پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۳۵۹۲
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
تلویزیون هر زمانی که به اصالت خود برگشته و به دنبال رونق تولید محتوایی در برنامه‌سازی و سریال سازی ایرانی و اسلامی بوده، مخاطب هم تلویزیون را ترجیح داده‌است.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از تسنیم، آخرین نظرسنجی رسانه ملی روز گذشته منتشر شد به نمونه های آماری هشتم اسفندماه سال 97 برمی گردد؛ جایی که بیش از 76 درصد مخاطب برنامه های سیما بوده اند. در  این بین حداقل و حداکثری میان تماشای مخاطبین وجود دارد که 76/6 درصد حداقل بیننده یکی از برنامه های شاخص تلویزیون و 64/1 درصد مخاطب پیگیر "خندوانه" و 48 درصد و 42 درصد هم "برنده باش"، "حالا خورشید" و "کودک شو" را دیده اند. البته مخاطب ما با پیگیری برنامه‌های دیگری چون "فرمول یک" شبکه یک سیما، "زنده باد زندگی" شبکه دو، "شب های هنر" شبکه چهار، "به خانه برمی گردیم" شبکه پنج، "حیات وحش" شبکه مستند، "مادر، کودک و تندرستی" شبکه سلامت، "صبحی دیگر" شبکه آموزش، "نیمه پنهان" شبکه افق و "تلاوت های درخواستی" شبکه قرآن نشان داد به محتوا اهمیت می‌دهد و محو زرق و برق دکور و سلبریتی و دیگر گونه‌های ظاهری برنامه‌ها نمی‌شود.

یکی از نکات بارز این نظرسنجی تماشای برنامه‌های مختلف سیماست که نشان از سلیقه و گرایش گوناگون مردم به نوع برنامه‌سازی تلویزیون دارد و مهم نوع سیگنال و شبکه خاصی نیست بلکه نیازمندی مخاطب به خودی خود پیگیری و جدیت در "نگاه" را به دنبال دارد. در واقع مخاطب امروز با هوشمندی و درایت رسانه‌ای بهترین و بامحتواترین خوراک رسانه‌ای را به عنوان توشه و سرمایه رسانه‌ای و فرهنگی‌اش برداشت می‌کند.

تلویزیون در سال جدید کار سختی را پیش رو دارد و بایستی هم پاسخگوی این سلایق متفاوت و سختگیرانه مخاطبی باشد که در فضای مجازی فعالانه در میدان حضور دارد و شبکه‌های ماهواره‌ای هم هر روز با جامه جدید و شکل و شمایل متفاوتی پا به عرصه وجود می‌گذارند.

تلویزیون به دور از کلیشه، تکرار و اتکا به عده خاصی بایستی میدان دار اصلی جریان رسانه‌ای باشد با برنامه‌سازی‌های هوشمندانه و سریال سازی‌های جذاب و محتوایی که مخاطب خودش را دارد - همان طور که در ایام نوروز با سبدی متنوع از سریال‌های تلویزیونی و البته ناکامی در برنامه‌های تحویل سال اما تغییر رویکرد برنامه‌ای مثل "خندوانه" برای نوروز و اختصاص تفکری جدید به نام انتخاب چهره‌های مردمی در شبکه یک، مخاطب پیگیرتری را سیما به خود دیده است.

تلویزیون بایستی بیش از گذشته مطابق با محتوا و مسائل روز حرکت کند؛ دغدغه برجسته کردن سبک زندگی اصیل ایرانی- اسلامی و دوری از تجمل جزو اتفافاتی است که دست اندرکاران امر در عرصه برنامه‌سازی و سریال‌سازی به آن توجه داشته باشند. یکی از اقدامات مبارک ساخت سریال‌هایی چون "نون.خ" است که هم گویش و لهجه و هم اصالت در فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی را به رخ می‌کشد.

ما باید در 98 شاهد "رونق تولید" برنامه و سریال با افراد جدید که قدرت خلق و موقعیت های نوآورانه و مبتکرانه را داشته باشند. همان طور که بارها از واگذاری تهیه و تولید برنامه و سریال به عده خاصی نه تنها شاهد پیشرفت و توسعه و حرکت رو به جلویی نبودیم بلکه از رسیدن به سرمنزل های مقصود در "جذب مخاطب" بازمانده ایم.

موضوع جذب مخاطب یک مسئله مهمی است که صداوسیما برای پویایی و تقویت رسانه ای به آن نیاز دارد که امیدواریم در سال جدید شاهد مخاطب حداکثری تلویزیون باشیم که رسانه ملی را به هر رسانه دیگری ترجیح بدهند. همان طور که در بسیاری از مواقع این اتفاق می افتد. همان زمانی که تلویزیون به اصالت خود برمی گردد و تلاش نمی کند با هر نوع رفتاری از ماهواره پیشی بگیرد بلکه با تمام قدرت رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران می ماند.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: