پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۱۹۱۹
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴
گیتی آنلاین - امروز اگر در فضای شهری کمی قدم بزنیم و چشم بگردانیم چیزی جز ماشین و ساختمان‌ و مبلمان‌های شهری خشن و زمخت نمی‌بینیم. انسانی که سرشتش از طبیعت است امروز در بین زندگی شلوغ و ماشینی شهری جایی برای احساس غریضی لمس طبیعت ندارد و این شاید آغاز فاجعه‌ای خاموش است که آرام و بی صدا در بطن جامعه‌ی شهری نفوذ کرده و مولد انواع بیماری‌های روحی و جسمی و خشم پنهان جامعه است!
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین ؛ گلستان دارای 14 شهرستان است و  بدلیل برخورداری از شرایط ویژه و متنوع آب و هوایی همچون آب و هوای معتدل کوهستانی، بیابانی و نیمه بیابانی و وجود بیش از هزار اثر تاریخی و فرهنگی ارزشمند، اعم از ابنیه تاریخی، اماکن مذهبی، تپه ها و محوطه های باستانی و تاریخی، آرامگاه ها، برج ها، پل های تاریخی، مساجد و امام زاده ها، بافت های قدیم شهری، کاروانسراه ، قلعه ها، غارها، دارا بودن مناظر بدیع و چشم اندازهای طبیعی نظیر کوه، جنگل، جلگه، دشت، صحرا، دریاچه، خلیج، جزیره، آبشار، تالاب، دهکده ییلاقی و .. و 825 اثر ثبت ملی در حوزه های محوطه، بنا، طبیعی، ناملموس، بافت، منقول و 2 اثر ثبت جهانی جایگاه ویژه ای در عرصه گردشگری و میراث فرهنگی کشور دارد که عنوان پایتخت اکوتوریسم ایران و سرزمین چهارفصل و اقلیم ها را به خود اختصاص داده است.

در دوره اسلامی با افزایش مهاجرت اقوام مختلف به استان گلستان شاهد انواع گوناگون از نژادها و اقوام در این استان هستیم که موجب شده است گلستان به عنوان نگارستان و رنگین کمان اقوام در کشور معرفی شود.

اقوام متعددی در این استان زندگی می کنند که شامل فارس، ترکمن‌ها، فارسی زبانان سیستانی، بلوچ‌ها، ترک‌ها (آذربایجانی و قزلباش)، مازندرانی‌ها، کردها و قزاق‌ها می‌شوند.

فارسی‌زبان‌های سیستانی بیشتر در مرکز و جنوب استان و مازندرانی‌ها در غرب و جنوب استان سکونت دارند و به زبان‌های طبری و فارسی گویش می‌کنند. قرلباشان در رامیان، آزادشهر، مینودشت، کلاله و گالیکش و  آذریها در شهرستان گنبد کاووس و قزاق‌ها نیز در گرگان و تکرها (ته‌کر) در نگین شهر و زابل‌آباد و مینودشت سکونت دارند. 

کردها در شهرهایی همچون گنبدکاووس دارای جمعیتی قابل توجه هستند، ترکمن‌ها در بخش شرقی، مرکزی و شمالی استان و همچنین در مرکز استان سکونت دارند که سنی‌مذهب هستند و به زبان ترکمنی تکلم می‌کنند.

امروز اگر در فضای شهری کمی قدم بزنیم و چشم بگردانیم چیزی جز ماشین و ساختمان‌ و مبلمان‌های شهری خشن و زمخت نمی‌بینیم. انسانی که سرشتش از طبیعت است امروز در بین زندگی شلوغ و ماشینی شهری جایی برای احساس غریضی لمس طبیعت ندارد و این شاید آغاز فاجعه‌ای خاموش است که آرام و بی صدا در بطن جامعه‌ی شهری نفوذ کرده و مولد انواع بیماری‌های روحی و جسمی و خشم پنهان جامعه است!

امروزه کشورهای توسعه یافته بدنبال آگاهی مردم و آموزش آنها برای زندگی ساده و خو گرفتن با طبیعت هستند چرا که جامعه‌ی سالم با انسان‌هایی که از لحاظ روحی شاد و امیدوار هستند معنا پیدا کرده، ارتقا می‌باید و به توسعه‌ای از جنس پایدار می‌رسد.

این خلاء آرامش در زندگی امروز مطمئناً بین ماشین‌ها و خانه‌های لوکس شهری پیدا نمی‌شود بنابراین در چند سال اخیر مردم بدنبال مکان‌های بکر و به دور از دود و شلوغی شهر می‌باشند تا حداقل آخر هفته‌ای آرام را در آن بگذرانند و این مورد در حال رشد و اپیدمی بین خیل مردم است.

خانه‌ها و هتل‌ها، فست فودها و رستوران‌های مجلل امروزی همگی زیبایند راحتی و آسودگی را برایمان دارند در روزمره‌ی این زندگی ماشینی همه چیز به راحت‌ترین شکل ممکن در دسترس ماست اما در بین همه‌ی اینها مردم شهری احساس سرخوشی و آرامش ندارند و این شاید به این دلیل باشد که در بین این لوکس بودن‌ها روح و حس های خوب گم شده است.

ماشینی بودن همه چیز باعث شده حس آرامش از انسان‌ها گرفته شود. انسان از طبیعت است و به طور غریضی وابسته به آن، بنابراین شاخه گلی، درخت سرسبزی و یا صدای شرشر رودخانه‌ای دلش را جلا می‌دهد و به همین علت است که امروزه طبیعت‌گردی بین مردم رواج پیدا کرده است.

اکوتوریسم یا بوم‌گردی همگی واژه‌هایی هستند که به نوعی برای گشت و گذار در طبیعت استفاده می‌شود، در واقع بوم گردی نوعی است از انواع گردشگری‌ها که در آن گشت و گذار را در قاب مسئولیت فردی نشان می‌دهد و این به این معناست که هیچ‌گونه آسیبی در حین گشت و گذار نباید متوجه طبیعت باشد. این بین سر زدن و گشت و گذار در روستاهایی که ویژگی‌های بکری طبیعت را در خود حفظ کرده‌اند بهترین مکان برای سر کردن و اقامت در مدت گردشگری در طبیعت است.

ظرفیت‌های مناطق روستایی، از قبیل وجود مناطق بکر و آب و هوای مطبوع می‌تواند سبب ایجاد اشتغال و تامین درآمد مکفی و پایدار برای روستاییان باشد در واقع روستاییان می‌توانند با تبدیل منازل خود به بوم‌گاه‌ها و ایجاد سایت‌های پرنده‌نگری، برگزاری تورهای کوه پیمایی و دشت‌پیمایی، فروش صنایع دستی و همچنین نمایش آداب و رسوم و… از ظرفیت‌های طبیعی روستای خود برای کسب درآمد سود بجویند.

بنابراین از این طریق هم شهرنشینان از مواهب طبیعی که در فضای شهری از آن محرومند، لذت می‌برند و همچنین از سوی دیگر می‌توان مشکلات اقتصادی روستاییان را کاهش و امید به زندگی را در آن‌ها افزایش داد.

روستاییان با مرمت خانه‌هایشان بر همان مبنای اقلیمی و بومی منطقه علاوه بر کسب درآمد، امکان تجربه‌ی زندگی به سبک سنتی را برای گردشگران فراهم می‌آورند.

فضای روستایی با صدای پرندگان اول صبح، صدای آن دارکوب که در دور دست شاید معشوقه‌اش را فریاد می‌زند، درختان سر به فلک کشیده، رود آبی و سنگ ریزه‌های زیر پا همه‌ی اینها همان حس زندگی و آرامش است که در میان شلوغی‌ها و دود دم شهری، میان ساختمان‌های بلند گم شده و حالا فضای روستایی تبدیل شده به مامن امنی که آرامشش هر کسی را درگیر خود می‌‌‌کند.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی بسته به شرایط طبیعی و اقلیمی هر منطقه متفاوت هستند این بوم‌گاه می‌تواند چادر شبی باشد در دل دره‌ای زیبا که عشایر ایرانی در آن سکنی دارند و یا خانه‌ای خشتی و کاهگلی در قلب کویر و یا شاید هم یک کاروانسرای قدیمی بر سر جاده‌ای که حالا احیاء و مرمت شده و پذیرای مهمانان است.

خانه‌های سنتی روستایی با آن آتش و تنور گوشه‌ی حیاط، حوض فیروزه‌ای و گل‌های شمعدانی‌اش، درختان سرسبز با میوه‌های رسیده‌، استشمام عطر خوش گل‌های باغچه و نم بارانی که با بوی کاهگل در هم می‌آمیزد همگی حس آرامش و برگشت به اصل و سرشت را در وجود آدمی تزریق می‌کند و این آن زیبایی‌ست که زندگی شهرنشینی از انسان‌ها دریغ کرده است.

بیشتر کسانی که تجربه‌ی اقامت در یک اقامتگاه سنتی و بومی را داشته‌اند اذعان می‌کنند که در بوم‌گاه‌های سنتی که رد پای حس‌های قدیمی و مردم گذشته وجود دارد، احساس ارزشمند و آشنایی را درک کرده‌اند که در خانه‌های لوکس امروزی هرگز به آن دست نیافته‌اند.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی، امروز تبدیل شدند به برگهای کتاب تاریخ که می‌توان به دل آن سفر کرد و سبک زندگی گذشتگان را در آن حس کرد، همچنین می‌توان سنت‌های دیرین و بومی مناطق مختلف کشور را دوباره احیاء کرد و به همگان نمایش داد. اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌توانند علاوه بر ایجاد درآمد برای روستاییان و جلوگیری از مهاجرت آنان به احیاء سنن قدیمی  و همچنین حفظ و نگهداری آثار باستانی و حفاظت از طبیعت کمک شایانی داشته باشد.

تفاوت‌های اقلیمی و فرهنگی در ایران سبب شده تا بوم‌گاه‌های متنوعی در ایران وجود داشته باشد و این نقطه‌ی عطفی‌ست در صنعت توریسم تا گردشگران خارجی را نیز جذب ایران کرده تا به این ترتیب هم ارزآوری را در کشور داشت و هم فرهنگ غنی و متنوع ایرانی نظیر مهمان‌نوازی، احترام به طبیعت، مراسم‌های آیینی و لباس‌های زیبا و سنتی و همچنین سبک‌های متنوع زندگی در اقلیم‌های متفاوت را به جهانیان نمایش داد.

روستای تمر قره قوزی مرکز دهستان تمران از بخش مرکزی شهرستان کلاله. ابتدا از ۳ روستای جدا گانه تحت نامهای تمر خوجه محمد ،قره قوزی علیا و قره قوزی سفلی تشکیل گردیده بود که بنابه در خواست اهالی روستا این روستا ها در جلسه ۱/۳/۸۰ طی مصوبه ۵۸۵۸۳۸/ت۲۶۱۱۸ هیات محترم وزیران با تجمیع ۳ روستا به یک روستای واحد تحت عنوان تمر قره قوزی موافقت گردید و این تصویبنامه در تاریخ ۲۲/۱۲/ ۸۰ به تأیید ریاست جمهور رسید.

این روستا هم اکنون حدود۴۲۰۰ نفر جمعیت دارد

قدمت و پیدایش روستا :
قدمت و پیدایش روستا را دقیقاً نمی توان معلوم کرد ولی از زمانهای دور در این جا ساکن بوده اند ولی از میان نوشته های خاورشناسان و تاریخ نگاران می توان نامی از این روستا پیدا کرد . از جمله وامبری خاور شناس معروف در کتاب نخبه سفید در تفضیلی احوال تراکمه و در دیگر منابع ، نام روستا دیده می شود که وی در کتاب فوق چنین اشاره نموده است قرق بزرگترین طایفه گوگلان است و ۱۰طایفه شامل گین لیک (گینگ لیگ)- قاباقلی – دهنه – چکه – گوگچه – قاراجه – تمر قارا قوزی (تمر قره قوزی) – صوفیان – کنگور آمده است .

موقعیت فرهنگی اجتماعی :

سابقه حضور استقرار مراکز فرهنگی آموزشی در این روستا به بیش از نیم قرن می رسدو هم اکنون در این روستا ۵ واحد آموزشی با ۱۰۰۰ نفر دانش آموز دختر وپسر در مقاطع مختلف ابتدایی، راهنمایی،دبیرستان مشغول به تحصیل می باشند ویک مجتمع شبانه روزی دخترانه در حال احداث می باشد.

مخابرات روستا :

مرکز مخابرات این روستا در تاریخ ۱۴/۱۱/۷۵ با ۲۵۶ شماره تلفن ثابت افتتاح و در حال حاضر نیز این مرکز با تجهیز شدن ۱۰۲۴ شماره ای ضمن ارائه سرویس به مشترکین بیشتر دارای آی سی تی ( پست بانک) بوده در امور اهالی از جمله واریز قبوض، آب ،برق، تلفن و انتقال نامه ها تسهیلاتی را به ارمغان آورده است .

وضعیت بهداشتی روستا :

سابقه احداث مرکز بهداشت در این روستا به بیش از نیم قرن می رسد همان زمان تحت عنوان درمانگاه ،خدماتی ارائه می نمود . در حال حاضر مرکز بهداشتی و در مانی این روستا با ۱۸ نفر پرسنل زحمتکش از قبیل پزشک ، ماما ، کاردان مبارزه با بیماری ها ، کاردان بهداشت محیط ، کاردان تنظیم خانواده وبهورز در این مرکز و ۷ خانه بهداشت به ۱۰هزار نفر از اهالی روستاهای دهستان تمران ارائه خدمات مشغول می نماید.

موقعیت طبیعی و آثار باستانی :

روستای تمر قره قوزی در مکانی صاف و هموار قرار دارد که اطراف آن دره های با عمق ملایم و سرسبز قرار داشته که چشم انداز خوبی به آن داده است و بخاطر عبور مسافران از مسیر مراوه تپه به گنبد گردشگران غرب استان به طرف خالدنبی و اهالی روستاهای شمالی این روستا به کلاله ، این روستا را به چهار راهی تبدیل نموده که می توان فرصت خوبی باشد . از نظر وجود آثار باستانی ،دیوار اسکندر یا قزال آلانگ از وسط این روستا عبور می کند تپه باستانی قره تپه در غرب آن و تپه های ایشان تونگی ،عباس خوجه ، قراد و قربانگلدی در شمال این روستا وجود دارد .

اقامتگاه بوم گردی تورکمن یورت در روستای تمر قره قوزی در 13 کیلومتری شهر کلاله استان گلستان واقع شده است که در دل طبیعت و به دور از هیاهوی شهر قرار دارد.

این خانه روستایی دارای 6 باب اتاق است که ظرفیت پذیرایی و اسکان از 35 نفر را دارد. 2 اتاق این اقامتگاه سرویس بهداشتی مستقل دارند و برای سایر اتاق ها 2 سرویس ایرانی، 2 سرویس فرنگی و 2 حمام به صورت مشترک در محوطه وجود دارد.

از جمله امکانات و خدمات رفاهی فراهم شه در این اقامتگاه می توان به پارکینگ غیر مسقف، پرسنل مسلط به انگلیسی، راهنمای تور گردشگری و یک آشپزخانه عمومی جهت پخت و پز گردشگران اشاره کرد. همچنین گردشگران می توانند در این بوم گردی انواع غذا های شمالی و محلی این منطقه را مانند هلی آش، ماش پلو، بولامه، بوروک، چکدرمه و باسترمه سفارش دهند و از طعم بی نظیر مواد اولیه بومی و ارگانیک آن ها لذت ببرند.

گفتنی است گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند می توانند در تفریحاتی چون پیاده روی روی تپه های کوه چرکزلی، اسب سواری در میان تپه ماهور خالد نبی و کمپ های شبانه در دل طبیعت شرکت کنند. از جمله جاذبه های گردشگری این منطقه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
آبشار لوه
شهر گالیکش در استان گلستان دارای آبشار های فراوانی است که یکی از زیبا ترین آن ها آبشار لوه می باشد ارتفاع این آبشار به ۷۵ متر می رسد و در مجاورت پارک ملی گلستان قرار گرفته است. این آبشار را انبوه درختان جنگلی فرا گرفته است و از لذت بخش ترین جاذبه های طبیعی این منطقه به شمار می رود.
پارک جنگلی ناهارخوران
در فاصله ۴ کیلومتری از جنوب گرگان و در دو طرف جاده این پارک جنگلی خوش آب و هوا را می بینید که از زمان های بسیار دور یکی از پارک های اصلی برای گردش و تفریح گردشگران این منطقه بوده است. 
آبشار کبودوال
این آبشار که به تنها آبشار خزه ای ایران معروف می باشد در بین دره ای جنگلی قرار دارد و برای رسیدن به آن باید مسیری کوتاه را از میان انبوه درختان طی کنید و به آن برسید.

در ادامه تصاویری از روستای تمرقره قوزی را مشاهده می کنید:


در ادامه تصاویری از اقامتگاه بوم گردی ترکمن یورت را مشاهده می کنید:
خبرنگار و عکاس : رحمت الله گلستانی

انتهای پیام/*
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:رحمت الله گلستانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: