پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۲۰۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
ذوالقدر:
سازمان شیلات ایران به کشتی های چینی مجوز صید فانوس ماهی را در عمق بالای 200 متر به همراه نصب پرچم داده است. اما این ابرکشتی های صنعتی هر آنچه جلوی رویشان می آید را جارو می کنند. از کف دریا تا سطوح آب هم برایشان فرقی ندارد. آنها زیست بوم ایران را برای سود بیشتر نابود می کنند.


به گزارش نغمه علی بیک زاده خبرنگار گیتی آنلاین امروز یکشنبه چهاردهم بهمن ماه 1397 ، فیلمی که فاطمه ذوالقدر در اختیار هیئت رئیسه مجلس قرار داده بود پس از سخنان حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در مجلس به نمایش درآمد.

در این فیم صحنه ای نشان می داد که ماهیگیر و جاشوی اندونزیایی می گوید: من اهل اندونزی هستم و در این کشتی چینی دو سال است که کار می کنم. ما دو سال است برای صید ماهی به اینجا آمده ایم. 

دیگری می گفت: ما اهل چین هستیم و برای صید آمده ایم. 

هموطن جنوبی ما گفت: کف روبی می کند کف دریا را می گیرد سطحش را نیز می گیرد. 

سپس راوی فیلم گفت: صیادان ایرانی بیشترین آسیب را از حضور این کشتی ها دیده اند و کم رنگ شدن سفره شان بهای حضور چشم بادامی ها در خلیج فارس شده است. مسئله ای که اگر جلوی آن گرفته نشود بهایش انقراض گسترده نسل آبزیان جنوبی کشور خواهد بود. 

دیگری گفت : من دیدم وقتی تور آمد بالا هزاران هزار ستاره دریایی آمد بالا ....... 

فاطمه ذوالقدر در پایان این فیلم چهاردقیقه ای گفت: همانطور که مشاهده کردید این صیدی است که در حال حاضر دارد با تور ترال انجام می شود و کف دریا را جارو می کند و مشکلات محیط زیستی فراوانی را آورده است. 

وی اضافه کرد: این کشتی ها دارند با سوخت یارانه ای کارمی کنند و تردد می کنند. طبق آماری که وزارت کار منطقه داده از خدمه غیرایرانی استفاده می کنند. 

ذوالقدر تصریح کرد: متاسفانه شیلات منطقه هیچ کمکی نمی کند. اصلا به نفع صیادان نیست. همیشه از این کشتی ها و ناخداها جانبداری می کند. 

وی اعلام کرد: من از پاسخ وزیر راضی نشدم و این موضوع را به رای می گذارم . حق صیادان ما نیست که به سواحل سومالی برای صیادی بروند و به اسارت گرفته شوند. چرا ما باید سواحل مان خالی از ماهی باشد؟

ذوالقدر ادامه داد: آن از وضعیت گوشت، ماهی هم که ندارند استان های جنوب کشور، استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و اثرات تخریبی که برای محیط زیست به وجود می آورد. 

نماینده مردم تهران همچنین به موضوع فرار مالیاتی این صیادان خارجی نیز اشاره کرد و گفت: این ها فرار مالیاتی دارند و تنها از عمق یاب استفاده می کنند. 107 تخلفاتی که شده در طول یک سال کم نیست و به ویژه نشان دهنده این است که اینها برایشان صرف نمی کند و می آیند نزدیک ساحل و ماهیان دیگر را صید می کنند. 

نماینده مجلس دهم تاکیدکرد: سپس این صیادان به دلیل گران شدن قیمت دلار، ماهی ها را می برند عمان می فروشند و برایشان ارز آوری دارد. 

وی افزود: کل بازرسان شیلات در مرز 1200 متری فقط پنج نفر هستند. آیا می توانند با این همه تخلفی که دارد انجام می شود برخورد کنند؟

 نمایندگان به پاسخ حجتی وزیر جهاد کشاورزی 42 رای موافق، 169 رأی مخالف و 5 نفر رای مخالف دادند و در نهایت نمایندگان خانه ملت از پاسخ وزیر جهاد کشاورزی قانع نشدند. 
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: