پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۴۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۷
نظرسنجی درباره یک لایحه:
واریز ارزش افزوده به خزانه دولت پیشنهادی است که کمیسیون اقتصادی مجلس به صحن پیشنهاد کرده و این موضوع وابستگی هایی را برای شهرداری ها و شوراهای شهر به دنبال دارد.از آنجایی که این امر همچنان نیازمند رای صحن مجلس شورای اسلامی است به سراغ تنی چند از نمایندگان مردم رفتیم تا نظر آنها را در این رابطه بدانیم.
در این رابطه نغمه علی بیک زاده ، خبرنگار گیتی آنلاین با چند نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفتگو کرده است که در ادامه می خوانید:
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی به این سوال که آیا تغییر عوارض شهرداری ها به مالیات از کارایی شوراهای شهر نمی کاهد گفت: پیشنهاد آمده و هنوز در صحن است، به عبارتی هنوز در دستور کار قرار نگرفته است، وقتی در دستور کار  قرارگرفت بررسی می کنیم.
پورابراهیمی اضافه کرد: البته ما در کمیسیون این موضوع را بررسی کردیم و جمع بندی کمیسیون همان متن مصوبه ای است که ارسال شده است.
وی افزود: صحن هم اختیارات قانونی دارد که نسبت به نظر کمیسیون نظرش را اعلام کند.
رئیس کمیسیون اقتصادی اظهارداشت: اگر نظر کمیسیون پذیرفته شد که طبیعتا مصوب می شود در غیر اینصورت متناسب با پیشنهاداتی که در کمیسیون می آید و بحث می شود جمع بندی می کنیم.

اما در بین نمایندگان نظرات مختلفی درباره این مصوبه وجود دارد.
 امیر خجسته نماینده همدان و فامنین معتقد است با این قانون تاخیر در واریز پول، شهرداری ها را با مشکلاتی روبرو می کند.
خجسته می گوید: خب قبلا روالی داشت الان هم از سیستم دولت برود تا به شهرداری برسد هم زمان گرفته می شود و هم گاهی دولت دلش میخواهد تاخیرکند.
خجسته ادامه داد: نمی گویم این پول به خزانه نرود ولی نرود توی مرکز و سیری را طی کند و بعضی وقت ها نظر باشد و اگر نظر مثبت بود بدهند و اگر مثبت نبود ندهند و از این دست اتفاقات نیفتد.
وی به مشکلی که شورای شهر و شهرداری در ارتباط با تصویب این لایحه دارند نیز اشاره ای کرد و گفت: مشکل این است که بعضی وقتها نظر اعمال می شود و پول دیر به شهرداری ها می رسد و شهرداری ها با مشکل مواجه می شوند .
این نماینده همدان معتقد است برای اینکه در کار تسریع شود این پول به حساب شهرداری ها واریز شود که بتوانند دردی را دوا کنند.

به هرحال نظرات مختلف است و شاید این اختلاف برحسب شرایط شهرهاست که تغییر می کند. حسن نوروزی نماینده رباط کریم و بهارستان مطرح می کند که این ارزش افزوده را ما اصلا در ابتدای انقلاب نداشتیم و شهرداری ها خودشان را اداره می کردند. 
نوروزی گفت: این که شهرداری ها خیال کنند که ارزش افزوده می خواهد آنها را مدیریت کند کار غلطی است.
این نماینده استان تهران افزود: شهرداری باید با سرمایه گذاری پایدار و دادن مجوز ساختمان خودش را مدیریت کند.
وی توجه داد: سال گذشته شهرداری تهران پانصد میلیارد ارزش افزوده گرفته است.
نوروزی تاکیدکرد: خوب دارد مجوز ساختمان می دهد، عوارض جمع می کند، پارکبان دارد، عوارض ساختمانی، عوارض فرودگاهی همه چیز دارد می گیرد.
وی در پایان می پرسد : مگر چه خبر است برای شهرداری ها؟
به هر حال به زعم خبرنگار گیتی آنلاین موضوع واریز ارزش افزوده به خزانه دولت، غیر دولتی بودن شهرداری ها و شوراهای شهر را با تردید مواجه می کند.
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: