پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۲۶۷۹
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۵
رایزنیهای تجاری آمریکا و چین وارد مرحله «اضافهکاری فشرده» شد.

روز جمعه ۳ اسفند (22 فوریه)، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید با لیو هه فرستاده ویژه رئیس جمهوری، عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست، معاون نخست وزیر و مسوول چینی در رایزنی عالی رتبه تجاری و اقتصادی با آمریکا که برای شرکت در هفتمین دور این رایزنی در واشنگتن به سر میبرد، دیدار کرد. ترامپ در این دیدار گفت که این دور از گفتگوها با پیشرفتی عظیم همراه بود ولی با این حال، هنوز کارهای زیادی مانده و به این ترتیب، دو طرف تصمیم گرفتند که رایزنیهای این دوره را دو روز دیگر تمدید کنند.

در این دوره برای اولین بار از آغاز رایزنیهای تجاری و اقتصادی بین آمریکا و چین زمان گفتگوها تمدید میشود که نشان میدهد رایزنیهای اقتصادی و تجاری چین و آمریکا ضمن دستیابی به پیشرفتهای مثبت، وارد کلیدی ترین و مشکلترین مرحله شده است. دو طرف برای اجرای توافق نظر مهم رهبران دو کشور وارد مرحله «اضافه کاری فشرده» شده اند.

رایزنیهای تجاری واقتصادی بین چین و آمریکا در طول یک سالی که از آغاز آن میگذرد، با فراز و فرودهای بسیار همراه بوده است اما با توجه به توافق مهم رهبران دو کشور، نمایندگان دو طرف در ششمین دور رایزنیها که هفته گذشته در پکن برگزار شد توانستند به یک توافق نظر اصولی برسند که بر اساس آن قرار شد ضمن ادامه بررسیها٬ تنظیم و نگارش سند تفاهمنامه تجاری و اقتصادی دو کشور را آغاز کنند. هم اکنون نیز نمایندگان دو کشور در واشنگتن مشغول برگزاری هفتمین دور رایزنیها هستند و با انجام مذاکرات ثمربخش در دو روز گذشته توانسته اند در زمینه هایی مانند تعادل تجاری، کشاورزی، انتقال فناوری، حفاظت از حق مالکیت معنوی و خدمات مالی به پیشرفتهای مثبت دست یابند.

با این وجود، انتخاب هر یک از واژه های سند نهایی یک روند سخت و دشوار است. نمایندگان تجاری دو کشور برای دفاع از منافع کشور خود مجبورند هر کلمه را به دقت بررسی کنند؛ به این ترتیب، تمدید زمان این دوره از رایزنیها بسیار ضروری بود. هیأتهای نمایندگی اقتصادی و تجاری دو کشور با مشورت عمیق و و مد نظر قرار دادن نگرانیهای هر یک از طرفها٬ برای دستیابی به توافق تلاش میکنند.

تمدید زمان این دوره از رایزنیها همچنین نشان میدهد که هر دو کشور پس از یک سال رایزنی و به ویژه پس از دیدار رهبران دو کشور در آرژانتین، دو طرف تمایل شدید برای دستیابی به توافق تا پایان مهلت تعیین شده دارند. همانطور که شی جینپینگ٬ رییس جمهوری چین گفته است، چین و آمریکا به یکدیگر وابسته هستند و همکاری برای هر دوی آنها با سود و در سوی دیگر رویارویی برای هر دو با ضرر همراه خواهد بود. همکاری بهترین گزینه برای دو کشور است. اتفاقات یک سال گذشته نیز تأییدکننده همین واقعیت است.

دفتر بودجه کنگره آمریکا اخیرا اعلام کرد در صورتی که مبادلات گمرکی این کشور در سطح کنونی حفظ شود، در ده سال آینده، سالانه 0.1 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا کاسته خواهد شد. دولت چین نیز اعلام کرده است که به خاطر عوامل خارجی مانند اصطکاک تجاری با آمریکا، اقتصاد چین با فشار کاهش رشد مواجه خواهد شد. در عین حال٬ سازمانهای جهانی نیز اخیراً٬ پیشبینیهای خود نسبت به رشد اقتصاد جهان را کاهش داده اند. پُل کروگمن برنده جایزه نوبل اقتصاد هشدار داده است که اقتصاد جهان ممکن است از پایان سال 2019 یا آغاز سال 2020 میلادی وارد حالت رکورد شود. از سوی دیگر٬ با آغاز رایزنیهای تجاری میان چین و آمریکا از میانه ماه دسامبر سال گذشته، بازارهای سهام جهان با افزایش قیمت روبرو شدند که نشان میدهد که بازار سرمایه نسبت به حل شدن مساله اصطکاک تجاری میان چین و آمریکا بسیار امیدوار است.

در یک ماه اخیر، چین و آمریکا سه بار رایزنی کرده اند که هر بار فاصله بین رایزنیها کوتاهتر و زمان آن طولانیتر شده است. این موضوع نشان میدهد که نمایندگان دو طرف با تلاش فراوان به دنبال اجرای توافق مهم رهبران دو کشور هستند.

حل مسائل تجاری و اقتصادی چین و آمریکا به عنوان دو جامعه اقتصادی بزرگ جهان بسیار پیچیده است و دستیابی به توافق٬ ظرف 90 روز کاری بسیار دشوار خواهد بود اما با وجود همه مشکلات، باید تا پایان راه تلاش کرد. پایان هفته گذشته، شی جینپینگ رئیس جمهوری خلق چین با ارسال پیامی به دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود ابراز امیدواری کرد که دو طرف براساس احترام به یکدیگر٬ همکاری برد-برد و حرکت در یک جهت٬ بتوانند به یک توافقنامه برد-برد برسند. او همچنین ابراز اطمینان کرد که دو طرف سرانجام به توافقنامه ای دست خواهند یافت که تأمین کننده منافع هر دو کشور باشد.

نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: