پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۱۹۷۲
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۱
مشاوره بلندپایه اقتصادی و تجاری چین و آمریکا در روز پنج شنبه 11 بهمن/ 31 ژانویه در واشنگتن به پایان رسید.

 در مدت دو روز دو طرف تحت هدایت اجماع مهم رهبران دو کشور در آرژانتین درباره توازن تجاری، انتقال فناوری، حمایت از حق مالکیت معنوی، موانع غیر تعرفه ای، خدمات، کشاورزی، مکانیسم های اجرایی و نگرانی های چین بحث کردند. روسای هیات های دو طرف به طور ویژه درباره مسایل مورد توجه مشترک مانند تراز تجاری، انتقال فناوری، حفاظت از مالکیت معنوی و مکانیسم های اجرایی و نگرانی های چین به بحث صادقانه و سازنده پرداختند. مشاوره به مرحله مهم پیشرفت رسیده و جدول زمانبندی و نقشه راه برای مشاوره بعدی مشخص شد.

این موفقیت به سختی به دست آمده و از آن انتظاراتی می رود. از استقبال طرف کاخ سفید در ابتدای ورود گروه چین تا دیدار ترامپ رییس جمهور آمریکا با لیو هه رییس هیات چین پس از مشاوره، اظهار اعزام هیات آمریکا به چین و دور جدید مشاوره بلندپایه با چین و انتظار نشست هر چه سریع تر با شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین، این سری از سیگنال ها نشان می دهد که آمریکا مشتاق است تا مشورت ها به نتیجه برسد. در این مشاوره دو طرف صادقانه نگرانی های خود را ابراز کرده و نسبت به موضوعات خاص برای پیدا کردن منافع مشترک کوشش کردند و در پایان به نکات مهم اصول برابری، منافع مشترک و برد برد رسیدند.

این نتیجه خرد سیاسی و اندیشه دیالکتیکی چین در کنترل اوضاع و تبدیل بحران به فرصت است. چین در اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز 40 ساله، به دلیل آن که به طور صحیح مناسبات دیالکتیکی بین بحران و فرصت را درک کرده است، می تواند در جریان حل مشکلات پی در پی توانایی مقابله با خطرات و سطح پیشرفت خود را ارتقا دهد. به طور مثال، در اوایل پیوستن به سازمان تجارت جهانی در سال 2001، شرکت های چین مستقیما در رقابت بین المللی قرار گرفته و بیشتر شرکت ها با مشکلات بزرگ رو به رو شدند. امروز 17 سال از آن زمان گذشته است و شرکت های چین از طریق تغییر ساختار صنعتی، نیروی رقابت بین المللی خود را به طور قابل توجهی افزایش داده اند.

بنابراین، با چشم انداز تاریخی، پاسخ محتاطانه به چین و حل مطلوب اصطکاک تجاری چین و آمریکا یک عمل جدید است که چین بعد از ورود به دوره جدید اصلاحات و درهای باز بحران را به فرصت تبدیل می کند. بر اساس اجماع سطح بالای مذاکرات اقتصادی و تجاری چین و آمریکا، چین واردات محصولات کشاورزی، محصولات انرژی، کالاهای تولیدی و محصولات خدماتی از آمریکا را تا اندازه زیادی گسترش خواهد داد. در واقع این برای مصرف چینی انتخاب بیشتر فراهم کرده و به ارتقای ساختار صنعتی چین کمک می کند. پیرامون مطالبات آمریکا از چین در اصلاحات ساختاری، پس از تحلیل به نتیجه می رسد که غیر از درخواست های غیر قابل پذیرش از چین مربوط به منافع ملی، ایدئولوژی و امنیت ملی چین، بسیاری مطالبات با سیاست اصلاحات و درهای باز چین هماهنگ است. هر چند اصطكاک اقتصادی و تجاری بین چین و آمریكا وجود داشته باشد یا نه، چین بیشتر به سیاست اصلاحات و درهای باز خواهد پرداخت. ضمن این که برخی مطالبات آمریکا با سیاست اصلاحات و درهای باز چین هماهنگ است و چین فعالانه به آن پاسخ می دهد و با استفاده از آن به پیشرفت اقتصادی با کیفیت کمک می کند. این تفکر دیالکتیکی یک سیاست عملی چین برای پاسخ دادن به تغییرات وضعیت فعلی بین المللی است و همچنان در مشاوره برای حل مسایل راه جدید خود را پیدا کرده است.

این غیر قابل انکار است که با توجه به عواملی مانند اصطکاک اقتصادی و تجاری چین و آمریکا، رکود اقتصادی کنونی چین افزایش یافته است، اما پیشرفت چین در زمان فرصت راهبردی مهم قرار دارد و نیز برای طولانی مدت باقی خواهد ماند. در حال حاضر چین ساختار اقتصادی را بهبود بخشیده، به ارتقای توانایی نوآوری های علمی و فناوری پرداخته، سیاست اصلاحات و درهای باز را تعمیق بخشیده، توسعه سبز را تسریع کرده و در اصلاحات نظام مدیریت اقتصادی جهانی شرکت و در این 5 زمینه تلاش می کند. همه این موضوعات نشان دهنده اعتماد و توانایی حل اصطکاک اقتصادی و تجاری و تبدیل بحران به فرصت است.

در این دور مشاوره، آمریکا اظهار داشت که با دقت به نگرانی چین پاسخ می دهد. در حل اصطکاک اقتصادی و تجاری چین و آمریکا چین همواره صادقانه مشاوره را به پیش سوق داده و فعالانه تعهدات خود را اجرا کرده است. بر عکس آمریکا ابتدا وعده داده و سپس آن را انکار کرده است، این سبب نگرانی است. اگر اجماع رهبران دو کشور اجرا شود، دو طرف باید به یکدیگر احترام بگذارند و حرف و عملشان یکی باشد. در این دور مشاوره دو طرف درباره نظام اجرایی به توافق نظر رسیدند و به تضمین اجرای طرح های هماهنگ خود کمک می کنند.

در واقع این دور مشاوره اقتصادی و تجاری چین و آمریکا به پیشرفت های مهم مرحله‌ای دست یافته که برای آمریکا نیز یک فرصت تبدیل بحران به فرصت است. از دهه دوم اکتبر سال 2018 تا کنون، بورس آمریکا به طور متوالی دارای نوسان بوده و در دسامبر سال 2018 شاخص مدیران خرید صنعت تولید (PMI) به شدت به پایین ترین نقطه سال رسیده است. دفتر بودجه کنگره آمریکا اخیرا اظهار داشت که اگر تعرفه گمرک آمریکا سطح کنونی را حفظ کند، در 10 سال آینده سالانه به طور متوسط 0.1 در صد رشد GDPآمریکا را کاهش می دهد. بحران و فرصت به طور کلی وحدت دیالکتیکی را تشکیل داده و در شرایط خاص به یکدیگر تبدیل می شود. اگر چین و آمریکا مدام به یک طرف حرکت کنند، می توانند در جریان اجرای تفاهم مشترک رهبران دو طرف فرصت های منافع مشترک و برد- برد را پیدا کنند.

نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: