پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۳۲۳۰
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸
دانش جعفری تاکید کرد:
وزیر اسبق اقتصاد با بیان اینکه سیاست نه شرقی و نه غربی اولین سیاست کلی نظام بود اظهار کرد: طبق مغایرت بودجه ۹۸ با سیاست های برنامه ششم توسعه، بودجه ۹۸ کسری خواهد داشت.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، داود دانش جعفری در نشست آسیب شناسی نظام بودجه ریزی در ایران که در موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به اصل ۱۱۰ قانون اساسی و اختیارات رهبری، گفت: تعیین سیاست های کلی نظام و نظارت بر اجرای آن طبق قانون اساسی از اختیارات رهبری است.
وزیر اسبق امور اقتصادی و دارائی ادامه داد: از اولین سیاست کلی نظام در حوزه سیاست خارجی سیاست نه شرقی و نه غربی بود و از دیگر سیاست های کلی نظام سیاست های کلی اصل ۴۴ بود.
دانش جعفری خاطر نشان کرد: سیاست های کلی برنامه های پنج ساله و سند چشم انداز هم از سیاست های کلی کشور هستند و به طور کلی برنامه های مدت دار جهت گیری های کلی کشور را در زمان مشخص تعیین می کند.
این استاد دانشگاه با اشاره به برخی از سیاست های کلی نظام در حوزه اقتصادی عنوان کرد: بسیاری از سیاست های ابلاغ شده تا کنون تبدیل به قانون نشده و عرض فرض بر این است که پس از ابلاغ سیاست ها همان زمان قانونی است و استثناء آن سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی بود که دولت لایحه ای برای چگونگی اجرای این سیاست ها به مجلس فرستاد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: برداشت ما این است که سیاست های کلی که بخش و تمام آن به قانون تبدیل شده از قوت بیشتری برخوردار است.
وزیر اسبق اقتصاد به بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی که نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام اشاره و عنوان کرد: رهبری این اختیار را به مجمع تشخیص مصلحت نظام نظام محول کردند و یک آیین نامه نظارتی را مجمع تشخیص مصلحت نظام وضع کرد و البته تعیین سیاست های کلی نظام هم با مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت می گیرد.
دانش جعفری ادامه داد: مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشنهادات مجلس برای وضع قوانین را بر اساس سیاست های کلی نظام مورد بررسی و نظارت قرار می دهد و به شورای نگهبان اعلام می کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: این هیات جمع برگزیده ای از شورای مجمع تشخیص مصلحت نظام و در حد ۱۵ نفر با سران سه قوه هستند و مصوبات مجلس با سیاست های کلی نظام را تطبیق می دهند و نظر خود را در مهلت بررسی شورای نگهبان مجمع نظر خود را در مورد مغایرت یا عدم مغایرت با سیاست های کلی نظام را به شورای نگهبان اعلام می کند.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: اضافه برداشت از صندوق توسعه ملی مورد توجه مجمع تشخیص مصلحت نظام در نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام است و برداشت از صندوق توسعه ملی برای مصارف بودجه ای، پرداخت به بخش دولتی از محل منابع صندوق توسعه ملی از جمله آنهاست.
این اقتصاد دان افزود: توسعه فعالیت های اقتصادی دولت بر خلاف سیاست های کلی اصل ۴۴، تضعیف نظام مالی کشور با انتشار گسترده اوراق مشارکت از دیگر موارد پر تکرار برداشت از صندوق توسعه ملی بوده است.
دانش جعفری با اشاره به برخی از موارد عدم انطباق لوایح بودجه سالهای اخیر با سیاست های کلی نظام گفت: بند ۹ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه، بند ۱۸ سیاست های کلی برنامه ششم همچنین بند ۳۳ و بند ۴۰ و بند ۷۰ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه از جمله موارد عدم انطباق بودجه سالهای اخیر با سیاست های کلی برنامه ششم توسعه است.
وزیر اسبق امور اقتصادی و دارائی به سیاست های کلی انرژی به عنوان اولین سیاست های کلی ابلاغ شده اشاره و ادامه داد: جهت گیری های کلی و شاخص های تحقق را بررسی می کنیم مانند متنوع نمودن منابع انرژی کشور به عنوان یک جهت گیری کلی مورد توجه است.
دانش جعفری ضمن اشاره به برخی از سیاست های کلی نظام گفت: یکی از ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام به بودجه ۹۸ تشدید نمودن کسری بودجه مغایر سیاست های اقتصاد مقاومتی و اصلاح الگوی مصرف و ایجاد تکلیف بودجه ای با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی مغایر سیاست های کلی برنامه پنجساله ششم توسعه و مهمترین پیام آن این است که کسری بودجه خواهیم داشت.
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: