پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۲۷۲۸
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۱
با حضور مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد و اسلامی استان کرمانشاه
گیتی آنلاین - کرمانشاه - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه در آیین افتتاح خانه «سیاچمانه» در شهر مرزی نوسود گفت: تاکنون خانه های تنبور را در گهواره، هوره را در اسلام آباد، مور را در هرسین و دف را در پاوه با هدف حفظ و تقویت هویت تاریخی و فرهنگی استان راه اندازی و افتتاح کرده ایم.
به گزارش گیتی آنلاین منطقه کرمانشاه ، حجت الاسلام رحیم جعفری روز یکشنبه در این مراسم افزود: بازسازی و احیاء هویت تاریخی و فرهنگی استان از اولویت های اساسی ما هستند.
وی اظهار داشت: با بررسی هایی که انجام داده ایم و سوابقی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که آواها و نواهای بسیار مهمی بصورت تاریخی و کهن در این منطقه وجود داشته و دارد. 
مدیرکل ارشاد اسلامی کرمانشاه، شناسایی و معرفی چهره های خوشنام و زحمت کشیده در این حوزه ها را از اهداف دیگر راه اندازی این خانه ها عنوان کرد و گفت: این کار فضای نشاط و امید را در بین مردم ایجاد می کند.
جعفری افزود: هر اندازه بتوانیم این ویژگی ها و هویت تاریخی و فرهنگی خودمان را حفظ و تقویت کنیم، محکم و استوارتر می توانیم در مقابل هرگونه تهاجمی از سوی دشمنان چه به لحاظ فرهنگی و چه به لحاظ اقتصادی ایستادگی و مقابله کنیم.
فرماندار پاوه نیز در این مراسم گفت: کشورهایی در دنیا وجود دارند که شناسنامه ای کوتاه دارند و برخی نیز فرهنگ و آدابشان به چند صد سال بر می گردد و تعدادی هم وجود دارند که دارای پیشینه چند هزار ساله هستند.
پرویز ایده پور افزود: ما مفتخریم که در ایران اسلامی هستیم که در کنار کشورهایی همچون چین، یونان، مکزیک و رم دارای تاریخی چند هزار ساله هستیم. 
وی اظهار داشت: قوم کرد چند هزار سال در ایران سکونت دارند و آواها و نواهای موسیقی کردستان، آواها و نواهای چند هزار ساله هستند. 
فرماندار پاوه گفت: آواهای موسیقی کردی، نواهای چند هزار ساله موسیقی کشور ما هستند و سرآمد تمام آواها و نواهای موسیقی کردی سیاچمانه است. 
در این آئین چندین برنامه هنری اجرا و صاحب نظران موسیقی نیز به بیان نکته نظرات تخصصی خود پرداختند. 
در پایان از هنرمندان و پیشکسوتان سیاچمانه در منطقه پاوه و اورامانات تجلیل شد. 
شهر مرزی نوسود از توابع شهرستان پاوه در نقطه صفر مرزی با کشورعراق قرار دارد. / منبع ایرنا
نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: