پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۲۷
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۸
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی:
گیتی آنلاین - یک مقام مسوول با بیان این که همزمان با افزایش قیمت دلار و تورم باید قیمت بنزین سالانه افزایش یابد، گفت: سال آینده با هماهنگی بیمه‌ها، سهمیه گازوئیل ۱۰۰ هزار خودروی فاقد بیمه شخص ثالث قطع می‌شود.
به گزارش خبرگزاری موج، سید ناصر سجادی با بیان این که با هماهنگی بیمه مرکزی، شناسایی خودروهای گازوئیلی فاقد بیمه شخص ثالث در حال انجام است، گفت: براساس برآوردهای اولیه، هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی گازوئیل‌سوز فاقد بیمه شخص ثالث در کشور تردد می‌کنند که قصد داریم سهمیه گازوئیل این خودروها را سال آینده قطع کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام این که پیش از قطع سهمیه گازوئیل خودروها، به رانندگان این دسته از خودروهای فاقد بیمه شخص ثالث، اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد، تصریح کرد: براساس برآوردهای اولیه، پیش‌بینی می‌شود با قطع سهمیه این دسته از خودروها، روزانه حدود دو میلیون لیتر در مصرف گاز کشور صرفه‌جویی حاصل شود.
این مقام مسوول با تاکید بر این که در طول پنج ماه نخست اجرای طرح عرضه گازوئیل براساس پیمایش به طور متوسط روزانه حدود ۷.۸ میلیون لیتر در مصرف این فرآورده نفتی صرفه‌جویی حاصل شده است، اظهار داشت: از مهر سال جاری تا پایان بهمن در مجموع مصرف گازوئیل در حوزه حمل و نقل بیش از ۱۵ درصد کاهش یافته است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر این که در مدت زمان مشابه سال گذشته متوسط مصرف روزانه گازوئیل در بخش حمل و نقل حدود ۵۰ میلیون لیتر بوده است، تاکید کرد: این در حالی است که در پنج ماهه نخست اجرای طرح عرضه گازوئیل بر اساس پیمایش، مصرف سوخت در این حوزه به حدود ۱۴.۴ میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

 

گرانی بنزین همزمان با افزایش نرخ دلار
سجادی در خصوص سیاست افزایش قیمت بنزین در سال ۹۵ توضیح داد: تاکنون هیچ مصوبه‌ای در هیات دولت به منظور افزایش قیمت بنزین و گازوئیل برای سال ۹۵ تصویب و ابلاغ نشده است.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر اینکه ثابت نگه داشتن قیمت بنزین منجر به جهش مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی خواهد شد، گفت: بر این اساس در سال‌هایی که افزایش قیمت بنزین در داخل کشور اعمال شده، عملا رشد مصرف این فرآورده نفتی یا متوقف شده و یا منفی بوده است.
وی با یادآوری این که بر این اساس پیشنهاد می‌شود مطابق با رشد نرخ تورم و افزایش قیمت دلار، قیمت بنزین افزایش یابد، تاکید کرد: به عبارت دیگر، چنانچه قیمت دلار در کشور افزایش یابد، باید قیمت بنزین را هم گران کنیم تا از رشد افسارگسیخته مصرف این فرآورده نفتی جلوگیری شود.

این مقام مسوول با بیان این که هم‌اکنون با توجه به سقوط قیمت جهانی نفت، هزینه تمام شده برای واردات یک لیتر بنزین با احتساب مالیات و هزینه‌های حمل و نقل و ذخیره‌سازی حدود ۱۲۰۰ تومان است، تاکید کرد: با توجه به قیمت‌های فعلی، دلار و بهای جهانی نفت و فرآورده‌های نفتی، عملا قاچاق بنزین از صرفه اقتصادی نبوده و متوقف شده است.

 

سال آینده واردات بنزین متوقف می‌شود
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه در تشریح آخرین وضعیت مصرف انواع فرآورده‌های نفتی در طول ۱۱ ماهه نخست سال جاری، گفت: در این مدت روزانه ۷۰.۶ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۶۹.۲ میلیون لیتر) تنها دو درصد رشد داشته است.
سجادی، یکی از دلایل اصلی مهار مصرف بنزین در کشور را تک نرخی شدن این حامل انرژی از ابتدای خرداد ماه اعلام کرد و افزود: امسال در دیگر فرآورده‌های نفتی با توجه به اجرای سیاست توسعه گازرسانی در وزارت نفت روند کاهشی را شاهد بوده‌ایم به طوری که مصرف نفت سفید، گازوئیل و نفت کوره در ۱۱ ماه امسال به ترتیب ۱۰، ۱۸ و ۳۶ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.
این مقام مسوول با یادآوری این که مصرف گازوئیل کشور امسال نسبت به ۱۱ ماه سال گذشته ۶.۷ میلیارد لیتر کاهش داشته است، بیان کرد: در مجموع در ۱۱ ماهه نخست امسال ۹۳ روزانه ۱۶۰ میلیون لیتر سوخت مایع (نفت کوره، گازوئیل و نفت سفید) مصرف شده در حالی که امسال با توسعه شبکه گازرسانی کشور ۱۲۶.۵ میلیون لیتر مصرف شده که این امر حاکی از صرفه‌جویی حدود ۱۲ میلیارد لیتر سوخت مایع در کشور است.
وی با اشاره به صادرات روزانه پنج میلیون لیتر فرآورده نفتی به کشورهای همسایه، گفت: در بیش از ۱۱ ماه امسال در مجموع دو میلیارد لیتر صادرات فرآورده نفتی انجام شده و برای سال‌های آینده این برنامه ادامه خواهد داشت.
مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به راه‌اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تا مهر سال آینده، تاکید کرد: با راه‌اندازی این پالایشگاه، ایران دیگر واردات بنزین نخواهد داشت و به صادرکننده آن تبدیل می‌شود.
سجادی با بیان این که امسال در مجموع ۱۱۷ هزار تن گاز مایع به خارج از کشور صادر شده در حالی که این میزان سال گذشته ۲۴ هزار تن بوده است در خصوص میزان بانکرینگ صورت گرفته در کشور هم توضیح داد: سال گذشته در این حوزه روزانه ۱۰.۳ میلیون لیتر نفت کوره بانکرینگ شده که امسال با رشدی ۲۵ درصدی به ۱۳ میلیون لیتر رسیده است.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: در بیش از ۱۱ ماه سال گذشته در مجموع ۴۳۵ هزار لیتر گازوئیل بانکرینگ شده که به ۷۹۰ هزار لیتر در مدت مشابه امسال رسیده است.
وی، افزایش فروش مرزی فرآورده‌های نفتی همچون گازوئیل را یکی از سیاست‌های شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای جلوگیری از قاچاق سوخت دانست و خاطرنشان کرد: در ۱۱ ماه سال گذشته فروش مرزی در مجموع ۱۷۰ میلیون لیتر بوده که این رقم امسال به ۴۱۶ میلیون لیتر رسیده است.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: