پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۴۱۸۲
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۸
یادداشت بهزاد خالوندی - فعال رسانه ای حوزه توسعه پایدار
گیتی آنلاین - کرمانشاه - یادداشت زیر به قلم بهزاد خالوندی فعال رسانه ای حوزه توسعه پایدار است که در هشتاد و هفتمین شماره هفته نامه میلکان به چاپ رسیده است ....

▫️بهار ۹۸ را باید فصل قدرت‌نمایی تمام عیار طبیعت توصیف کرد. بارش‌های سیل‌آسا و سنگین با قدرت تمام بر زمین فروریختند و مهمانان ناخوانده در حریم طبیعی رودخانه‌ها و مسیل‌ها را به یکباره خانه خراب کردند.

▫️طبیعت کاری نداشت که این مهمان ناخوانده با مجوز دولتی‌ها و یا سکوت ضمنی آن‌ها، در حریم رودخانه‌ها، خانه‌های مسکونی و تاسیسات برپا کرده است و یا شهرداری بوده که با حکم خود، بستر طبیعی یک رودخانه فصلی را خیابان کرده است. طبیعت به آن‌هایی که سر راهش قرار داشتند؛ امان نداد. چه در دروازه‌ی قرآن شیراز و پل دختر لرستان و چه در آق قلای گلستان و کرناچی کرمانشاه.

▫️این خسارت‌های ویرانگر و گسترده، تاوان تجاوز بشر به حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها است. بشری که بی‌رحمانه به جان طبیعت افتاده و هیچ چیز جلودارش نیست.

▫️متاسفانه بخش قابل توجهی از جامعه ایرانی و همچنین جمع پرشماری از مدیران غیرمعتقد به توسعه پایدار، اهمیت چندانی برای محیط زیست و منابع طبیعی قایل نیستند و هر کدام بسته به توان خود از تجاوز به قلمرو طبیعت فروگذار نکرده‌اند.

▫️چه کسی می‌تواند باور کند که در دل شهر کرمانشاه یک رودخانه به نام "آبشوران" زنده زنده دفن شده و تبدیل به کانال فاضلاب گردیده است و هر ساله بخشی از آن پوشیده شده و توسط شهرداری تبدیل به خیابان می‌شود‌. 

▫️یا  در کمال ناباوری در دشت چمچمال یک کانال قدیمی عبور آب توسط عده‌ای در ایام خشکسالی، تخریب و به زمین‌های کشاورزی الحاق شده است. همین منفعت طلبی‌های به ظاهر کوچک موجب گسترده‌تر شدن سیلاب‌ها در دشت چمچمال و وارد آمدن ده‌ها میلیارد تومان خسارت به زمین‌های کشاورزی و زیرساخت‌ها شد.

▫️طی این سال ها اجازه داده شده چند صد خانه و مجموعه اداری در حریم رودخانه‌ی قره‌سو ساخته شود. خانه هایی که در همین ایام بارندگی‌ بخش زیادی از  آن‌ها زیر آب رفت.

▫️در آیین اسلام حتی بریدن یک شاخه درخت هم نهی شده و پیامبر اینکار را همسان شکستن بال فرشتگان توصیف کرده است. ولی در همین جامعه به راحتی هزاران درخت را برای ایجاد چند جریب زمین درجه ۳ کشاورزی قطع می‌کنند و یا برای کشیدن یک جاده و یا عبور برخی زیرساخت‌ها، هزاران درخت بلوط از میان می‌برند. 
 
▫️بشر با تخریب طبیعت در واقع در حال نابودی خویش است. سیلاب‌های وحشتناک در کنار تغییر اقلیم، حاصل حاصل قطع گسترده‌ی درخت‌ها و از بین رفتن پوشش گیاهی و تجاوز به حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها است. 

▫️بشر باید به پایداری طبیعت کمک کند زیرا بر هم زدن چرخه‌ی طبیعت تاوانی به سنگینی نابودی بشر دارد. طبیعت عاقبت حریم رودخانه‌ها و مسیل‌های خود را بازپس می‌گیرد و حتی اگر مدیران شهرداری کرمانشاه آن را کانال فاضلاب و خیابان کرده باشند. پس بهتر است در برنامه ریزی ها و اجرای پروژه‌ها، راه درست و مبتنی بر توسعه پایدار را در پیش بگیریم.

نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: