پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۴۵۷۶
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶
اولین عرضه اولیه در سال 98 انجام شد؛
عرضه اولیه 10 درصد از شرکت سرمایه گذاری صدرتامین با دو میلیارد سهم در بورس تهران ارائه شد و به این ترتیب شرکت هلدینگی وابسته به شستا با ارزش سرمایه دو هزار میلیارد تومان نخستین شرکت جدید سال 98 است که در بورس تهران عرضه اولیه داشت.


به گزارش نغمه علی بیک زاده خبرنگار گیتی آنلاین، امروز 9 اردیبهشت 98 عرضه اولیه 10 درصد سهام شرکت سرمایه گذاری صدر تامین در بورس تهران انجام می شود که نخستین شرکت جدید سال به شمار می رود.
این عرضه شامل دو میلیارد سهم تاصیکو با محدوده قیمتی 205 تا 220 تومانی هر سهم و با سهمیه 7000 سهمی هر کد حقیقی و حقوقی است.
براساس این گزارش، مدیران این شرکت در جلسه معارفه هفته پیش نکاتی را اعلام کردند که به همراه موارد مهم این شرکت به شرح زیر است:
احمدزمانی گندمانی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین با اعلام آماری از ارزش روز این شرکت گفت: بهای تمام شده شرکت های بورسی تاصیکو دو هزار و 327 میلیارد تومان ارزیابی شده است. در مجموع ارزش روز سرمایه گذاری های شرکت به 7 هزار و 712 میلیارد تومان بالغ می شود.
وی با مقایسه سود سال قبل با سال جدید، توضیح داد: 31 اردیبهشت پایان سال مالی شرکت است که در سال مالی منتهی به اردیبهشت سال قبل، 227 میلیارد تومان سود محقق شد و پیش بینی سال مالی جاری 645 میلیارد تومان است.
بخش عمده فروش تلفیقی سهام شرکت های مدیریتی را مس شهید باهنر تشکیل داده و شرکت های خاک چینی و معدنی املاح ایران و پشم شیشه از زیرمجموعه های مهم هستند.
زمانی پروژه های مهم در این شرکت را اینطور برشمرد: احداث کارخانه تولید بلوک و پانل بتنی سبک گازی و ملات خشک AAC در شرکت خاک چینی، طرح تولید سولفات پتاسیم و کلرور کلسیم گرانوله در شرکت معدنی املاح ایران، استریپ کستینگ، ریخته گری پیوسته و طرح تولید مقاطع مسی و باسبار به روش کانفورم و افزایش ظرفیت سکه زنی در طرح اکتشاف و بهره برداری از معدن طلای قلقله در شرکت طلای کردستان، طرح فرآوری مواد اولیه جمبزه در شرکت فرآورده های نسوز ایران و بازسازی و افزایش ظرفیت کوره 32 تن در شرکت لعابیران.
وی درباره مشخصات معادن طلای شرکت در کردستان و سیستان هم گفت: معادن طلا با ذخیره بیش از دو تن توجیه اقتصادی دارد که معدن طلای کردستان با ذخیره قطعی 17 تن از معادن بزرگ و سود ده شرکت است. معادن سیستان هم در مرحله اکتشافات بوده و نمی توان ذخیره دقیق آن را اعلام کرد. علاوه بر طلا دارای مواد پلی متال، مس و سرب و روی و طلا است.
نکات مهم درباره تاصیکو:
سرمایه شرکت 2000 میلیارد تومان است که 90 درصد آن متعلق به شستا و 10 درصد متعلق به صبا تامین است. صبا تامین یکی دیگر از 7 مجموعه تخصصی از هلدینگ شستا است.
تاصیکو در 3حوزه کاشی و سرامیک و صنایع وابسته، کانی های غیرفلزی و کانی های فلزی فعالیت دارد.
در حوزه کاشی و سرامیک 2 درصد کاشی و سرامیک و 12.7 درصد لعاب کشور را تولید می کند.
در حوزه کانی های غیرفلزی 68.2 درصد کائولن فرآوری شده، 87 درصد سولفات سدیم، 18.6 درصد نمک خوراکی، 16.5 درصد پشم شیشه و 5 درصد ایزوگام و 17 درصد نسوز کشور را تولید می کند.
در کانی های فلزی 43.1 درصد مس نورد و اکستروژن و 47 درصد کنستانتره زغال کک کشور را تولید می کند.
چشم انداز شرکت عبارتست از دسترسی به 15 درصد بازار رده اول و دوم در بخش معادن و فرآوری سنگ آهن و تولید فولاد، رده اول و دوم در بخش معادن و فرآوری مس، طلا، ذغالسنگ، باریت و سرب و روی ، اکسید منیزیوم از طریق سرمایه گذاری در صنایع معدنی و فلزی حداقل به 10 هزار میلیارد تومانی و ارزش روز سرمایه گذاری در پایان دوره به 31.5 هزار میلیارد تومان برسد.
با توجه به عواملی مثل رونق بازار سرمایه، تامین منابع مالی این چشم انداز می تواند محقق شود.
سود انباشته شرکت در 30 آبان سال گذشته به 969 میلیارد تومان بالغ می شود که با سرمایه 2 هزار میلیارد تومانی حدود 48 تومان هر سهم خواهد بود.
عمده بهای تمام شده شرکت های غیربورسی شرکت ذغالسنگ پرورده طبس است که 590 میلیارد تومان از 742 میلیارد تومان بهای تمام شده غیربورسی را تشکیل می دهد. 68 درصد این شرکت متعلق به تاصیکو است و به تنهایی 47 درصد ذغال کشور را تولید می کند.
این شرکت با شرکت فرآوری ذغال سنگ پرورده طبس با نماد کپرور تشابه اسمی دارد.
فولاد اکسین خوزستان، لوله سازی اهواز، لوله سازی ماهشهر، معادن طلای کردستان، صنایع سرم آرا، توسعه معادن پارس تامین از سایر شرکت های مهم خارج بورسی هستند که در آینده می توانند در سودآوری شرکت تاثیرگذار باشند.
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: