پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۲۵۰۹۶
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۱
رادیو بین المللی چین در یادداشتی، به تحلیل قدرت اقتصادی بازار چین در مقابل تبلیغات سوء آمریکا پرداخته است.
برای فروشگاه‌های لباس‎فروشی «GAP» آمریکا، سال ۲۰۱۹ به یادماندنی خواهد بود. امسال این شرکت لباس قصد دارد صدها فروشگاه خود در آمریکای شمالی را تعطیل و جای آن بر تعداد فروشگاه‌هایش در چین بیافزاید. تنها در چهار ماه نخست امسال، این شرکت یازده فروشگاه جدید در چین باز کرده و این در حالی است که هدفش برای امسال، باز کردن ۴۰ فروشگاه در چین است.

البته شرکت «GAP» تنها شرکتی نیست که برای سال ۲۰۱۹ برنامه افزایش سرمایه‌گذاری در چین را دارد.

از ژانویه تا آوریل سال جاری میلادی حدود ۳۰۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی وارد چین شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶٫۴ درصد افزایش نشان می‎دهد. افزایش سرمایه‎‎گذاری قدرت‌های اقتصادی اصلی دنیا مانند کره جنوبی، آمریکا و آلمان درچین نیز در این مدت به ترتیب به میزان ۱۱۴٫۱ ، ۲۴٫۳ و ۱۰۱٫۱ درصد افزایش یافته است. در عین حال اخیراً ۲۷ شرکت بین‎المللی اقدام به تأسیس دفتر مرکزی و پژوهشگاه در شانگهای کرده‎اند.

این موفقیت‌ها در عرصه جذب سرمایه‎های خارجی در حالی برای چین به دست آمده که جریان سرمایه‎گذاری در دنیا بسیار کند پیش می‎رود و همین امر نشان می‎دهد که سرمایه‎گذاران خارجی به آینده توسعه چین اطمینان کامل دارند.

این اطمینان قبل از هر چیز ناشی از بزرگی بازار چین است. همان‌طور که همه می‎دانند، چین با ۱٫۴ میلیارد نفر پرجمعیت‎ترین کشور دنیا است و مهم‎تر از آن نیز پویا بودن طبقه متوسط در چین است که این دو عامل در کنار هم، باعث شکل‌گیری یک بازار بسیار عظیم در چین شده است. به علاوه، اکنون مصرف داخلی تبدیل به نیروی محرکه اصلی رشد اقتصادی چین تبدیل شده؛ طوری که در سه ماهه نخست امسال سهم آن در رشد اقتصادی کشور به ۶۵٫۱ درصد رسیده است. غیر از آن، فرآیند «شهری شدن» در چین در جریان است و اگر در آینده سهم جمعیت شهری چین از ۶۰ درصد کنونی به ۷۰ درصد افزایش یابد، حدود صد میلیون نفر دیگر به جمعیت شهری اضافه خواهد شد که به معنای گسترش کمی و کیفی بازار چین است.

سرزندگی و حیات بازار چین عاملی دیگر برای اطمینان سرمایه‎گذاران به بازار چین به شمار می‎رود. روند سرمایه گذاری در چین در چهار ماه نخست سال جاری میلادی با این رویکرد جدید همراه بوده که صنایع تولیدی و خدماتی مجهز به فناوری‎های پیشرفته به محرک جدید رشد اقتصادی تبدیل شوند؛ چرا که طبق آمار وزارت بازرگانی چین، در این مدت ۳۳ میلیارد و ۴۱۰ میلیون یوان سرمایه خارجی جذب صنایع فناوری پیشرفته چین شده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲٫۳ درصد افزایش داشته است. همچنین در این مدت ۵۲ میلیارد و ۴۸۰ میلیون سرمایه خارجی وارد صنایع خدماتی مجهز به فناوری‎های پیشرفته چین شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۳٫۴ درصد افزایش نشان می‎دهد.

با توجه به اجرای برخورد مشابه با شرکت‎های داخلی با شرکت های خارجی و تقویت حفاظت از حقوق مالکیت فکری، امروز چین به عنوان یک بستر مطلوب برای نوآوری فنی و در عین حال توسعه فناوری‎های ۵G و هوش مصنوعی تلقی می شود؛ به عنوان مثال، شرکت آمریکایی «دل» قصد دارد با همکاری چندین شرکت بین‎المللی معروف دیگر اقدام به ایجاد اتحادیه تولیدکنندگان هوشمند در چین کرده و همچنین شرکت مایکروسافت نیز دو پژوهشگاه در چین تأسیس کرده است.

ثبات بازار چین نیز پشتوانه‌ای دیگر برای اطمینان سرمایه‌گذاران خارجی است. با توجه به افزایش ابهامات آینده اقتصاد دنیا، یافتن یک بازار باثبات و قابل پیش‌بینی برای سرمایه‎گذاران خارجی ابسیار بیشتر از گذشته اهمیت پیدا کرده است و اتفاقاً، چین با بازتر کردن درهای خود به روی جهان و ایجاد یک محیط تجاری قانونمند، بین‌المللی و آسان برای سرمایه‎گذاری، نگرانی سرمایه‎گذاران نسبت به یافتن یک بازار مناسب را به شدت کاهش داده است.

در پیش‌بینی اخیر صندوق بین‌المللی پول، چین تنها اقتصادی مهم دنیا بود که این سازمان رشد بالای اقتصادی را برای آن پیش‎بینی‎ کرده است.

گزارش اخیر اتاق بازرگانی چین و آمریکا نیز نشان می‌دهد ۸۰ درصد شرکت‌های آمریکایی محیط سرمایه گذاری در چین را رو به بهبود می‎دانند و ۶۲ درصد شرکت‌ها، چین را مقصد اول خود برای سرمایه‎گذاری معرفی می‎کنند.

بی‎شک، در پیش گرفتن چنین اقدام‎هایی از سوی سرمایه گذاران نشان‎دهنده عظمت، سرزندگی و ثبات بازار چین است و بازار بزرگ چین با این «بدگویی‎ها» از رونق نخواهد افتاد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: