پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۳۳۰۸
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۹
دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تهيه سند ابتكار سه‌جانبه ايران، چين و روسيه در تعميق روابط سه كشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر مؤثر است.

به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ دكتر اسكندر مؤمنی در ملاقات با معاون دبيركل كميسيون ملي مبارزه با مواد مخدر چين كه در حاشيه نشست وزرای كميسيون سالانه مواد مخدر برگزار شد؛ گفت: در سال 2001 ميلادي كه آمریکایی‌ها، افغانستان را اشغال كردند، تولید مواد مخدر در آن كشور، 200 تن بود اما اين رقم بعد از گذشت دو دهه، به ده هزار تن رسيده و سطح زير كشت خشخاش در افغانستان افزايش قابل‌توجهی پيدا كرده است.


وي افزود: در كشور افغانستان به‌عنوان مبدأ مواد مخدر، كل كشفيات مواد مخدر كمتر از 200 تن است، آن‌هم كشوري كه ده هزار تن توليد مواد مخدر دارد اما جمهوري اسلامي ايران در سال 2018 ميلادي، بيش از 800 تن انواع مواد مخدر كشف كرده است.


نماينده عالي‌رتبه كشورمان در وين بيان داشت: آمريكا قصد دارد تا در منطقه‌ي همكاري ايران، چين و روسيه حضور فعال‌تری داشته باشد و هدفش تنها توسعه نفوذ در مناطق است.


مؤمنی با بيان اينكه پيشنهاد ايجاد ابتكار سه‌جانبه ميان ايران، چين و روسيه با هدف توسعه همكاري‌ها مورد استقبال اين كشورها قرار گرفته است، گفت: انتظار است بعد ارسال نقطه نظرات كشور چين، اين مورد به‌زودی عملياتي شود و بي‌شك تهيه سند آن، در تعميق روابط سه كشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر مؤثر خواهد بود.


وي در ادامه بر توسعه همكاري‌هاي دوجانبه در خصوص همكاري‌هاي اطلاعاتي براي مقابله با انحراف پیش‌سازهای شيميايي، تأمین تجهيزات نيازهاي تجهيزاتي و آزمایشگاهی و مقابله‌اي و تخصيص بخشي از كمك‌هاي كشور چين به ايران در حوزه مبارزه با مواد مخدر تأکید و آمادگي كشورمان را براي همكاري با كشور چين در اين حوزه اعلام كرد.


همچنين وي شائوجون، معاون دبيركل كميسيون ملي مبارزه با مواد مخدر چين در اين ملاقات گفت: به لحاظ تاريخي ايران همواره شريك راهبردي چين در امور اقتصادي، اجتماعي و... بوده است. لذا بايد در حوزه مبارزه با مواد مخدر نيز تلاش ميداني بيشتري انجام دهيم و با دشمن مشتركمان مقابله كنيم.


وي ضمن اعلام مجدد براي ايجاد ابتكار سه‌جانبه ايران، چين و روسيه گفت: بايد سازوكار اين ابتكار، مشخص شده تا به نتيجه مطلوب برسيم.


شائوجون در پايان بر اعلام همكاري با كشور ايران در حوزه مبارزه با مواد مخدر گفت: در اين حوزه تلاش خواهيم كرد تا به ايران در زمينه تأمین تجهيزات فني و آزمايشگاهي كمك کنیم.

نویسنده:اکرم سادات حسینی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: