مالیاتی داشته اند؟ و اینکه در زمینه قاچاق کالا و ارز سابقه ای دارند؟

وی اعلام کرد: براساس این مصوبه قرار است که از این پس به بازرگانانی اجازه فعالیت دهیم که بالاترین رتبه را از جهت اعتبار دارند .

از تخصیص ارز برای واردات براساس رتبه اعتباری بازرگانان استقبال می کنیم

این نماینده مجلس اظهارداشت: ما از اقدامات دولت در ارتباط با حوزه فعالیت های مرتبط با بانک مرکزی که تخصیص هرگونه ارز برای واردات را به رتبه اعتباری و انجام آئین نامه ای که دولت تصویب کرده است، منوط می کند، استقبال می کنیم.

در برابر اجرای قانون تخصیص ارز مقاومت هایی وجود دارد

وی اعلام کرد: این اقدام را در راستای شفافیت بیشتر می دانیم و معتقدیم این کار مشکلات قبلی ما را تا حد زیادی کاهش می دهد. بنابراین با رویکرد رفع تعهدات ارزی براساس گزارش پورتال این اقدامات می تواند مبنای تصمیم قرارگیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: خبرهایی داریم از لابی های گسترده ای که شروع شده تا این اعتبار سنجی را به هم بزند.

پورابراهیمی درباره این که چه کسانی پشت این لابی هستند، گفت: کسانی که تا الان هیچ اعتباری در کشور نداشتند، هیچ سابقه ای نداشتند. این افراد کسانی هستند که به هر دلیل می خواهند از کارت های یک بار مصرف یا ظرفیت های خاص خودشان استفاده کنند.

وی تأکیدکرد: ما از دولت خواستیم به هیچ عنوان زیربار این فشار در جهت لغو سامانه ها و کنار گذاشتن سیستم شفافیت اطلاعات نرود.

نماینده مردم کرمان گفت: فرق بین کسی که نظام و کشور به او اعتماد دارند و عملکرد ده، بیست ساله سالمی دارند را با یک فردی که منافع خودش برایش مهم بوده و حاضر است که حتی کارتش را هم باطل کنند و در لیست سیاه بگذارند ولی به تعهداتش عمل نکند و چند میلیارد دلار بدهی ایجاد کند به وسیله این سامانه مشخص می شود.

وی اظهارداشت : تاکید ما بر اجرای قانون و مقابله با فشارهایی است که در این حوزه رتبه بندی بازرگانان کشور وجود دارد و به دولت توصیه می کنیم با قدرت این قانون را اجرا کند و ما هم با قدرت ایستاده ایم و نظارت می کنیم.


نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: