پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۴۷۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
استاندار کرمان گفت: هجوم ملخ‌ های صحرایی در جنوب استان کرمان، خسارت‌ جدی و عمده‌ای به روستاها وارد نکرده است.
گیتی آنلاین_به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، محمدجواد فدائی امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با محوریت "مقابله با ملخ‌های صحرایی" گفت: در ماه های گذشته با همکاری سازمان حفظ نباتات کشور و سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان و با هدف جلوگیری از هجوم ملخ‌های صحرایی، اقدامات مقابله ای انجام شد.
وی با اعلام اینکه تاکنون خسارت‌ جدی و عمده‌ای به روستاها وارد نشده است، افزود: تا حدودی از گسترش ملخ‌ها جلوگیری شد.
 در این جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان تصریح کرد: به رغم اینکه هنوز اعتباری برای مقابله با ملخ‌ها به این استان ابلاغ نشده است، اما با پیگیری‌های لازم و تا حد امکان اعتبار را تامین کردیم.
سیدمصطفی آیت ‌اللهی‌موسوی افزود: با همکاری دستگاه‌های اجرایی، ماشین‌آلات مورد نیاز سمپاشی در اختیار جهاد کشاورزی جنوب استان قرار گرفت و دو باند اضطراری پرواز نیز احداث شد.
وی افزایش سهم اعتبارات استان کرمان برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی را خواستار شد.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور نیز یادآور شد: به شش استان جنوبی کشور که احتمال خطر می‌دادیم، اعلام شد تا همه ظرفیت‌های سازمان را به کار گیرند.
محمدرضا درگاهی افزود: نخستین ریزش در کشور در بندر نخیلو هرمزگان بود و مراحل مبارزه متعدد با این آفت در استان‌ها انجام شد تا از شدت آن بکاهد.
وی اعلام کرد: تا دیروز در 164 هزار هکتار از اراضی کشور علیه ملخ صحرایی مبارزه شد که طبق پیش‌بینی فائو، باید در 345 هزار هکتار در کشور مبارزه شود.
درگاهی گفت: 140 مورد ریزش ملخ در کشور داشتیم که دسته‌های آنها از هزار تا چند میلیونی بوده‌اند.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور خاطرنشان کرد: اعتباری که برای مبارزه با این آفت اختصاص می‌ یابد استانی است و فرمانداران باید در شوراهای برنامه‌ریزی، اعتبارات حفظ نباتات را کامل ببینند.
درگاهی افزود: یک میلیارد و 100 میلیون تومان اعتبارات حفظ نباتات پارسال به جنوب و 900 میلیون تومان هم به شمال استان کرمان داده شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: به دلیل گرمای هوا و خشک شدن مراتع، شرایط هامون و جازموریان و با توجه به سطح سبزی که دارند، برای ملخ‌ها جاذب است و نگرانیم از این به بعد هجوم ملخ‌ها به جازموریان بیشتر شود.

نویسنده:فرشته بامری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: