پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۴۷۳۳
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۵
شریعت نژاد:
در مناطق شمالی کشور کشت برنج کاهش نداشته است.

شمس الله شریعت نژاد نماینده تنکابن و رامسر در گفتگو با نغمه علی بیک زاده خبرنگار گیتی آنلاین، درباره مشکلی می گوید که هر ساله در منطقه وی تکرار می شود: ما هر سال یک بار سیل داریم. سال گذشته هم تقریبا 13 مهرماه بود که سیل مهیبی داشتیم و بیش از هفتصد میلیارد تومان فقط به شهرستان تنکابن وارد کرد. که من متعاقب آن از وزیر نیرو سوال کردم و گفتم شما رودخانه ها را لایروبی نکردید مهندسی روی رودخانه انجام ندادید منتظر سیل بعدی باشید.
وی تاکید کرد: سیل سال گذشته خیلی مهیب بود هنوز هم آثارش هست اقدام موثری هم متاسفانه نشد. حالا هم که ظاهرا همه جای کشور دچار این مسئله هست.
این عضو کمیسیون کشاورزی درباره این که گفته می شود دولت به کشاورزان اجازه شالیکاری نداده و به همین رو گرانی برنج و همچنین شدت سیل را داشته ایم گفت: ما تمام سردهنه های زراعی مان را که به صورت بتنی بود و آب آنها را برد به صورت سنتی دایر کردیم و تمام سردهنه ها را باز کردیم که مردم خزانه برنج بگیرند و بتوانند برنجکاری کنند. 
در سفری هم که هفته گذشته به شرق مازندران داشتم تقریبا همه برنجکاری کرده اند. 
وی اضافه کرد: غرب مازندران دیرتر برنجکاری میشود. 
شریعت نژاد گوشزد کرد: البته منطقه ما خیلی برنجکار نیستند و بیشتر باغدار هستند. 
وی در ادامه اظهارداشت: من فکر نمی کنم کاهش سطح برنجکاری را در شمال داشته باشیم. طول مدت برنجکاری هفت ماه از سال است که از زمانی که خزانه میگیرید تا زمانی که برداشت می کنید حدود سه ماه ، سه ماه و نیم بیشتر نیست. طبق عادت های گذشته شما سالی دو بار کشت می کنید یک بار برنج کشت می کنند و بعد از آن هم کاهو یا چیزی دیگر می کارند.
نماینده مردم تنکابن و رامسر تاکید کرد: یعنی فرصت برنجکاری هنوز دارند. اگر کسانی هستند که سردهنه های زراعی شون خراب شده باشد مثلا شرق چون سیل تازه آمده خب باید یک فرصتی بدهیم که سریع این سردهنه ها را باز کنند.
وی گفت: من فکر نمی کنم برای وزارت نیرو بازکردن سردهنه های مزارع شالیکاران کار خیلی سختی باشد چون حجم خسارت متناسب با سطحش کمتر از منطقه ماست. در منطقه ما خسارت بخش کشاورزی برای یک شهرمان بیش از  300 میلیارد تومان بود حال آنکه در منطقه شرقی مازندران تقریبا حدود ششصد میلیارد تومان خسارت برای 12 شهر برآورد شده است که این نشان می دهد عمق خسارت در واحد سطح خیلی زیاد نیست. 
شریعت نژاد درباره قیمت برنج گفت: قیمت برنج خیلی به تولید ارتباطی ندارد و بیشتر به دلالان ارتباط دارد. البته متناسب با بحث ارز و مسئله صادرات که در همه موارد هست و اگر دولت هم اجازه ندهد قاچاق می کنند اما عمده بحث این است که اقتصاد ما، اقتصاد دلالی است.
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: