پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۴۴۰۷
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۱
گیتی آنلاین - گرمانشاه - "زمکان" نام رودخانه‌ای است که از کوه‌های دالاهو سرچشمه می‌گیرد و پس از گذشتن از چند روستا وارد شهر گهواره شده و در مسیر عبور خود به سیروان می‌ریزد.

  "زمکان" نام رودخانه‌ای است که از کوه‌های دالاهو سرچشمه می‌گیرد و پس از گذشتن از چند روستا وارد شهر گهواره شده و در مسیر عبور خود به سیروان می‌ریزد. 

به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ گیتی آنلاین منطقه کرمانشاه ، این رود خروشان که خاطراتی از زندگی پر فراز و نشیب مردمان این دیار را با خود همواره به همراه دارد؛ به تازگی عنوان آلبوم موسیقی تازه منتشر شده‌ای را به خود اختصاص داده که توسط دو نوازنده‌ی مطرح کُرد نواخته شده‌است.

▫️فرزاد بازگیر نوازنده و پژوهشگر موسیقی تنبور به همراهی زکریا یوسفی نوازندۀ کوبه‌ای خاطرات زمکان را با نوای زندگی بخش تنبور و دف به اشتراک نهاده‌اند. 

 در این آلبوم هفت قطعه با نام‌های: "کانی" (سرچشمه) بر اساس مقام‌های غریبی و رژیان دالاهو، "باخه‌وان" (باغبان) بر اساس مقام‌های سه‌ر خیوی، ساروخانی و گل وه‌دره،  "لافاو" (طغیان) بر اساس مقام‌های هی گیان و شاه خوه‌شینی، "زمکان" (چشمۀ روشن) بر اساس مقام های شاه‌خوه‌شینی و داوو نه کویره، "وفراو" (برف آب) بر اساس مقام سه‌ر ته‌رز، "واران" (باران) بر اساس مقام لاو هی لاو، "پنج ضربی" مقام‌های سه‌رته‌رز و دوواله و "فانی" بر اساس مقام‌های فانی فانی، بابانائوثی و جم نیان دوسان اویانه، نواخته شده است. 

 فرزاد بازگیر نوازنده و آهنگساز این قطعات مهد موسیقی تنبور و مقامات آن را نواحی غربی ایران می‌داند و معتقد است که در میان این نواحی منطقۀ گوران به دلیل اقلیم خاص جغرافیایی، بکرترین و اصیل‌ترین نواهای کلام را در خود جای داده است.

 نواهای کلامی که استادان بی‌بدیلی چون: کاکی رضا و کاکی قمر گوراجوبی، کاکی الله مراد حمیدی، کدخدا حاجی چغابوری، سیدولی حسینی، سید محمود علوی، میرزا سیدعلی کفاشیان، کا اعظم منهویی، سید شمس الدین حیدری، لالو بیرخان زرده ای و درویش مراد خان نظری آنها را می‌خوانده و می‌نواخته‌اند.  

وی معتقد است در بررسی مقامات تنبور می‌توان به دسته‌بندی و اشتراکات مشخصی دست یافت. از جمله می‌توان به: ریتم (ضربها و دورها)، فواصل موسیقایی هر مقام و منطقۀ صوتی (با توجه به نت آغاز، شاهد و پایان) که بر پایۀ موسیقی تنبور اجرا می‌شوند و در آهنگسازی یک اثر بسیار موثر خواهند بود؛ اشاره کرد. 

 در قطعات آلبوم "زمکان" این خصوصیات مقامات تنبور قابل توجه بوده و از موتیف‌ها و تم‌های مقام‌های مختلف تنبور استفاده شده است.

 در این آلبوم اگرچه به صورت آشکار از نغمات کوتاه مقامات و خواص مشترک و ضرب‌های آنها استفاده شده، اما هدف نوازنده هیچگاه نواختن کامل خود مقام نبوده است. 

 بازگیر تنبور را نزد استادان بنامی چون: علی اکبر مرادی، طاهر یارویسی و حیدر کاکی آموخته و در گروه لاوچ کنسرت‌های زیادی را اجرا کرده است.
 تدریس تنبور بر اساس کتاب صد درس و مقامات مجلسی تنبور از دیگر فعالیت های این هنرمند به شمار می‌رود. 
وی به نگارش مقالاتی چند در معرفی ساز تنبور و مقامات آن پرداخته و در ثبت ملی تنبور و شیوه ساخت ساز آن همکاری نموده است.
 آلبوم زمکان اولین اثر رسمی این هنرمند است که اوایل هفته جاری توسط موسسه راوی آذر کیمیا منتشر شد. 

 زکریا یوسفی دیگر نوازندۀ این اثر، کارشناس ارشد پژوهش هنر و از چهره‌های بین‌المللی در سازهای کوبه‌ای به شمار می‌رود. وی در آلبوم هایی چون: پیدای ناپیدا، یقین گمشده، اورامان تا بادینان، شارو، روژیار، فروغ، سرسماع، راوی، سودایی و ... همکاری داشته و در نشر این فرهنگ موسیقایی همواره کوشیده است. 

 تلفیق جریان رود زمکان با موسیقی تنبور بر آن است تا شنونده را به ژرفای دریای بیکران نغمه ها رهنمون سازد.


  محل فروش: کرمانشاه، دبیر اعظم، فروشگاه هنرکده امیر

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: