پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۳۵۱۶
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲
وزیر کشور:
وزیر کشور با اشاره به جلسه ستاد مدیریت بحران گفت: دو بخش تصمیم برای استانهای متاثر از سیل اتخاذ شد.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در خصوص اقدامات انجام شده در استان گلستان و مقابله با سیل جاری شده و استانهای متاثر از سیل اظهار کرد: امشب جلسه ستاد مدیریت بحران در گلستان با حضور معاون اول و تعدادی از وزرا و دستگاه های مرتبط برگزار شد و دو بخش تصمیم گیری انجام شد‌ یک بخش تصمیم ها کوتاه مدت و یک بخش تصمیم ها بلند مدت بود.
وزیر کشور ادامه داد: تصمیم های کوتاه مدت مبنی بر تخلیه سریع آب از مناطق مسکونی است که در دستور کار قرار دادیم و همه دستگاه های اجرایی موظف شدند با محوریت یکی از دستگاه ها این کار را انجام دهند. 
رحمانی فضلی ادامه داد: تخلیه آب از واحدهای مسکونی مستلزم به کار گیری ماشین آلات، تجهیزات، پمپ و بقیه امکاناتی است که باید صورت بگیرد و این تدارک دیده شده است.
وی همچنین گفت: تا آب از منزل های مسکونی تخلیه نشود هیچ خدماتی در خصوص بازسازی امکان پذیر نخواهد بود.
وزیر کشور تصریح کرد: مردم در سختی و فشار هستند به خصوص در آق قلا و روستاهای اطراف آنجا و کمک رسانی و خدمات رسانی و تدارک و پشتیبانی در شرایط کنونی مسئله مورد توجه بعدی است.
رحمانی فضلی اظهار کرد: مردم از استان گلستان، دیگر استانها د دستگاه های اجرایی کمک های خوبی را به مناطق سیلزده ارسال کردند و از نظر تامین الان مشکلی در منطقه نداریم و موضوع توزیع مطرح است که تلاش کردیم در جهت توزیع مناسب اقدام شود و اقلام به دست مردم برسد.
وی خاطر نشان کرد: موضوع بعدی آرام کردن مردم است از جهت نگرانی هایی که دارند و یکی از نگرانی های مردم برآورد خسارت هاست و آسیب هایی که به آنها وارد شده و البته این خسارت ها هم در حوزه منازل مسکونی است و هم در امکانات و اموال آنها همچنین در حوزه کشاورزی و دامپروری و مغازه ها و واحدهای تولیدی است.
وزیر کشور تاکید کرد: مقرر شد ظرف ۱۰ روز برآورد خسارت های سیل انجام شود و به سرعت در دولت اعتبار جبران خسارت را تصویب کنیم و امر بازسازی را انجام دهیم و این نگرانی برای مردم رفع شود.
رحمانی فضلی افزود: مقرر شد تمام امکاناتی را که در جهت راه های مواصلاتی و خدمات زیربنایی همچون آب، برق و جاده ها مورد نیاز است تامین باشد و از ۵۳ روستا که برق آنها قطع بود، برق ۵۰ روستا وصل هست و ۶۰ روستا با قطعی آب مواجه بودند که آب حدود ۴۰ روستا وصل شد و مشکلی در این رابطه ندارند.
وی همچنین با طرح این موضوع که همه راه های مواصلاتی هم اکنون باز است، اظهار کرد: در منطقه آق قلا و گومیشان به دلیل آنکه آب باید از یک منطقه به منطقه دیگر عبور کند و جاده و راه آهن در آنجا مانع فیزیکی ایجاد کرده بود مقرر شد جاده شکاف داده شود و بخشی از قطعات راه آهن در آنجا برداشته شد و این تا زمانی است که آب تخلیه شود.
وزیر کشور همچنین عنوان کرد: وضعیت به این گونه نیست که ارتباط با آق قبل قطع باشد و ارتباطات با تاخیر انجام می شود. پیش بینی شده در میان مدت لایروبی رودخانه ها و زهکشی زمین ها و آبخیزداری را در دستور کار قرار دهیم.
رحمانی فضلی در بخشی از سخنانش عنوان کرد: در خصوص بیمه محصولات تصمیمات خوبی گرفته شد چه محصولات کشاورزی که بیمه هستند با سرعت خسارت ها پرداخت شود و چه محصولات کشاورزی که بیمه نیستند در برنامه میان مدت دولت قرار بگیرد که خسارت آنها پرداخت شود.
وی خاطر نشان کرد: در سیل اخیر جلوه ای از هماهنگی و همکاری و انسجام در سطح ملی رخ داده و همه دستگاه ها پای کار هستند و همه تلاششان این است که در کوتاه مدت نیاز مناطق سیلزده تامین شود.
وزیر کشور یادآور شد: هم اکنون همه دستگاه های نظامی انتظامی و صدا و سیما و هلال احمر، وزارت راه و ترابری، وزارت نیرو همچنین از استان های دیگر همه تلاش می کنند و پای کار هستند در حال حاضر نگرانی زیادی از جهت منابع و امکانات در اینجا نداریم فقط نگرانی عمده تجمع آبی که در این منطقه به دلیل توپوگرافی خاصی که دردشت روان اب با کندی طی میشود.
رحمانی فضلی با بیان اینکه عبور آب ناشی از سیل و طغیان رودخانه ها در استانهای گلستان و مازندران امکان سرعت بخشیدن ندارد بیان کرد: مقرر شد دستگاه‌های مختلف بنابر تصمیم جلسه امشب ستاد مدیریت بحران در این مناطق مستقر شوند فضا را به گونه ای طراحی کنند از لحاظ مهندسی و فنی که سرعت عبور آب را افزایش دهند.
وی افزود: پمپ های قوی منطقه تعبیه شده است که آب را از داخل دشت سیلابی روان کرده تا از منازل دور شود و خودم امروز در آن منطقه بودم هم بازدید هوایی هم بازدید زمینی انجام دادم همچنین رئیس محترم مجلس در منطقه حضور پیدا کرد و بازدید هوایی و زمینی صورت داد.
وزیر کشور به حضور معاون اول رئیس جمهور در گلستان اشاره و عنوان کرد: معاون اول محترم رئیس جمهور همراه با تعدادی از وزرا از جمله وزیر کشاورزی وزیر نیرو وزیر بهداشت وزیر اقتصاد در منطقه حضور پیدا کرد و جلسات مختلفی را تشکیل دادند و کارها توزیع شد همچنین به مناطق مختلف سرکشی شد.
رحمانی فضلی یادآور شد: رئیس‌جمهور مرتب و هر چند ساعت یکبار گزارش‌ها را دریافت میکند و دستورات لازم را صادر کرده و اختیارات کافی را به صورت کامل و تام به بنده به عنوان رئیس ستاد بحران تفیذ کرده‌اند که من در منطقه هستم و معاون اول رئیس جمهور نیز و این موضوع تاکید داشت و قرار شد من چند روزی در منطقه  بمانم.
وی اظهار کرد: دستور که مقام معظم رهبری به نیروهای مسلح به ویژه ستاد کل دادند قطعاً این دستور می تواند همکاری ها را تسریع ببخشد هرچند عزیزان نیروهای مسلح با ما همکاری داشتند و صبح امروز چندین بار از ستاد کل با من تماس گرفتند و اعلام آمادگی کردند به همه یگان‌های موجود در استان ها و به خصوص منطقه ابلاغ کردند که هر نوع همکاری با ما داشته باشند.
وزیر کشور تاکید کرد: از مردم خوب منطقه خواهش می کنم با صبوری و با درایت و با حلم و بردباری که تا کنون با نیروهای امداد رسان همکاری داشتند به همکاری خود ادامه دهند هرچند ما با آنها حق می دهیم که در شرایط کنونی ناراحت باشند.
رحمانی فضلی ضمن اشاره به همکاری علمای منطقه و مثبت خواندن آن عنوان کرد: علما در آرام سازی مردم در شرایط کنونی نقش مهمی داشتند به ویژه در همراه سازی و آرام سازی آنها تاثیر خوبی داشتند به ویژه نماینده ولی فقیه در استان نقش محوری در این خصوص دارد.
وی خاطر نشان کرد: همه تلاش ها برای این است که موجبات آرامش مردم و مناطق سیل زده با بازسازی هرچه سریعتر خسارات سیل فراهم شود. موجبات راحتی مردم را فراهم می کند و به آنها اطمینان می دهیم که بازسازی به سرعت انجام میشود.
وزیر کشور نسبت به کندی روند امداد رسانی و گلایه های مطرح شده از سوی مردم گفت: اولاً منطقه وسیع است و در بعضی از جاها صعوبت در ارتباط وجود دارد که از نظر فنی مهندسی شرایط ایجاد کردند که رفت و آمد ممکن شود البته در دو سه روز گذشته این موضوع با کندی مواجه بود.
رحمانی فضلی با اشاره به محدودیت های اقلیمی و آب و هوایی در منطقه سیل زده بیان کرد: پرواز هلی‌کوپترها در دو روز گذشته با محدودیت مواجه بود اما از امروز که هوا آفتابی شده و هلی‌کوپترهای های زیادی به منطقه آمدند دیگر کندی در تردد نداریم.
وی افزود: فرمانداری های منطقه اعلام کردیم که به صورت مستقیم با مردم ارتباط داشته باشند و هر نوع امکان مورد نیاز را اعلام کنند تا در اسرع وقت به دستشان برسد امیدواریم سرعت خدمات رسانی را افزایش دهیم و نگرانی مردم را حل کنیم و باید به مردم حق داد که ناراحت باشند و گلایه داشته باشند چرا که حادثه موجب رنجش خاطر آنها شده است.
وزیر کشور عنوان کرد: باران و ریزش باران رحمت الهی است به یاری خدا بازسازی مسکن ها در مناطق سیل زده با استحکام مناسبی اتفاق می‌افتد آنچه مهم است خسارت های جانی است که در منطقه میل به سفر داشته است و در همین منطقه آق قلا ما هیچ تلفات جانی نداشتیم و در کل استان متاسفانه دو مورد مرگ ناشی از سیل داشتیم که آن دو مورد هم در منطقه کلاله و مینودشت بوده هرچند که یک مورد هم نباید اتفاق می‌افتاد.
رحمانی فضلی یادآور شد: سیلی با این عظمت می‌توانست خسارت‌های جانی بسیاری داشته باشد همچنان که خسارت های مالی قابل جبران است اما خسارت‌های جانی جبران ندارد. اگر خسارت های جانی وارد می شد قابل جبران نبود و این تألم می‌توانست بیشتر باشد.
وی ادامه داد: این را مدیون لطف خدا هستیم و من اعلام آمادگی و آماده باش همه دستگاه ها به ویژه همراهی و همکاری مردم ولازم است به استحضار مردم کشور برسانم ماهم و آق قلا هم در گومیشان و در خواجه نفس و دیگر مناطق هر زمان که به مردم گفت این مساکن را تخلیه کنید و منطقه را خالی کنید که آسیب نرسد با کمال درایت و با کمال همکاری این کار را انجام دادند این امر موجب شد تا تلفات جانی نداشته باشیم و این از الطاف الهی است.
وزیر کشور با اعلام این موضوع که چند روز در منطقه خواهد ماند و مسائل را پیگیری می‌کند گفت: هماهنگی‌های منطقه‌ای و سطح ملی را انجام میدهند و تلاش خواهند کرد جلسات مستمر در این رابطه تشکیل دهم و همه امکانات کشور را متوجه منطقه سیلزده بکنیم تا مسئله حل شود.
رحمانی فضلی در خصوص هشدارهای هواشناسی و مدیریت مخازن سر عنوان کرد: امشب در جلسه ستاد بحران این موضوع مطرح شد مقرر شد کمیته فنی در رابطه تشکیل شود و این کمیته باید چند سوال را به ما جواب دهد اول اینکه علت وقوع این حادثه چه بوده است و میزان ریزش باران که واقعاً زیاد بود در برخی از مقاطع بیش از ۶۰۰ متر مکعب در ثانیه دبی رود بود در حالی که ظرفیت پذیرش رودخانه گرگانرود بیش از ۱۲۰ متر مکعب نیست.
وزیر کشور در همین رابطه عنوان کرد: مقرر شد علت این حادثه از نظر فنی مشخص شود همچنین آیا اقداماتی که انجام شده اقدامات مناسبی بوده و سوم اینکه آیا امکان انجام اقدامات که مانع و یا باعث کاهش هزینه ها شود و چهارم اینکه از الان به بعد چه اقدامی از نظر فنی و مهندسی باید انجام شود؟ مقرر شد کمیته فنی ظرف دو هفته پاسخ ها را اعلام کند.
رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: البته امشب وزارت نیرو در مورد هشدار هواشناسی و ظرفیت سدها توضیح داد و اعلام کردند که هر کاری که از نظر فنی لازم بوده همچنین احتیاط‌های لازم را انجام داده اند.
وی در مورد جنگل خواری و کوه خواری در شمال کشور که به گفته کارشناسات سیل را تشدید کرده همچنین طرح آن در جلسه ستاد مدیریت بحران گفت: چند عامل از نظر کارشناسی مطرح شده که یکی از آنها رسوبگذاری در رودخانه گرگانرود است که از نظر توپوگرافی این منطقه دشت است و در دشت صاف با شیب کم رواناب با سرعت کمی انجام می گیرد به دلیل این سرعت کم رسوب گذاری زیاد میشود و چند سال بوده که باید رسوب گیری انجام میشده و انجام نشده که خود این می‌توانند یکی از دلایل تشدید سیل باشد.
وزیر کشور همچنین به عدم استفاده صحیح از جنگل ها و مراتع در دشت های شمالی کشور به عنوان عاملی موثر در تشکیل سیل اشاره وی خاطرنشان کرد: باید از مراتع حفاظت بیشتری انجام شود و موضوع آبخیزداری از دیگر مسائلی بود که در جلسه ستاد مدیریت بحران به آن اشاره شد که حتما باید طرح آبخیزداری که از طرح‌های پیشگیری است در منطقه انجام گیرد.
وی به وجود ۶۰۰ هزار زمین زراعی در منطقه که نیاز به زهکشی دارد اشاره و اظهار کرد: این زمین ها زهکشی شود در انتقال آب موثر است و این موضوع هم در کنار دیگر مسائل که به تشکیل سیل کمک کرده بود مواردی بود که در میان مدت باید پیگیری کنیم و دستگاههای مربوطه پیگیری کنند که اینها جزء مصوبات امشب ستاد مدیریت بحران در گلستان بود و البته برخی از این موارد نیاز به تصویب در دولت دارد.
وزیر کشور همچنین در خصوص غیبت مناف هاشمی استاندار گلستان اظهار کرد: همان توضیح قبلی است همانطور که عرض کردم ایشان از یک ماه قبل از عید تدارک سفری را دیده بودند و در همان ایام به من اشاره کردند من قبل از عید تدارک این سفر را دیده ام و به دلیل مسائل خانوادگی و مشکلاتی که با آن مواجه هستند حتما باید این سفر را داشته باشند و بنده هم به ایشان عرض کردم با توجه به شرایط منطقه بررسی دقیق بکنید اگر واقعا شرایط منطقه به گونه ای است که حضور شما آنجا نیاز هست حتما بمانی و کار را انجام دهید اما اگر خودت تشخیص دادی که می توانی بروی در کارها مدیریت شده است برو و ایشان توضیح دادند که در اینجا کار تقسیم شده است معاون من حضور دارد و نگرانی خاصی ندارم.
رحمانی‌فضلی در همین رابطه افزود: استاندار گلستان با توجه به تشخیص که انجام داد به سفر رفت و البته الان من متوجه شدم که ایشان در حال برگشت است که بیایی در استان مستقر شود با این وجود حضور ایشان در منطقه و در انجام هماهنگی ها و پی گیری ها می توانست موثر تر باشد به سفر رفتن تشخیصی بود که ایشان در آن زمان دادند امیدوارم که خودشان توضیحات لازم را داشته باشند به مردم توضیح دهند.
وی در خصوص  اظهار نگرانی رئیس امداد و نجات جمعیت هلال احمر در رابطه با  سدبند های منطقه عنوان کرد: نگران در این رابطه وجود ندارد این یکی از شایعاتی بود که در منطقه پیچیده بود لازم است در مورد شرایط روحی و روانی منطقه توضیح دهند و خواهش من از رسانه ها و همه فعالان فضای مجازی �ر شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند این است که مراعات احوالات مردم را در شرایط کنونی داشته باشند.
وزیر کشور در همین رابطه گفت: اطلاعات غلط و نامناسب منتشر می‌شود و متاسفانه برخی بدون توجه به شرایط کنونی اینجا و احوالات مردمان را تکثیر می کنند و این موجب می شود مردم در نگرانی باشند و یکی از شایعات همین بود که مطرح کرده بودند سیل عظیمی در راه است و یا اینکه بعضی از آب بندها و صدها که در اینجا وجود دارد احتمال شکستگی دارد در حالی که این طور نیست و از نظر فنی وزارت نیرو کاملاً مطمئن است به گزارش بسیار دقیقی هم در این خصوص ارائه کردند و هیچ گونه نگرانی از طریق سدها و آب بندها نداریم و تا الان خطر طغیان رودخانه را در منطقه نداریم و کاملاً مرتفع شده است.
رحمانی فضلی به شرایط جوی و اعلام آب و هوا در روزهای آینده پرداخت و افزود: با توجه به اعلام هواشناسی باید همیشه در این ایام مراقب باشیم همچنانکه امشب هواشناسی در مورد پنج استان مانند استان‌های خوزستان و فارس، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد بالش های شدیدی خواهیم داشت و ما به همه این استانها اعلام آماده باش دادیم به همه مرخصی ها را لغو کردیم ستاد بحران فعال هستند.
وی در رابطه با آسیب شناسی فرایند طی شده در استان گلستان پس از هشدارهای هواشناسی در رابطه با مدیریت بحران خاطر نشان کرد: بله در جلسه امشب این موارد را توضیح دادند هم وزارت نیرو که مدیریت منابع آب نقش اول را دارد که آنها در دقیقه به دقیقه برآوردها و محاسبات را داشتند و دبی ها و سرعت آب را محاسبه می کردند همچنین حجم و ظرفیت رودخانه را محاسبه می کردند.
وزیر کشور افزود: تمام مسائل کنترل شده و مدیریت شده بود از لحاظ اطلاعات آگاهی‌های لازم و با تذکراتی که به پایین دست اعلام می‌شد و تخلیه که صورت گرفت باعث شد هزینه‌ها پایین بیاید اولین هدف گذاری این بود که ما خسارت های جانی نداشته باشیم و آن را به حداقل برسانیم و دومین هدف این بود که ما خسارت های مالی را به حداقل برسانیم و سومین موضوع مهم بود که در کوتاه‌مدت بتوانیم به نحوی موضوع را مدیریت کنیم و همه اینها به نحو مطلوبی انجام شده البته حجم سیل با این شدت  و با این حجم و اندازه و توانایی های استان مسائلی هست که از حوزه توانایی مدیریت خارج می شود.
فضلی به طبیعی بودن برخی از موارد در حوادث غیر مترقبه اشاره و عنوان کرد: آنچه من به عنوان مسئول ستاد مدیریت بحران کشور می توانند بگویند این است که وقتی در فضای اینجا قرار می گیریم و پهنه متاثر از این موضوع را میبینیم که چقدر منطقه وسیع و حادثه بزرگ بوده است کاملاً نسبت به اقدام های انجام شده توجیه می شویم البته این به معنی رضایت مطلق ما نیست.
رحمانی فضلی تاکید کرد: می‌توان کارهای بهتر و موثرتری انجام داد اما با توجه به امکانات و شرایط می توانم بگویم که مدیریت قابل قبولی اعمال شده است البته باید اینها برای ما عبرت باشد تا اگر موقعیتهای دیگری پیش آمد بتوانیم مدیریت دقیقی داشته باشیم.
خبرنگار: اکرم سادات حسینی شبستری
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: