پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۴۲۴۵
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹
مسئول باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی لرستان گفت: بیشترین آسیب به محوطه‌های باستانی در حاشیه رودخانه سیمره وارد شده است.

محمدرضا محمدیان بیان کرد: از آنجا که ارتفاع آب در سد سیمره بالا آمده، بسیاری از آثاری که در شهرستان کوهدشت قرار دارند، زیر آب رفته‌است

وی افزود مسئول باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی لرستان گفت: بیشترین آسیب به محوطه‌های باستانی در حاشیه رودخانه سیمره وارد شده است.

محمدرضا محمدیان بیان کرد: از آنجا که ارتفاع آب در سد سیمره بالا آمده، بسیاری از آثاری که در شهرستان کوهدشت قرار دارند، زیر آب رفته‌است.

وی اذعان کرد:  در حال حاضر ۲۰ محوطه تاریخی لرستان در سیمره زیر آب رفته است و در میان محوطه‌ها و آثاری که در نزدیکی سیمره زیر آب رفته‌اند ۱۷ محوطه و اثر ثبت ملی هستند و ۳ محوطه هنوز به ثبت ملی نرسیده‌اند.

این مسئول با تاکید بر اینکه خوشبختانه هیچ مشکلی برای سنگ نگاره‌های کوهدشت به وجود نیامده است، افزود: با وقوع سیل تپه‌های تاریخی زیر آب می‌روند، دچار آب‌شستگی می‌شوند و لایه‌های باستانی آنها نیز از بین می‌رود.

مسئول باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی لرستان ادامه داد: نفوذ آب سبب آشفتگی لایه‌های باستانی می‌شوند و از آنجا که بسیاری از این محوطه‌ها کاوش نشده‌اند، دیگر امکان کاوش در آنها وجود ندارد هرچند سال‌های گذشته و پیش از آبگیری سد سیمره، شاهد کاوش‌های اضطراری در منطقه بودیم.

محمدیان همچنین درخصوص وضعیت سایر محوطه‌ها و تپه‌های تاریخی لرستان که هم اکنون زیر آب هستند و دچار رانش شده‌اند، گفت: به غیر از کوهدشت که بیشترین میزان خسارت را در این زمینه متحمل شده است، در سایر شهرستان‌ها نیز شاهد آب‌شستگی و رانش آثار تاریخی بودیم چنانکه یک اثر در پل دختر و دو اثر در روستای فهره الیگودرز که دربرگیرنده تپه و قلعه تاریخی بود، دچار ریزش شد.

وی ادامه داد: همچنین ، ۵ اثر در تپه ده محسن خرم آباد، ۴ اثر در درود، ۴ اثر همچون تپه سراب چنار در الشتر و ۲ اثر از جمله تپه شرف آباد در نورآباد با مشکلات سیل زدگی روبه‌رو شدند که البته آسیب ندیدند.

مسئول باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی لرستان، ریزش قلعه تاریخی بابا بهرام پل‌دختر و نیز ریزش تپه‌های بزازنا و طنجور بروجرد را از آسیب های ناگوار به آثار شاخص و ارزشمند لرستان در سیل اخیر یاد کرد و گفت: در این رویداد تلخ، خوشبختانه به آثار و محوطه‌های تاریخی رومشگان و ازنا آسیبی وارد نشده است.

 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: