پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۳۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۲
روحانی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق گفت:
رییس جمهور از لایروبی اروند رود پس از ماه رمضان بر اساس توافق ایران و عراق خبر و داد و گفت: امیدواریم شروع عملیات راه آهن شلمچه و بصره را هم شاهد باشیم و به حجم تجارت ۲۰ میلیاردی مورد نظر برسیم..
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق گفت: اولین توافق مشترک ایران و عراق رایگان شدن ویژه عملی شد.
وی خاطر نشان کرد: توافق مهم ایران و عراق در مورد لایروبی اروند رود تا پایان ماه مبارک رمضان نهایی می شود و امیدواریم پس از آن اجرایی شود و راه آهن شلمچه و بصره هم پس از ماه رمضان اجرایی می شود.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: روابط تجاری در مورد نفت و گاز و برق ایران و عراق را اجرایی می کنیم و روابط پولی و بانکی را که در ماه های گذشته درمورد قدم های خوبی برداشتیم در ماه های آینده شاهد تکمیل این قدم ها با سفر رئیس بانک مرکزی ایران به عراق خواهیم بود‌.
حجت الاسلام روحانی روابط تجاری بین دو کشور را خود دانست و گفت: برنامه ما حجم ۲۰ میلیارد دلاری تجارت بین ایران و عراق است که هم اکنون بین ۸ تا ۱۲ میلیارد دلار در نوسان است و موضوع استاندارد سازی موضوع مورد توجه دو کشور است.
وی در بخشی از سخنانش به اهمیت امنیت میان دو کشور پرداخت و افرود: مبارزه با تروریسم و قاچاق مورد توجه دو کشور است و افزایش امنیت مرزها که گاهی شاهد مشکلاتی ور مرز تقلید هستیم که با همکاری یکدیگر جلوی این مشکلات را خواهیم گرفت.
رئیس جمهور با طرح این موضوع که موضوع منطقه یکی از مسائل مورد بحث دو طرف است، بیان کرد: در بسیاری از مسائل نظر مشترک داریم که هر چه سریعتر باید جنگ در یمن خاتمه باید و راه حل یمن راه حل سیاسی است و قدس پایتخت فلسطین است و جولان جزء جدایی ناپذیر سوریه است.
نخست وزیر عراق: مشترکات ایران و عراق را به سوی آینده روشن سوق می دهد
عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در ادامه با اشاره تمدن کهن هر دو کشور به  اظهار کرد: ایران کشور مسلمان و همسایه و دوست است و عمق تاریخی دارد و فرهنگ و تمدن ایران و عراق تمدن عمیقی است که دستاوردهایی به همه بشریت دادند.
وی یاداور شد: جناب آقای رئیس جمهور در مورد همه توافق ها و مشترکات منطقه صحبت کرد و من با ایشان هم نظر هستم و این موارد ما را به سمت آینده آینده روشن سوق می دهد.
نخست وزیر عراق ضمن بیان تسلیت در اثر سیل در ایران افزود: ما در خوشی و ناخوشی در کنار شما هستیم و وقتی خشکسالی می آید همه ناراحت هستند و وقتی سیل می آید و باید با برنامه ریزی از همه نعمت های خدا بهره برداری کنیم.
عبدالمهدی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم به ما کمک کرد و ان روز صلح بیشتری را در عراق شاهد هستیم و از تمام پایتخت های جهان به عراق سفر می کنند.
وی تصریح کرد: ما معتقدیم اگر عراق به اینجا رسیده نتیجه حمایت هایی است که جمهوری اسلامی ایران از عراق داشته و ما امروز شاهد یک تحول کیفی در عراق هستیم و این تحول در منطقه نیز تاثیر دارد.
نخست وزیر عراق عنوان کرد: به دنبال این هستیم که روابط ایران و عراق بیشتر شود و تعمیق یابد و به یک الگوی پیشرفته تبدیل شود و ما باید به دنبال ثبات و صبح در منطقه باشیم.
عبدالمهدی تاکید کرد: همانطور که شما گفتید دوران جنگ ها تمام شده و ما هم به دنبال صلح در منطقه و سمت هستیم و معتقدیم راه حل یمن سیاسی است.
وی افزود: احیاناً تهدیداتی وجود دارد که از خاک ایران علیه ایران استفاده شود و ما عزم خود را جزم کردیم که با این حرکت ها بجنگیم و مانع این حرکت ها می شویم و قانون اساسی عراق این مهم را مشخص کرده است‌
نخست وزیر عراق همچنین بیان کرد: جناب آقای رئیس جمهور من از شما تشکر می کنم برای توافق های انجام شده و پیگیری آنها و از میزبانی خوب شما تشکر می کنم.
خبرنگار: اکرم سادات حسینی شبستری
more...
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: