پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۲۸۶۴
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
ظریف:
وزیر امور خارجه گفت: دوران هژمونی به سرآمده و همه باید در صلح باشند.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در آئین جهان نوروز در برج میلاد گفت: بیایید با رفتارمان، با اندیشه نوروزیمان به دنیا نشان دهیم دوران هژمونی سرآمده است.
وی ادامه داد: دوران سلطه گری سر آمده است، بدانند هفت تریلیون دلار هزینه کردند از روز اول شرایطشان بدتر است.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: بدانند ۷۰ تریلیون دلار، ۷۰۰ تریلیون دلار هم هزینه کنند تا زمانیکه نپذیرند، بشریت یک آینده مشترک دارد، مشکلات مشترک دارد، راه حل هایش باید مشترک باشد نمی توانند روی صبح و آرامش را ببینند هیچ کس نمی تواند چون باید همه در صلح باشند.
ظریف ادامه داد: با مشکل شناخت مواجهیم، باید به سان حافظ بپذیریم که ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی، اگر ما با باد نوروزی کینه ها، خشونت ها، رنج ها و نامردمی ها، سلطه گری ها و سلطه طلبی ها و سلطه پذیری ها را به دور بیافکنیم، فرهنگ نوروز را جهانی کرده ایم.
وی خاطر نشان کرد: این وظیفه ما کشورهایی است که میراث دار نوروز هستیم، مولانا می فرماید: دل ز بهار جهان هست بهایی نهان، ماهرخ و خوش دهان باده بده ساقیا.
ظریف در ادامه گفت: ما نیاز داریم تفکر مبتنی بر قدرت، تفکر مبتنی بر سلطه، تفکر مبتنی بر استفاده از سلاح های مخرب را به تفکر گفتگو تفکر فراگیری، تفکر همراهی و همدلی و همزیستی، در خانه هایمان، در جامعه مان، در کشورمان، در در منطقه مان و در جهانمان تبدیل کنیم باید بپذیریم.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه نه خشونت در خانه، نه خشونت در کشور و نه خشونت در جهان، برای هیچ کس امنیت نمی آورد، بیان کرد: باید بپذیریم، که ما در یک کشتی نشسته ایم، در جهان در یک کشتی نشسته ایم، در ایران و در منطقه در یک کشتی نشسته ایم.
ظریف ادامه داد: ما میراث داران فرهنگ نوروز نباید بین خود جنگ و دعوا داشته باشیم، نباید بین هنر و پاکستان درگیری درگیرد.
وی بیان کرد: باید بدانیم که امنیت به قیمت ناامنی دیگران، پیشرفت به قیمت فقر دیگران، توسعه به قیمت عقب ماندگی دیگران، ناممکن است، نه تنها نامطلوب است، ناممکن است.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: بپذیریم در جهان کنونی به هم پیوسته ما یا همه به ساحل نجات می رسیم یا همه غرق می شویم، چه فرق در بحران محیط زیست، چه غرق در بحران فقر و چه غرق در بحران ناامنی.
ظریف پیام نوروز را مصداق شعری از مولانا دانست و افزود: از بهاران کی شود سرسبز سنگ، خاک شو تا گل نمایی رنگ رنگ.
وی تصریح کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به انسجام داریم، نیاز به هم افزایی و هم دلی داریم و در منطقه چنین نیازی داریم، مولانا فرموده: ای بسا هندو و ترک همزبان، ای بسا دو ترک چو بیگانگان، پس زبان محرمی خود دیگر است، همدلی از هم زبانی خوش تر است.
وزیر امور خارجه ادامه داد: ما وارثان این فرهنگیم، ما از این فرهنگ نوشیده ایم، ما از فرهنگی تغذیه شده‌ایم که امامش می‌فرماید: اما اخیکت الدین او نظیرکت الختم" "با مردم مهربان باش چون یا برادر تو در دین است یا هم نوع تو در آفرینش" این است که زبان هم‌دلی می‌آفریند. پس "زبان محرمی خود دیگر است/ هم دلی از هم زبانی خوش تر است".»

ظریف ادامه داد: «ما هم در آغاز نوروز چه می‌گوییم. ما می‌خواهیم همان که مولانا فرمود: "غیر بهار جهان هست بهاری نهان / ماهرخ و خوش دهان باده دهه ساقیا" ما از ساقی خلقت می‌خواهیم "حب الحالنا الی احسن الحال"؛ حال ما را، فکر و اندیشه ، تفکر و روش همکاری و هم زیستی ما را این نوروز به بهترین شکل تغییر دهد.»

او سخنرانی خود را با بیت دیگری به پایان رساند: «آمد بهار عاشقان تا خاکدان بستان شود/ آمد ندای آسمان تا مرغ جان پران شود. نورزتان پیروز هر روزتان نوروز.»

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: