پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۴۶۰۹
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳
گونه شیر ایرانی پس از هشتاد سال انقراض با تلاش مسولان باغ وحش تهران به کشور بازگشت.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، بازگشت شیر ایرانی پس از ۸۰ سال تلاش ایرانیان محقق شد، مراسم بازگشت شیرایرانی   به موطن  اصلی خود صبح امروز پنجشنبه در باغ وحش تهران با حضور فعالان محیط زیست و پژوهشگران حیات وحش برگزار شد.
شیر ایرانی با نام علمی panthera leo persica  از قدیم الایام تا کنون همیشه برای ایرانیان نماد عظمت، شجاعت و غیرت به شمار می رفته؛ و به یقین به همین دلیل است که نقش هایی از این حیوان زیبا در بسیاری از آثار باستانی ایران زمین همچون حکاکی ها و نقاشی ها روی دیوارها، ظروف، سکه ها، فرش های دستباف، جواهرات، مهرها، پرچم ها و حتی معماری ایرانی نمایان است.
 زیرگونه شیر ایرانی در گذشته از ایتالیا و یونان در ساحل دریای مدیترانه تا شمال شرقی هندوستان و آسیای میانه که ایران را شامل می شده پراکندگی داشته اما تخریب زیستگاه، شکار بیش از حد و آلودگی های زیست محیطی به همراه کاهش طعمه های این گونه سبب گردید تا تنها جمعیتی اندک به صورت طبیعی در جنگل «گیر» واقع در ایالت گجرات هندوستان باقی بماند. در حال حاضر شیر ایرانی در تعداد محدودی از باغ های جهان از جمله باغ وحش ارم تهران نگهداری می شود.

نگهداری گونه های در خطر انقراض برای حفظ ژن آنها در باغ وحش های استاندارد 

ایمان معماریان رئیس باغ وحش ارم در توضیح حفاظت از گونه های در معرض انقراض گفت:  برنامه ای پی تحت نظر اتحادیه باغ وحش های اروپا تکثیر گونه های در خطر انقراض را به منظور حفظ ژن آنها در باغ وحش های استاندارد را کنترل می کند.
وی ادامه داد: اگر روزی برای این گونه های در معرض انقراض زیستگاه مناسبی پیدا شد بتوانیم آنها را مجدداً به طبیعت بازگردانیم.
رئیس باغ وحش تهران در خصوص مجوز  تولید مثل شیر ایرانی در باغ وحش تهران خاطر نشان کرد:  در حال حاضر مجوز نگهداری شیر ایرانی در جایگاه کاملاً استاندارد را داریم و در صورت داشتن توصیه نامه و در صورت داشتن هدف برای داشتن طول ها و نتایج توصیه نامه برای تکثیر خواهیم داشت.
معماریان همچنین در رابطه با استانداردهای نگهداری  شیر ایرانی گفت: مهم ترین مسائل در مورد جایگاه های استاندارد مربوط به غنی سازی آن جایگاه است.
وی یادآور شد: یکی از اتفاق هایی که همیشه مورد توجه مردم است این است که خود را جای حیوانات باغ وحش در نظر میگیرند و تصور می کنند که خودشان در استاندارد ترین جای ممکن هم خوشحال نخواهند بود در حالی که حیوانات مانند انسان ها نیاز به گردش و خرید و یا رفتن به مهمانی را ندارند.
رئیس و دامپزشک باغ وحش ارم تصریح کرد: باید به این نکته دقت کرد که نیازهای گونه های مختلف با یکدیگر فرق دارد همچنانکه نیاز یک فیل با یک شیر و یا یک زرافه متفاوت است.
معماریان افزود: شیر ها نیازی به مهمانی رفتن و خرید کردن ندارند در عوض نیازهای دیگری دارند مثلاً نیاز دارند در یک جای مرتفعی بنشینند و اگر دوست داشتند این امکان را داشته باشند که در جایی مخفی شوند و یا دوست دارند در جاهای پنجه بکشند.
وی ادامه داد: شیر ها دوست دارم غذای شان آماده باشد و حیوانات گروهی هستند و دوست دارند در گروه باشند و برخی از حیوانات دوست دارند تنها باشند.
رئیس باغ وحش ارم یادآور شد: استانداردهای ساخت جایگاه حیوانات در باغ وحش بر اساس نیاز آنها تعیین می شود اما چگونه می توانیم از آن حیوان بپرسیم که در این جایگاه خوشحال و راضی است در واقع این امکان پذیر نیست و ما می توانیم با اندازه گیری سطح هورمون های وابسته به استرس رضایتمندی و یا هورمون های تولید مثلی بسنجیم که آن حیوان راضی است و یا راضی نیست.
معماریان گفت: در قدیم برای اینکه سطح این هورمون ها را اندازه گیری کنیم مجبور بودیم حیوان را بیهوش کنیم بعد از آن نمونه گیری کنیم و این هورمون ها را اندازه گیری کنیم در حالی که خود این پروسه بیهوشی و  نمونه گیری استرس زا بود و در آزمایش اختلال ایجاد می کرد.
وی ادامه داد:  در حال حاضر روش های غیر تهاجمی برای اندازه گیری سطح هورمون ها وجود دارد  که می توانیم متابولیت های این هورمونها را در ادرار مدفوع بزاق و حتی موی حیوانات اندازه گیری کنیم تا بفهمیم این حیوانات در چه سطحی از رضایتمندی و یا استرس  قرار دارند.
رئیس باغ وحش گفت:  در جایگاه های استاندارد با غنی سازی مناسب و فراهم کردن تمام نیازهای آن گونه سطح رضایتمندی از طبیعت بالاتر است و سطح استرس از طبیعت بسیار پایین تر این نتیجه آزمایش های نوین است.
معماریان بیان کرد:  این به آن معنا نیست که ما باید حیوانات را از طبیعت گرفته و در باغ وحش های استاندارد نگهداری کنیم بلکه به این معناست که برای حفظ این گونه های مختلف حیوانات برای فرهنگ سازی به منظور آموزش حفاظت از حیات وحش آنها را در جایگاه های استاندارد در واقع وحش ها نگهداری می کنیم آنها از شرایط شان کاملاً راضی خواهند بود.
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: