پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۴۶۷۱
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۸
پورابراهیمی:
پوابراهیمی گفت نظر فردی من این بود که قیمت بنزین در سال 98 افزایش پیدا نکند و گزارشی در این خصوص هم نوشتیم و به آقای دکتر لاریجانی هم دادیم.

به گزارش نغمه علی بیک زاده خبرنگاری گیتی آنلاین، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نظر شخصی خود را درباره سهمیه بندی بنزین در جمع خبرنگاران چنین مطرح کرد: در گزارشی که به کمیسیون تلفیق دادیم یک مدل آوردیم که آن مدل این بود که ما بنزین را افزایش ندهیم و در ارتباط با موضوع بنزین به صورت عوارض اقدام کنیم. یعنی اگر کسی در ماه یک مقدار مشخصی بنزین برای خودرو مصرف کرد همان هزار تومان باشد برای توده های مردم که معمولا هشتاد درصد مردم به صورت متعارف بنزین مصرف می کنند لذا ما تغییر قیمتی نخواهیم داشت و مازاد بر آن، براساس عوارض باشد.
رئیس کمیسیون اقتصادی درباره میزان درنظرگرفته شده برای محاسبه عوارض گفت: محاسبه این میزان برعهده دولت است حالا بین 60 تا 90 لیتر می تواند باشد. دولت تصمیم می گیرد که چه عددی بگذارد.
وی توضیح داد: کاری که الان ما در برق داریم انجام می دهیم ، مثلا در برق خانواری که صد کیلو وات برق مصرف کند جدولش این است و از دویست کیلو وات به بالا قیمت تغییر می کند. 
پورابراهیمی بیان کرد: عوارض لازم نیست در پمپ بنزین ها اخذ شود و قیمت تعیین شود، همه افراد می روند بنزین هزارتومانی می زنند، کارت سوخت هم دارند، توی کارت سوخت شان مشخص می شود که چقدر مصرف داشته اند. بعد متناسب با عدد ظرف سه ماه محاسبه می شود که چقدر مصرف کردند و توی جدول مازاد براساس آن محاسبه می کنند و عوارض از کارت بانکی فرد با هماهنگی صاحب کارت کسر می شود. 
پورابراهیمی مثال زد: مثل کسی که در اتوبان حرکت می کند 300 کیلومتر رانندگی می کند. اگر در اتوبان تخلف کرد باید دو بار عوارض تخلفش را بپردازد. کسی هم تخلف نکرد مسیرش را می رود و همان ورودی را می دهد. 
رئیس کمیسیون اقتصادی افزود: بحث حمل و نقل عمومی هم در پیشنهاد ما اینطور بود که هیچ تغییری پیدا نکند. 
وی اشاره کرد: چون بیشترین نگرانی مردم از بابت حمل و نقل عمومی است. از لحاظ تاکسی، ون ، اسنپ ها و تپسی و ... قیمت شان می رود بالا. حمل و نقل عمومی بر قیمت ها اثر می گذارد و مردم الان به اندازه کافی تورم دارند. 
پورابراهیمی گفت: پیشنهاد بعدی ما این بود که اینها براساس هزار تومان باشد هر مقدار که خدمت می دهند زمان های جدیدی را با مجموعه سازمان حمل و نقل درون شهری، شهرداری ها ما جلسه گذاشتیم . جمع بندی این شد که برای پیمایش و رصد این ها برای ما وجود دارد. چیزی که ما سال قبل نمی توانستیم محاسبه کنیم. ممکن بود یک تاکسی پارک کند و کارت سوختش را بفروشد. در پیشنهادی که من ارائه کردم تاکسی ای می تواند از کارت سوخت استفاده کند که حرکت کرده باشد و براساس آن نقشه جغرافیایی که براساس آن می توان حرکت تاکسی را شناسایی کرد براساس تایید اتحادیه تاکسیرانی ارائه شود. مردم دیگر هم با عوارض محاسبه شود.
نماینده مردم کرمان و راور گفت: به این ترتیب قیمت بنزین تغییر پیدا نمی کند. و دیگر این که هر کسی که مصرف مازاد بر یک عددی دارد عوارض می دهد و این عوارض در پمپ بنزین نیست و توی کارتش می آید و بستگی به میزان مصرف فرد دارد. 
امکان صادرات فراهم می شود. قیمت حمل و نقل عمومی تغییر نمی کند و از طرف سیر کامل انرژی هم صورت می گیرد. 
محمدرضا پورابراهیمی گفت: من این پیشنهاد را مطرح کردم و به کمیسیون تلفیق ارائه دادم ولی چون مجلس نمی خواست زیر بار تصمیم گیری این موضوع برود کار عقب افتاد.
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: