پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۳۶۶۰
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۳
روایتی از رسول مرادی فعال رسانه ای از بارندگی های اخیر ؛
آنچه می خوانید روایتی است از بارندگی های اخیر در سراسر ایران خصوصا ًً استان کرمانشاه که به قلم رسول مرادی ، فعال رسانه ای و به سبک متون کهن ایرانی نگاشته شده است ...

کاتبان و راویان اخبار حفظهم الله تعالی چنین آورده اند که در ایام عید نوروز سنه 98 هجری شمسی در بسیاری از ولایات ایران زمین من جمله وادی قرمیسین بارانی تقریبا سنگین باریدن گرفت.
قرمیسین که هیچ گاه سیل دینور و زلزله حلوان را به نسیان نخواهد سپرد این بار به رسم تقدیر قرار بود میزبان سیلی دیگر باشد آنهم در میان سیل سهمگین بهاء متاع های مختلف من جمله بصل (پیاز) که حتی به ارز بلاد خارجه و علی الخصوص دلار تنه زد و از آنها گوی سبقت ربود تا شاید انتقام از دلار بستاند.
فی الحال والی ، امرا و زعمای قرمیسین مدتها قبل از یوم الطوفان به غایت هشدارهای کثیری به ساکنان آب دیده و تن لرزیده این ولایت دادند و از سهمگینی بی سابقه و غضب سیل پیش رو خبر دادند و فی الجمله در جارنامه های قرمیسین از نزول باران از 90 الی 140 میلیمتر پیشگویی کردندی و حتی برخی به این اعداد رضا نداندی و گفتندی در ثانی الایام به عدد ایام یک سنه در والی مذکور ماء از سماء نازل گردد.
برخی جارنامه ها هم چنان روی به کبیر و کثیرنمایی آوردند که سیرکنندگان در آفاق قرمیسین فرار را بر قرار ترجیح دادند و مرکب ها را به مقصد بیوتشان چهار نعل به تاخت آوردند .
مورخان علیهم الرحمه در سیلنامه قرمیسین چنین آورده اند که هشدار حاکمان قرمیسین و نحوی انعکاس آن در برخی جارنامه ها من الجمله عالم مجازی چنان کثیر بود که برخی از قرمیسین نشینان فی الفور قالب تهی کرده و عطای ماندن در ولایت را بر لقای آن در آن ایام بخشیدند و کلان مدینه قرمیسین به خلوتی گرایید.
 به شهادت راویان غفرالله ذنوبهم  و سترالله عیوبهم آن ایام خبازخانه های قرمیسین چنان پرازدحام گشت که  نظیر آن فقط در صف پمپ های بنزین به وقت زلزله راپرت شده است. سنگر سازی مقابل بیوت و محل کسب و ایضا تعطیلی ولایت و خواندن ادعیه نزول باران از دیگر موارد پیشگیرانه ایست که در سیلنامه نگاشته شده است.
عاقبت یوم الموعود فرا رسید و سحاب رحمت الهی سماء قرمیسین را فراگرفت نزول باران کثیر بود لکن نه به کثرت آنچه که برخی زعما درخصوص آن اظهارنظر نموده بودندی هرچند بنا بر نگاشته ها و شنیده های کاتبان و ناقلان سیلاب برخی از اراضی ولایت را فراگرفت و به الطاف رب کریم و رحیم این سیل برخلاف سیل دینور حتی طومار عمر احدی را نپیچید.
 از انصاف که عدول نشود حضور زعمای ولایت در تمام لیل و نهار سیل نیک به نظر می رسید.
صاحبان آراء حفظهم الله تعالی برخی اعمال پیش دستانه ، عمل الناس به توصیه خواص و اکابر و وحدت و یک دلی ساکنان و زعمای قرمیسین را از اهم علل بخیر گذشتن سیلاب سنه 98 قرمیسین یاد نموده اند سیلی که ایضا با زلزله هم آمیخته شد و به کرم الله به سلم و سلامت گذشت. 
عقلا و صاحب تخصصان کثرالله امثالهم چنین روایت کنند که در این سیل چندین عبرت مستور و مشهود است.
اول آنکه لیس للانسان الا ما سعی و انسان نتیجه زحمت خویش را می بیند. ثانیا خواص و عوام و اناث و ذکور و بالاخص زعما و امرا با درس گرفتن از این واقعیت که حوادث طبیعیه هماره و هرآیینه محتمل است می بایست با روی آوردن به استقبال اعمال پیگشیرانه فی المثل آموزش گرایی، اهتمام و التزام عملی به حفظ مراتع و جنگل و احترام به حریم نهرها بروند.
ثالثاً همه و بخصوص والیان و جارچیان بدانند و آگاه باشند که وقوع حوادث طبیعی به سهم خود در نظر ناس سهمناک و است اضطراب زا پس وظیفه آنان اضطراب زدایی است و آموزش نه اضطراب زایی بی حاصل و بدحاصل.
رابعا نزول باران رحمت است و عدم دوراندیشی  آنرا به زحمت مبدل گرداند پس هماره دوراندیش ، نیک اندیش و همدل باشید.
رسول مرادی فعال رسانه
نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: