پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۲۰۵
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۶
گیتی آنلاین- «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت گفت: با تلاشهای انجام شده تولید نفت در کشور در حال حاضر به مرز سه میلیون و 850 هزار بشکه ای در روز رسیده است.
به گزارش ایران اکونومیست؛ وی در یک نشست زنده تلویزیونی در سیمای محلی خوزستان افزود: در دوره تحریمها میزان تولید ما افت کرد و تقریبا با یک میلیون بشکه کاهش در ابتدای دولت تدبیر و امید، تولید روزانه نفت به حدود 2 میلیون و 700هزار بشکه در روز کاهش یافت. 
وی اظهار کرد: در آن زمان نیز میزان صادرات نفت خام و میعانات هم کمتر از یک میلیون بشکه در روز بود که اکنون میزان صادرات نفت خام و میعانات به 2 میلیون و 500 هزار بشکه و میزان تولید نفت خام به تنهایی به 2 میلیون و 100 هزار بشکه در روز رسیده است. 
وی با اشاره به اینکه برای اینکه بار دیگر به مقام دوم تولید کننده نفت اوپک برسیم نیاز به زمان هست، گفت: الان در زمینه تولید نفت خام حتی از عراق هم عقب تر هستیم و با برنامه ریزیهای انجام شده در آینده به این جایگاه دست خواهیم یافت. 
وی با اشاره به اینکه عراق با سرمایه گذاریهای خوب در بخش نفت و گاز در تولید نفت به جایگاه مناسبی رسیده است گفت: تولید روزانه نفت عراق در حال حاضر روزانه چهار میلیون و 200 هزار بشکه است. 
وی گفت: متاسفانه طی سالهای گذشته در کشور و در زمینه های نفت و گاز هیچگونه سرمایه گذاری انجام نشده است. 
وی گفت: ما باید به صورت اساسی در صنعت نفت سرمایه گذاری کنیم زیرا تمامی پتانسیل سرمایه گذاری در این بخش را داریم. 
وی در خصوص میدانهای مشترک نفتی با عراق هم گفت : در حال حاضر ایران در غرب کارون با عراق میادین مشترک نفت و گاز شامل یاران شمالی و جنوبی ، آزادگان شمالی و جنوبی و یاد آوران را دارد. 
وی گفت: در ابتدای دولت یازدهم میزان تولید ما از این میادین تنها 70 هزار بشکه در روز بود که با کارها و تدابیر انجام شده در حال حاضر میزان تولید روزانه نفت در این میادین به 215 هزار بشکه در روز رسیده و امیدواریم تا پایان امسال به 300 هزار بشکه در روز برسد. 
زنگنه اظهار کرد در حال حاضر از لحاظ تولید نفت در این میادین با کشور عراق مساوی هستیم اما در تلاشیم تا این میزان را طی دو تا سه سال آینده به 700 هزار بشکه در روز برسانیم. 
 
* در صورت سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز در خوزستان مشکل اشتغال آن حل می شود. 
وزیر نفت در خصوص وجود مشکل بیکاری در استان خوزستان گفت: خوزستان در شاخصهای مختلفی توسعه پیدا کرده است و بجز نفت در صنایع مادر و اصلی و نیز کشاورزی و صنایع تبدیلی آن نیز رشد قابل محسوسی داشته است. 
زنگنه گفت: خوزستان در پتروشیمی یکی از غولهای بزرگ خاورمیانه است و در تولید نفت جایگاه اول کشور را دارد به طوریکه بیش از دو سوم نفت کشور را تولید می کند. 
وی افزود: جنگ تحمیلی آسیبهای زیادی به خوزستان زد و روند توسعه را در استانهای خوزستان کرمانشاه و کردستان که درگیر جنگ بودند کند کرد. 
وی گفت: آینده استان خوزستان را بسیار روشن می بینم و امیدوارم با توجه به پتانسیلهای موجود بخصوص نفت و گاز در استان خوزستان و نیز وجود جوانان تحصیلکرده و با دانش سرمایه گذاری لازم در این استان صورت گیرد تا شاهد بیکاری جوانان نباشیم. 
وی گفت: صنایع پالایشگاهی استان خوزستان صنایع سرحال و قوی هستند به طوریکه این صنایع می توانند بجز ماشین آلات دوار همه چیز یک پالایشگاه را بسازند. 
وزیر نفت با اشاره به اینکه تاکنون در تولید نفت و سرمایه گذاری در این بخش خوب عمل نکرده ایم گفت: صنایع نفتی ما الان مستهلک شده اند و به آن آسیب وارد شده و به تناسب مردم اطراف این تاسیسات هم آسیب دیده اند. 
وی گفت : اینها خیلی سرمایه گذاری بزرگ نمیخواهد و باید تنها به آن توجه کرد و دولت هم به آن توجه می کند و صنعت نفت هم کمک خواهد کرد. 
 
*بیش از 73 درصد نیروهای پیمانکاری استان خوزستان بومی هستند 
وزیر نفت در ادامه گفت : تصور اشتغال به معنی استخدام در دولت اشتباه است زیرا ماشین دولت پر است و جایی برای مسافر جدید ندارد. 
وی گفت : در حال حاضر دولت موظف است تا فضا را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم کند تا به این شکل ضمن سرمایه گذاری در منطقه نسبت به اشتغال جوانان همان منطقه کمک شایانی نماید. 
وی گفت : طبق گزارش امروز معاون استاندار خوزستان 73 درصد نیروهای پیمانکاران این استان بومی هستند که این آمار خوب و قابل قبولی است. 
وی با اشاره به اینکه نمی توان اشتغال غیر خوزستانی در این استان را ممنوع کرد افزود: در حال حاضر مشکل اصلی این استان عدم سرمایه گذاری جدی در آن است که به راحتی می توان در بخشهای پتروشیمی و نفت سرمایه گذاری کرده و مشکل بیکاری جوانان را رفع کرد. 
وی گفت: اگر سرمایه گذاری کنیم خود بخود مشکل بیکاری جوانان رفع می شود و اگر مراکز فنی و حرفه ای فعالتر شود درصد اشتغال نیروهای بومی هم افزایش خواهد یافت. 
 
*برخی تفکرات افراطی نمی خواهند بگذارند تا دولت فعلی مشکلات اقتصادی مردم را رفع کند 
وزیر نفت افزود: برخی تفکرات افراطی مانع سرمایه گذاری دولت هستند و مرتب مانع ایجاد می کنند تا حرفشان را به کرسی بنشانند و دولت را ناکارامد جلوه دهند. 
وی گفت: اگر این تفکر کنار برود و سرمایه گذاری شکل بگیرد بسیاری از مشکلات کشور حل می شوند هر چند این افراد قبل از اینکه به دولت ایران آسیب بزنند به ملت ایران آسیب وارد می کنند. 
وی گفت : همین تفکرات در زمان دولت خاتمی باعث شد تا جز یک سرمایه گذاری در دارخوین خوزستان همه سرمایه گذاریهای نفتی به درون دریا برود که اگر این امر در خوزستان رخ می داد امروز چیزی بنام بیکاری در آن معنی نداشت. 
وی گفت : اکنون تمام دولت تجهیز شده تا طرحهای نیمه تمام منطقه پارس جنوبی را امسال یا سال آینده به اتمام برسانیم تا تولید نفتمان با قطر مساوی شود. 
وزیر نفت گفت : ما باید برای اعتلای کشور از آبروی خودمان هم هزینه کنیم و من دست هر سرمایه گذار در ایران را می بوسم. 
 
* با خشک کردن هورالعظیم برای اجرای طرحهای نفتی مخالف هستم 
وی در خصوص پیوستهای زیست محیطی در اجرای طرحهای نفتی هم گفت: قطعا همه طرحها باید با پیوست زیست محیطی انجام شود و این وظیفه محیط زیست است که طرحی که پیوست زیست محیطی ندارد را متوقف کند. 
وی گفت: موقعی که گفتند می خواهیم هور العظیم را خشک کنیم تا از آن نفت تولید کنیم من گفتم این جنایت است زیرا خشک کردن هور معنی ندارد. 
استاندار خوزستان نیز گفت: وزیر نفت به نمایندگی از دکتر روحانی و هیات دولت به استان سفر کرده است تا اوضاع استان را بررسی کرده و طی گزارش به دولت ارائه نماید. 
وی گفت: زنگنه در سفر یک روزه به خوزستان از پروژه هایی در حوزه نفت هم بازدید کرد و در شورای برنامه ریزی استان و نیز نشست سرمایه گذاری در حوزه نفت شرکت نمود. 
وی گفت همچنین وزیر نفت نشستی با فعالان بخش خصوصی در بخش نفت و گاز داشت و آنها درخواستهایی برای تسهیل در امر سرمایه گذاری داشتند که وی برای رفع مشکلاتشان اعلام آمادگی کرد. 
وی گفت چند درخواست از وزیر نفت داشتیم که در بخش پتروشیمی بین ماهشهر و امیدیه یک شهرک پتروشیمی ایجاد شود که وی اعلام آمادگی کرد. 
استاندار خوزستان گفت : همچنین درخواست کردیم که وی در دولت وزیر معین استان خوزستان باشد که به این درخواست هم پاسخ مثبت داد. 
وزیر نفت روز دوشنبه در سفر به استان خوزستان از چند طرح نفتی بازدید کرد و از منطقه محروم ملاشیه در حاشیه شهر اهواز هم بازدید کرده و از نزدیک در جریان مسایل و مشکلات مردم قرار گرفت.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: