پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۳۰۸۴
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۳
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمانشاه مطرح کرد:
گیتی آنلاین کرمانشاه - انشالله کولانی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان کرمانشاه در نشست خبری که بمناسبت آغاز هفته منابع طبیعی با اصحاب رسانه برگزار شد اظهار کرد : با تمهیدات انجام شده تلاش می شود 4 میلیون نهال در سال آینده تولید شود .

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه از تولید چهارمیلیون نهال در استان کرمانشاه خبر داد

به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین از کرمانشاه ، در این نشست که بمناسبت آغاز هفته منابع طبیعی برگزار شد کولانیاظهار داشت : استان کرمانشاه با داشتن دو نهالستان بزرگ در شهرهای کرمانشاه و اسلام آباد غرب در سال گذشته توانست 400 هزار اصله نهال تولید کند و این میزان در سال جاری 5 برابر شده است .

وی بیان داشت با تمهیدات صورت گرفته و تجهیز نهالستان اسلام آباد غرب که سال گذشته در زلزله غرب کشور آسیب صددر صدی دید و با تخصیص اعتبار از سوی رهبری توانستیم تولید نهال را به دو میلیون اصله برسانیم و تلاش می شود این میزان تولید را به سه تا چهار میلیون افزایش دهیم .

کولانی افزود : 400 هزار نهال تولید شده را در اختیار ارگانهای نظامی و دولتی قرار داده ایم تا کاشت آنها در هفته منابع طبیعی امسال انجام گیرد و آغاز این درختکاریها بطور نمادین با حضور مسئولان استان در 15 اسفند در بیمارستان امام رضا(ع) دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه انجام خواهد گرفت .

*کاهش 82 درصدی آتش سوزی در منابع طبیعی استان کرمانشاه

مدیر کل منابع طبیعی استان کرمانشاه در بخشی دیگر از سخنانش از کاهش 80 درصدی آتش سوزیها در مراتع و جنگل های استان خبر داد و گفت : خوشبختانه با تلاش نیروهای نظامی خصوصاً ارتش ، مردم اهالی روستاها ، سازمان های مردم نهاد و هلال احمر ، یگانهای حفاظت منابع طبیعی و... میزان آتش سوزی در منابع طبیعی استان 82 درصد کاهش یافت که نشان از تلاش مردم برای حفظ منابع طبیعی که یکی از بزرگترین سرمایه های ملی است ، دارد.

وی گفت : با توجه به افزایش میزان بارندگی ها در سال جاری پیش بینی می شود مراتع استان بسیار غنی تر از سال گذشته شود اما به همین میزان نیز با افزایش پوشش گیاهی میزان خطر آتش سوزی نیز افزایش می یابد که امیدواریم بتوانیم با همکاری مردم روستایی مانع از وقوع آتش وسوزی در مراتع استان شویم .

کولانی، به فعالیت 40 تشکل مردمی فعال در حوزه صیانت و نگهداری ازمنابع طبیعیدر استان اشاره کرد و گفت: طرح همیار طبیعت را برای حفظ منابع طبیعی در استان اجرا کرده ایم و اکنون 42 هزار نفر از اقشار مختلف مردم دارای کارت همیار طبیعت هستند.

کولانی میزان اراضی استان را 2 میلیون و 500 هزار هکتار اعلام کرد و گفت : انتظار می رود با بررسی دقیقتر و محاسبه جدید به 2 میلیون و 700 هزار هکتار برسیم.

وی در بخشی دیگر از سخنانش به پوشش غنی آب و هوایی استان کرمانشاه اظهار داشت در استان 13 رودخانه و 771 چشمه وجود دارد که شرایط بسیار غنی را برای رشد مراتع و جنگل بوجود می آورد و از همین روی هزاران طرح در حوزه آبخیزداری در استان در حال بررسی است که بتوانیم از این نعمت الهی نهایت استفاده را ببریم .

وی وجود 140 گونه گیاه دارویی را یکی از سرمایه های طبیعی استان دانست و خاطرنشان کرد این میزان از داروان گیاهی می تواند اشتغالزایی قابل وصفی را برای روستائیان استان فراهم آورد و دولت نیز باید بتواند با احداث واحدهای تولیدی مرتبط از خام فروشی جلوگیری کند.

کولانی درخت بنه ( سقز) که از آن بعنوان سقز کردی یاد می شود و مصارف دارویی فراوانی دارد را یکی از مهمترین گیاهان دارویی تولید شده در استان دانست و خاطرنشان کرد متاسفانه به دلیل عدم وجود واحد تولیدی در این زمینه مقادیر بسیار زیادی از این صمغ دارویی به خارج از استان و حتی خارج از کشور ارسال می شود که همین امر فرصت های شغلی فراوانی را برای استان از دست می دهد .

وی افزود: عملیات آبخیزداری در چهار حوزه آبخیز با عقد ۶۲ قرارداد زمینه ساز شروع عملیات های مکانیکی، بیومکانیکی و بیولوژیک در عرصه کار و تلاش شبانه روزی کادر تخصصی و فنی با مشارکت همه جانبه مردم در راستای اقتصاد مقاومتی انجام شده است.

کولانی گفت : طرح توانمند سازی روستائیان برای استفاده بهینه از منابع طبیعی و گیاهان دارویی در استان در حال انجام است و با اجرای کامل این طرح تلاش می شود اهالی روستاها خود بعنوان حافظان منابع طبیعی عمل کنند و مانع از انقراض گونه های مختلف گیاهیی و دارویی در استان شوند .

وی میزان طرح های آبخیز داری در استان را ۶۴۳۴ دانست و خاطر نشان کرد این میزان در حوزه سدهای شهرهای گیلان غرب، دالاهو،سنقروسرپلذهابآغاز شده است. و همچنین عملیات آبخیزداری نیز به مساحت ۸۷۰۴ هکتار در حوزه سد کرخه در شهرستان‌های اسلام آباد غرب و کرمانشاه شروع شده است.

· طرح توانمند سازی روستائیان مانع از انقراض گونه های گیاهی در استان می شود .

کولانی در خصوص طرح توانمند سازی اهالی روستائی در شهرستانهای فاقد سد نیز افزود : با اجرای طرح توانمند سازی اهالی روستاها از منابع طبیعی آموزش تولید گیاهان دارویی شامل : آویشن ، گلابی وحشی ، گل گاوزبان ، گل محمدی ، موسیر، پیاز زعفران ، پسته و ...آغاز شده است و امیدواریم با اجرای این طرح ها اهالی روستائی خود بعنوان حافظان منابع طبیعی عمل کرده و مانع از انقراض گونه های گیاهی در استان شوند .

وی همچنین از احداث 30 کیلومتر کمربند حفاظتی در حوزه منابع طبیعی شهرستانهای اسلام آباد غرب ، گیلانغرب و دالاهو خبر داد و گفت برای حفاظت از منابع طبیعی این کمربند حفاظتی اخداث خواهد شد .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه از تخصیص دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در بحث تجهیز زیرساخت‌های منابع طبیعی در مناطق با قطع بالای درختان خبر دارد و بیان کرد: زمینه‌های اشتغالزایی در این مناطق فراهم شده تا اهالی از روی آوردن به قطع درختان بپرهیزند.

به گفته وی، اقدامات انجام شده در حوزه آبخیز داری و آبخوان داری باعث عدم مهاجرت به شهرها شده همچنین در ۱۴ نقطه در سطح استان شامل ده شهرستان کارهای آبخیزداری و آبخوان داری انجام شده است.

کولانی در پاسخ به سوالی در مورد طرح مستند سازی منابع طبیعی استان افزود :خوشبختانه در سالهای اخیر با تهیه نقشه های دقیق کاداستر و ماهواره ای توانسته ایم تا حدود بسیار زیادی حوزه منابع طبیعی را مستند سازی کنیم و بسیاری از مشکلات و اختلافات با اهالی روستا ها را رفع کنیم و در همین زمینه نیز با همکاری استانداری و دادگستری کل استان و تشکیل شوراهای ویژه حل اختلاف و شعب ویژه در این زمینه اختلافات بر سر تملک اراضی را بطور ویژه کاهش دهیم . 

وی از وجود ۲۵۰۰ کارشناس، کارشناس ارشد و دکترا و ۲۱۰ شرکت فراگیر در شرکت‌های زیرمجموعه منابع طبیعی خبر داد و گفت: باید برنامه‌های آموزشی برای دامداران و عشایر لحاظ و نسبت به برگزاری اقدام شود.

چرای بیش از حد دام ، ریزگردها و فرسایش خاک ، سه چالش اصلی حوزه منابع طبیعی استان

مدیر کل منابع طبیعی استان کرمانشاه در بخشی دیگر از سخنانش به چالش های که منابع طبیعی استان با آن درگیر است اشاره کرد و گفت : چرای بیش از حد دام در مراتع و جنگل های استان سبب از بین رفتن پوشش گیاهی و در نتیجه فرسایش بی رویه خاک می شود زیرا همانطور که اطلاع داریم برای تولید یک سانتیمتر خاک 400 سال زمان لازم است و دستیابی دوباره به خاک را برای بشر تقریبا غیر ممکن است و باید از همین میزان خاکی که وجود دارد حفاظت کنیم .

وی گفت صنعتی شدن دامپروری در استان مانع از بین رفتن پوشش گیاهی در استان می شود و باید دامداران به این سمت پیش بروند و مسئولان نیز زمینه ها و تسهیلات لازم در این زمینه را در اختیار روستائیان و دادمداران قرار دهند.

کولانی پدیده گرد و غبار و وجود ریزگردها را یکی دیگر از مخاطرات منابع طبیعی استان دانست و گفت : ریزگردها که در سالهای اخیر مشکلات فراوانی را برای استانهای غربی بوجود آورده است منابع طبیعی ، مراتع و جنگل ها را نیز با خطر نابودی روبرو کرده است و باید در این زمینه نیز با اجرایی هر چه سریعتر پروژه های آبخیزداری با آن مقابله کنیم.

به گفته کولانی قطع درختان نیز یکی دیگر از چالش های پیش روی منابع طبیعی استان است و در این زمینه نیز وجود ضعف در برنامهریزیهاو عدم انسجام سازمانی گفت: به منظور مقابله با قطع درختان به دستور دادستان هیئتی تشکیل شد و از محل صندوق توسعه ملی حوزه‌ای برای تخصیص منابع برگزاری کلاس‌های توانمندسازی در بحث جوامع محلی اختصاص یافت.

وی همچنین از تخصیص دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در بحث تجهیز زیرساخت‌های منابع طبیعی در مناطقی که قطع درختان بالایی دارند گفت : امیدواریم با تخصیصی این اعتبارت زمینه های اشتغالزایی را در این مناطق بوجود بیاوریم تا مردم برای کسب درآمد به قطع درختان روی نیاورند .

مدیر کل منابع طبیعی استان در پایان سخنانش با اشاره به گستردگی حوزه منابع طبیعی گفت : منابع طبیعی و آبخیزداری کشور 14 سازمان و وزارتخانه را بطور مستقیم پوشش می دهد و این ارگانها برای انجام امورات محوله خود نیازمند همکاری ویژه با سازمان منابع طبیعی هستند بنابراین سیانت و حفظ منابع طبیعی باید در سرلوحه امور جاری دستگاههای مرتبط و مردم قرار بگیرد زیرا اگر منابع طبیعی از بین برود پوشش گیای ، جانوری و در نتیجه حیات بشر به مخاطره جدی خواهد افتاد .

وی همچنین شعار امسال هفته منابع طبیعی را " منابع طبیعی ، بزرگترین سرمایه ملی " نام برد.


· مافیای گل و گیاه در کشور فعال هستند

در بخش دیگری از این نشست چامه معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان کرمانشاه در سوالی مبنی بر علت خرید نهال مورد نیاز باغداران استان کرمانشاه از استانهای همجوار، تاکید کرد : متاسفانه در زمینه تولید نهال مافیای در حال فعالیت است که نهال های تولید شده در سراسر کشور را خریداری می کنند و در سه استان کشور و با برندسازی این استانها دوباره به همان استانهای تولید کنند با قیمت مضاعفتر می فروشند ، در این زمینه هم استان کرمانشاه با وجود دو نهالستان قطب و رسیدن به ظرفیت تولید 4 میلیون نهال در سال از این قائله مستثنی نیست . و برای جلوگیری از این مشکل کشاورزان و باغداران باید نهال های مورد نیاز خود را از تولید کنندگان استان تهیه نمایند و اطمینان داشته باشند که نهالای تولیدی در استان کرمانشاه از مرغوبیت بالایی برخوردار هستند .

چامه استان کرمانشاه را یکی از استانهای غنی در زمینه تولید گل و گیاه و و گونه های طبیعی گیاهان دارویی دانست و خاطر نشان کرد در استان گل های زینتی زیبایی تولید می شود ولی متاسفانه بصورت بریده شده به استانهای دیگر ارسال می شود و با نام آن استانها در کشور توزیع می شود .

وی همچنین از وجود گونه هایمنحصر به فرددر کرمانشاه خبر داد و افزود: یکی از این گونه ها بومی کشور الجزایر است که در ثلاث باباجانی دیده می شود همچنین نوعی گل نرگس در ریجاب وجود دارد که خصوصیاتی متفاوت از نرگس شیراز دارد و این نوع گونه منحصر به فرد گیاهی فقط در استان کرمانشاه دیده شده است .


نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: