پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۳۰۸۷
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۷
مصباحی مقدم در نماز جمعه تهران:
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اروپائی‌ها بدانند که ما فریب آنان را نمی‌خوریم که در ازای ایجاد «اینستکس»، لوایح FATF را تصویب کنیم چرا که ما مصلحت نظام را در نظر می‌گیریم نه هوا و هوس‌ها را.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم پیش از خطبه‌های امروز نماز جمعه تهران ضمن گرامیداشت حلول ماه رجب، گفت: این ماه، ماه اعیاد است که پیشاپیش ولادت امیرالمومنین و مبعث رسول اکرم را تبریک می گویم و امیدوارم خداوند در این ماه توفیق عبادت، مناجات و شب زنده داری دهد.

وی درباره شعار سال ۹۷ یعنی حمایت از کالای ایرانی، اظهار داشت: یکی از اقداماتی که دولت در این راستا انجام داد این بود که واردات ۳۵۰۰ قلم کالا که در داخل کشور نمونه مشابه آن به صورت مطلوب تولید می‌شد را ممنوع کرد که حمایت بسیار خوبی بود و آثار بسیار زیادی بر حمایت از کالای ایرانی گذاشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: با وجود این متأسفانه و بنا بر آمارها، واردات برخی از کالاها به کشور بسیار زیاد بوده است و بسیار جای تعجب دارد. مواردی مانند سنگ پا، غذای سگ و گربه و گِل زیر پای گربه از خارج وارد کشور می‌شود که مایه تعجب و مسخره است که ارزی که به سختی به دست می‌آید، صرف وارد کردن چنین محصولاتی شده است.

مصباحی مقدم افزود: توجیه گمرک این است که این کالاها در مقابل صادرات، وارد شده است یعنی ارزی بابت ورود آنها به کشور تخصیص داده نشده است که به نظر بنده اصلاً این توجیه قابل قبول نیست و حتی اگر از ناحیه وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی هم ارزی بابت این محصولات تخصیص داده نشده باشد، گمرک ما باید الگوی واردات را در نظر داشته باشد و تمامی این رخنه‌ها را بپوشاند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه تراز تجاری ایران مقداری مثبت بوده است، تصریح کرد: صادرات کالاهای غیر نفتی ما بیش از واردات بوده است و امیدواریم که سال‌های بعد صادرات ما بیشتر شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از اینکه متأسفانه برخی اوقات کالاهای یارانه‌ای هم قاچاق شده است، گفت: مصداق این مسئله صادر کردن گاو و گوسفند زنده و گوشت بوده است که این مسئله منجر به افزایش شدید قیمت گوشت شد.

مصباحی مقدم ادامه داد: البته جهش قیمت ارز باعث شده که ۳۸ درصد واردات پوشاک به کشور کاهش یابد و در مقابل صادرات این محصولات ۱۸ درصد افزایش یافته است که منجر به بهبود کسب و کار و تولید پوشاک شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین وضعیت تولید لوازم خانگی به ویژه یخچال و ماشین لباسشویی بهبود یافته اما قیمت آنان تا حدود ۲ تا ۳ برابر افزایش یافته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: بر این اساس خواسته یا ناخواسته حمایت از کالای ایرانی تا حدودی تحقق یافته است اما اگر اراده محکم‌تری پشت آن بود، بیش از این شعار سال تحقق می‌یافت.

مصباحی مقدم تأکید کرد: اروپایی‌ها پس از خروج آمریکا از برجام وعده دادند که ۱۲ راهکار برای تجارت اروپا با ایران فراهم می‌کنند اما تاکنون حتی یک قدم هم در این راستا برنداشتهاند و حتی یک راهکار را هم محقق نکرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: ۹ ماه از این مسئله گذشته است و ما از آنها صرفاً یک کانال تحت عنوان «اینستکس» ایجاد کرده‌اند که این کانال، کانال مالی نیست بلکه کانال خرید است و اروپاییان بدانند که ما فریب آنان را نمی‌خوریم که در ازای ایجاد این کانال، لوایح FATF را تصویب کنیم چرا که ما مصلحت نظام را در نظر می‌گیریم نه هوا و هوس‌ها را.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اصرار دولت و رسانه‌های جریان‌های خاص مبنی بر ضرورت تصویب لوایح مرتبط با FATF اظهار داشت: در این باره از ظریف و رئیس جمهور سوال پرسیده شد که آیا تضمین می‌دهید که اگر ما به این دو کنوانسیون بپیوندیم، اوضاع تجاری و مالی کشور بهتر می‌شود، آنان گفتند قول نمی‌دهیم اما اوضاع حداقل بدتر از شرایط فعلی نمی‌شود.

مصباحی مقدم گفت: بنده می گویم اتفاقاً با پیوستن به این دو کنوانسیون اوضاع ما بدتر خواهد شد و سوال بنده این است «آیا به صلاح ماست، داد و ستد خارجی ما با دیگر کشورها برای آمریکا، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی آشکار شود؟»

وی تصریح کرد: به گفته زنگنه در حال حاضر ما از طریق دور زدن تحریم‌ها نفت خود را می‌فروشیم و ارز آن را به کشور وارد می‌کنیم که اگر این سخن درست است، حداقل دولت به این صحبت وزیر خود توجه داشته باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما برای دور زدن تحریم‌ها ناچاریم معاملات پوششی داشته باشیم، افزود: اگر ما به این دو کنوانسیون بپیوندیم باید دست از این داد و ستدها برداریم که اگر می‌توانیم بسم الله، اما اگر در این شرایط تحریمی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم چرا برخی افراد همچون رئیس جمهور، مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای تصویب این لوایح تحت فشار قرار می‌دهند؟

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه ما در مجمع تشخیص، مصلحت نظام را ترجیح می‌دهیم و نه هوا و هوس‌ها را، گفت: اروپایی‌ها می‌گویند پول فروش نفت خود را در این صندوق موسوم به «اینستکس» بگذارید تا در مقابل ما به شما غذا و دارو دهیم و همچنین خواستار تصویب لوایح مرتبط با FATF در مقابل این کانال هستند در حالی که ما نباید فریب آنان را بخوریم.

مصباحی مقدم با تأکید بر اینکه باید صادرات ما به ویژه در سال آینده تشویق شود، گفت: قیمت ارزهای خارجی تقریباً سه برابر افزایش یافته است اما صادرات انواع کالاها برای همسایگانمان به صرفه تر شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه صادرات فولاد به خارج از کشور افزایش پیدا کرده و ارز آوری بسیار خوبی برای کشور داشته است، تصریح کرد: صادرات کالاهای غیر نفتی حدود ۴۰ میلیارد دلار در سال گذشته بوده است اما اشکالاتی در آن وجود دارد چرا که پیمان سپاری ارزی به صورت ناقص اجرا شده است در حالی که باید به صورت کامل و صد در صدی اجرا می‌شد.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی در اجرای پیمان سپاری ارزی استثنائاتی را وارد کرد که همین مسئله کار را خراب کرد، افزود: استثنای آنان این بود که کسانی که تا یک میلیون دلار صادر می‌کنند نیاز نیست که ارز خود را به سامانه نیمایی واریز کنند وهمین مسئله راه گریز را برای برخی افراد باز کرد.

مصباحی مقدم با اشاره به اینکه برای مثال کسانی که تا سه میلیون دلار صادرات دارند، صرفاً ۳۰ درصد ارز را به سامانه نیمایی می‌دهند، خاطرنشان کرد: در واقع کسانی که صادرات عمده انجام می‌دهند، یک سری افراد پوششی ایجاد می‌کنند تا به نحوی راه گریز را برای خود پیدا کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه پتروشیمی و فولاد از جمله بخش‌هایی هستند که باید ۱۰۰ درصد ارز خود را به سامانه نیمایی دهند، گفت: این در حالی است که این بخش‌ها هم نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار صادرات داشته اند اما صرفاً ۶.۵ میلیارد دلار به سامانه نیمایی داده اند.

وی افزود: از سایر کالاها هم ۱.۵ میلیارد دلار به سامانه نیمایی داده شده است و از ۴۰ میلیارد دلار صادرات فقط ۸ میلیارد دلار به سامانه نیمایی که تحت نظارت دولت و بانک مرکزی است، داده شده است.

مصباحی مقدم تصریح کرد: معمولاً صادر کنندگان ارز صادراتی خود را یا به قیمت آزاد در بازار می‌فروشند و یا آنکه بدون ثبت سفارش به واردات اختصاص می‌دهند که ماحصل آن را هم در واردات مواردی چون سنگ پا و غذای سگ و گربه می‌بینیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه متأسفانه در بازار ارز انتقال سرمایه به خارج از کشور صورت می‌گیرد که مصیبت بسیار بزرگی است، ادامه داد: بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید این رخنه را ببندند و اجازه ندهند که صادر کنندگان هر تصمیمی که می‌خواهند درباره ارز بگیرند چرا که ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر همه ۴۰ میلیارد دلار صادرات مذکور به سامانه نیمایی واریز شود، قطعاً قیمت ارز کاهش پیدا می‌کند و کمبودی در این زمینه نخواهیم داشت.

مصباحی مقدم تأکید کرد در راستای گزارش درباره تحقق شعار سال باید بگویم که خوشبختانه کیفیت کالاهای ایرانی هم بهبود یافته است و مردم بیش از گذشته می‌توانند کالاهای مورد نظر خود را انتخاب کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام متذکر شد: چندی پیش مقام معظم رهبری در دیدار با همتی رئیس کل بانک مرکزی تأکید کردند که باید استقلال بانک مرکزی و تقویت پول ملی در اولویت قرار گیرد و در صورت اجرایی شدن این دو مسئله شاهد تحول بزرگی در اقتصاد کشور خواهیم بود.

وی تاکید کرد: البته استقلال بانک مرکزی به این معنا نیست که رئیس جمهور برای رئیس بانک مرکزی حکم ندهد بلکه به این معناست که دولت در اعتبارات بانک مرکزی دخالت نکند و به آنها دست درازی نکند چرا که تاکنون دست درازی دولت در منابع بانک مرکزی مشکلاتی را به وجود آورده است.

مصباحی مقدم با اشاره به مشکلات مال باختگان مؤسسان مالی و اعتباری متخلف، تصریح کرد: در وهله اول باید گفت کسانی که در این مؤسسات سرمایه گذاری کرده اند، اشتباه بزرگی را مرتکب شده اند چرا که باید در مؤسسات و بانک‌های معتبر سرمایه گذاری می‌کردند اما صرفاً به دلیل دریافت سود بالاتر در این مؤسسات متخلف، سرمایه گذاری کرده اند که باید مردم ریسک آن را هم می‌پذیرفتند اما نپذیرفتند و اعتراض‌های خود درباره این مسئله را به خیابان‌ها کشاندند.

وی ادامه داد: دولت برای حل این مسئله از منابع بانک مرکزی استفاده کرد به گونه‌ای که رئیس جمهور در سخنانی مطرح کرد که ما ناچار شدیم دست در جیب مردم بردیم و ۳۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی برای حل این مشکل استقراض کردیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: این مسئله منجر به کاهش قدرت خرید مردم شد و بر این اساس باید بانک مرکزی مانع رشد نقدینگی و استقراض دولت شود چرا که استقراض‌های مکرر دولت از بانک مرکزی، ارزش پول ملی را کاهش داده است.

وی با اشاره به کاهش ارزش پول ملی کشور، گفت: متأسفانه پول ملی کشوری چون عراق رشد پیدا کرده و ارزش پول ملی کشورهایی چون افغانستان و عراق هم ثبات یافته است اما ارزش پول ملی ما مدام در حال کاهش است.

مصباحی مقدم با تأکید بر اینکه با نقدینگی نمی‌توان اقتصاد را پیش برد، تصریح کرد: نقدینگی زیاد منجر به زیان ملت می‌شود و این در حالی است که بانک‌های دولتی و خصوصی هم باعث رشد نقدینگی شده اند، در حالی که باید انضباط مالی را رعایت کنند چرا که آنان در مقاطع مختلف بدهی‌های خود را به صورت روزانه به بانک مرکزی نداده اند و منشأ رشد نقدینگی در کشور شده اند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص الحاق ایران به کنوانسیون‌های CFT و پالرمو، خاطرنشان کرد: برخی از جمله دولت اصرار به تصویب این لوایح در شرایط تحریم دارند و می‌گویند که اگر ما به این کنوانسیون‌ها بپیوندیم، در داد و ستدها شفافیت ایجاد می‌شود و اعتماد بانک‌های خارجی برای داد و ستد با ما افزایش پیدا می‌کند که این استدلال در شرایط غیر تحریمی شاید درست باشد اما در شرایط تحریمی درست نیست.

وی با بیان اینکه ما دو قانون داخلی برای شفافیت داد و ستدهای مالی به تصویب رساندهایم، اظهارداشت: البته FATF به دنبال تغییراتی در این قوانین داخلی ما هم بود و می‌خواست در آن دخالت کند اما ما به آنان می‌گوئیم که به شما ربطی ندارد و این دو قانون، قوانین داخلی ماست.

مصباحی مقدم تأکید کرد: CFT و «پالرمو» هم دقیقاً همان دو قانونی هستند که در مجلس به تصویب رسیده اند با این تفاوت که در این دو باید خواسته‌های طرف خارجی تأمین شود و برای آن است که دهان دیگران را ببندیم اما هیچ وجه حسنی در شرایط تحریم برای ما ندارد و اوضاع از شرایط فعلی هم بدتر می‌شود.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: