پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۳۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۶
کارشناسانی که قدر زر نمی دانند؛
دختر استاد مهیندخت عظیما در دیدار با نقاشان پشت شیشه از مغفول ماندن بیست اثر نفیس استاد عظیما در انباری بنیاد ایران شناسی گلایه کردند.

گلبرگ برزین دختر مهیندخت عظیما در گفتگو با نغمه علی بیک زاده خبرنگار گیتی آنلاین در مورد بیست اثر نفیس که با امضای مهین عظیما مادر نقاشی پشت شیشه ایران در اختیار بنیاد ایران شناسی قرار دارد گفت : این آثار توسط دکتر حسن حبیبی انتخاب شد و ایشان واقعا خیلی محبت داشتند. 
برزین افزود: پیشنهاد آقای حبیبی بود که سالنی به نام مهین عظیما نامگذاری شود و این آثار در آن سالن در معرض دید عموم قرارگیرد.
برزین که در جمع گروه نقاشان پشت شیشه ایران سخن می گفت، اظهار کرد: سال 95 ما نمایشگاهی را ترتیب دادیم که کلیه آثار مادرم از زمان دانشجویی تا آخرین کارهایشان به نمایش درآید.
وی ادامه داد: بنابراین از بنیاد ایران شناسی خواستیم که برای مدت محدود این نمایشگاه آن آثار مادرم را به ما قرض دهد.
اولین اتفاقی که برزین را شگفت زده می کند آنست که مسئولین بنیاد از وجود این آثار اطلاعی نداشتند. اما با طرح موضوع آنها انبارها را می گردند و با برزین تماس می گیرند که تابلوها را پیدا کرده اند.
رئیس وقت بنیاد از ملاقات با دختر صاحب اثر استقبال نمی کند و پس از ملاقات وی اظهار می کند خروج این آثار از بنیاد ایران شناسی خیلی برای او مسئولیت دارد.
به هر حال با پیگیری های برزین تابلوها در اختیار او قرارمی گیرد.
برزین صحنه را اینگونه توصیف می کند: آثار در یک انباری رها شده بود و حتی یکی از آثار از قابش درآمده بود و خیلی محتمل بود که آسیب جدی ببیند و خراب شود.
وی در ادامه گفت :متخصص بنیاد گفته بود این کارها ارزشی ندارد، این نقاشی ها روی کاغذ کشیده شده و به شیشه چسبانده شده است. 
برزین افزود: خوب من از این صحنه خیلی ناراحت شدم و گریه ام گرفت از این که اثر هنری مادرم به این روز درآمده بود. خانمی که مسئول آنجا بودند از همراه من علت ناراحتی من را پرسیدند خوب ایشان پاسخ دادند که به دلیل اینکه این تابلوها کار مادرشان است. آن خانم اظهارکردند: راست میگین، من هم قرمه سبزی مادرم را از بقیه قرمه سبزی ها بیشتر دوست دارم. 
برزین در پاسخ این سوال که اکنون شما دوست دارید این کارها را پس بگیرید یا علاقمندید در یک موزه ملی بماند گفت: در یک موزه ملی به نمایش درآید و مسئولین آن این هنر را بشناسند وقدر بدانند.
امید است صدای این دختر دلسوخته به گوش مسئولین امر برسد و چه به جا و شایسته است مراسم بزرگداشتی برای این بانوی هنرمند و فرهیخته ترتیب دهند و آثار او را از انبار متروک بنیاد ایران شناسی نجات دهند. مهیندخت عظیما که با عنوان مادر نقاشی پشت شیشه ایران از او یاد می شود متولد 21 آذرماه 1308 است.
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: