پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۲۸۰
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۴
گیتی آنلاین - مدیر موزه های مازندران گفت :طوفان روز گذشته به خانه موزه مکرمه قنبری واقع در روستای 'هریکنده' بابل آسیب زد .

مریم الطافی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : باد شدید و طوفان باعث کنده شدن سقف این موزه خصوصی قدیمی شد .

وی ادامه داد : پارسال میراث فرهنگی مازندران با صرف هزینه 500 میلیون ریالی سقف این خانه را ترمیم کرد و در طوفان اخیر این سقف از بین رفت .
تندباد شدید بامداد روزجمعه، به سربندی و سقف صدها خانه شهری و روستایی و واحدهای تولیدی شامل شالیکوبی ها ، دامداری ها و گلخانه های مازندران خسارت وارد کرد.
مدیر موزه های مازندران با تاکید بر اینکه بر اثر این طوفان خسارتی به آثار و نقاشی این بانوی نقاش وارد نشده است ، افزود : با توجه به باقی ماندن سقف گچی ، خسارتی به آثار وارد نشده است .
وی ادامه داد : 15 تابلوی این بانوی نقاش در این خانه موزه نگهداری می شود که به آنها آسیبی وارد نشده است .
الطافی با اشاره به اینکه بیشتر آثار نقاشی بانو مکرمه قنبری بر روی دیوار منزلش ترسیم شد ، افزود : با انجام اقدامات ضروری و سریع از خسارت به این آثار جلوگیری شد .
وی از انجام پیگیری های لازم و مورد نیاز برای مرمت سقف این خانه موزه خبر داد و گفت که با همراهی و همکاری ستاد بحران مازندران این روند تسریع خواهد یابد .
مکرمه قنبری (شناخته شده به نام ننه مکرمه )متولد 1307 نقاش سبک پست مدرنیستم مازندرانی بود که به خاطر نقاشی هایش به شهرت جهانی رسید.
نقاشی های وی موجب شد تا به عنوان بانوی سال نقاش در سال 2001 توسط دوازدهمین کنفرانس ایران شناسی در دانشگاه دولتی سوئد، معرفی شود.
مکرمه تحصیلات دانشگاهی و سواد خواندن و نوشتن نداشت و دوره علمی هم نگذرانده بود. او در سن 67 سالگی نقاشی را شروع کرد و نخستین نمایشگاهش در سال 1374 در گالری سیحون بر پا شد.
به گفته مدیر موزه های مازندران خوشبختانه طوفان اخیر به دیگر موزه های استان خسارتی وارد نکرده است .
مازندران 11 موزه دارد .
2096/1899

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: