پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۳۲۱۵
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۸
منتشر شده در اولین شماره ماهنامه توسعه پایدار کانی _ اسفندماه ۹۷
گیتی آنلاین - کرمانشاه - مهندس زنگنه، وزیر نفت دي ماه امسال در همایش معرفی فرصت ها و ظرفیت های سرمایه گذاری کرمانشاه _ که دی ماه ۹۷ در هتل اسپیناس تهران برگزار شد _سه راهبرد مهم برای توسعه کرمانشاه و استان های همجموار ارایه داد.
 مهندس زنگنه، وزیر نفت دي ماه امسال در همایش معرفی فرصت ها و ظرفیت های سرمایه گذاری کرمانشاه _ که دی ماه ۹۷ در هتل اسپیناس تهران برگزار شد _سه راهبرد مهم برای توسعه کرمانشاه و استان های همجموار ارایه داد.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از مجله کانی ،  این راهبردها سه حوزه ی؛ "لزوم همگرایی بیشتر میان مجموعه استان پنجم"، "تربیت نيروي انساني ماهر" و "تشکیل مجمع چهره های اثرگذار در توسعه کرمانشاه و مجموعه استان پنجم" را شامل می شد. 

▫️راهبردهای سه گانه این وزیر باتجربه می تواند نقشه راهی قابل اعتنا و راهگشا برای توسعه کرمانشاه و استان های همجوار باشد. در اولین شماره از ماهنامه کانی دکتر اردشیر پشنگ نیز مطلب ارزشمندی در این راستا به نگارش درآورده اند. و نظر به اهمیت آن، در شماره های آینده مجله توسعه پایدار کانی؛ بیشتر به این تحلیل این راهبردها خواهیم پرداخت. این سه راهکار پیشنهادی به روایت مهندس زنگنه عبارتند از: 

⬅️ لزوم همگرایی بیشتر میان مجموعه استان پنجم

▫️در گذشته و در تقسيمات كشوري، استاني به نام "استان پنجم" وجود داشت که شامل کرمانشاه، ایلام، لرستان، کردستان و همدان می شد. توسعه و آینده این پنج استان باید در یک مجموعه مشترك و هماهنگ و در قالب طرح آمايش غرب كشور با هم دیده شوند. قابلیت های و پتانسيل هاي این استان ها به شکل قابل توجهی تکمیل کننده یکدیگر هستند. 

▫️کرمانشاه به طور طبیعی محور و مرکز این پنج استان است. شهر كرمانشاه حدود دو ساعت با مراکز اين استان ها فاصله دارد كه یک مزیت بسیار بزرگ محسوب مي شود. فراموش نكنيم در كشور، استان هایی داریم که فاصله مرکز استان با شهرستان هایش، ۵ ساعت و حتی بیشتر است. 
همچنین كرمانشاه تا بغداد ۴ ساعت فاصله دارد.

▫️کرمانشاه همچنين از یک مرکزیت تمدنی و تاریخی برخوردار است و آثار تمدنی بزرگی را در دل خود جای داده و عمر این شهر با اسامی مختلف حدود چند هزار سال است. 

⏪ تربیت نيروي انساني ماهر

امروزه مهم ترین مسئله برای توسعه، برخورداری از نیروی انسانی مناسب است. نيروي انساني  حتی از سرمایه و زیربنا نيز مهم تر و با ارزش تر است. تجربه نشان داده بسیاری از مدارک دانشگاهی که در رشته مختلف توسط افراد اخذ می شوند؛ برای توسعه کارساز نیستند.

▫️بايد یک برنامه متمرکز برای مهارت آموزی و کارآموزی به اجرا درآید. چينن كاري بسيار زود بازده تر، کم هزینه تر و موثرتر است. همین مجموعه ی فعلی افراد شاغل در حرفه هایی مانند تعميرات ماشين، برق کاری، کاشی کاری و لوله کشی دارای ضعف مهارت هستند. همچنین حرفه های بسیاری وجود دارد که برای توسعه آن ها نیازمند افراد ماهر هستیم.  

▫️ حتی اگر خواهان توسعه ی حوزه اي مانند گردشگری هم باشيم باید از راهنما گردشگران گرفته تا آن کسی که خدمتکار هتل است؛ همگي آموزش ببینند. بسياري از اين افراد هنوز توانمندي هاي چنداني در این حوزه ندارند و اين وضعیت در جذب گردشگر اثر منفي دارد. 

⏮ تشکیل مجمع مشورتی چهره‌های اثرگذار

 سومین نکته این است که ضرورت دارد مجموعه ای ۱۰ تا ۱۵ نفره از افراد موثر و بانفوذ در توسعه استان کرمانشاه و در یک سطح بالاتر از مجموعه ی استان پنجم،  ماهی یکبار دور هم جمع شوند.

▫️ افرادي كه ارتباطات ملي دارند و امكانات در اختيارشان است و در سیستم هاي مختلف کشور حضور دارند. این جلسه ها در صورت تداوم می توانند به شیوه های مختلف در توسعه کرمانشاه و مجموعه استان پنجم اثر بگذارند. این ها می توانند فکر و ایده های راهگشا ارائه دهند و مشکلاتی که وجود دارد را حل نمایند. و یا طرح های و پروژه های تازه ای را کلید بزنند.

▫️تاکنون چندین بار برای شکل گیری این مجموعه تلاش کرده ایم ولی متاسفانه امکان پذیر نبوده است. و باید همچنان تلاش کرد اين ديدارهاي اتفاقي که در همایش ها و برنامه ها رخ می دهد به ديدارهاي دايمي تبديل شوند و از توان افراد موثر برای توسعه كرمانشاه و مجموعه استان پنجم استفاده كنيم. این ایده را با افرادی از مجموعه ی استان پنجم در میان گذاشته ام که خوشبختانه تقریبا همگی با آن موافق هستند. 

▫️متاسفانه این مباحثی که تحت عنوان زاگرسی ها عنوان می شود بیشتر از اینکه توسعه ای، اقتصادی و اجتماعی فرهنگی باشد؛ سیاسی است. درحالیکه ما این استان ها را جدا از سیاسی کاری ها باید ببینیم. 

▫️اصفهانی ها با وجود همه ی اختلافات عمیق سیاسی که با یکدیگر دارند؛ هرگاه مسئله توسعه اصفهان پیش می آید، اختلافات سیاسی را کنار می گذارند و به کمک می آیند. این شیوه ی کار، نشانه عقلانیت آن هاست. ما نیز باید دور هم جمع شویم و پیرامون توسعه استان کرمانشاه و مجموعه استان پنجم با یکدیگر  گفتگو کنیم و این منطقه را در خدمت ایران، توسعه ببخشیم.

نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: