پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۵۰۹۸
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۶
یک پژوهشگر آمریکایی:
یک پژوهشگر آمریکایی دولت ترامپ را بزرگترین تهدید برای حاکمیت قانون در جهان دانست

جفری ساکس، دانشمند آمریکایی چهارشنبه یکم خرداد، در مصاحبه با رسانه‌های چینی از تلاش آشکار دولت آمریکا برای اعمال محدودیت بر شرکت هوآوی به عنوان بزرگترین تولیدکننده تجهیزات مخابراتی چین انتقاد کرد و گفت: "به نظر من، این فشارهای مضاعف آمریکا با هدف تضعیف اقتصاد چین انجام می‎شود و اقدامی بسیار خطرناک است. امیدوارم بتوان آن را به چالش ‌کشید و اثرش را از بین برد."

چین دشمن نیست.

ساکس با اشاره به اختلافات تجاری چند وقت اخیر چین و آمریکا خاطر نشان کرد که در نهایت معلوم خواهد شد که نتیجه تلاش برای مهار چین تنها به یک فاجعه می‎انجامد و چین دشمن آمریکا نیست. چین تنها کشوری است که می خواهد از طریق بالا بردن سطح آموزش، تجارت بین‎المللی، سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‎ها و فناوری‎های پیشرفته سطح زندگی مردم خود را ارتقاء دهد.

تلاش برای پیشی گرفتن در زمینه فناوری یک گزینه درست و مجاز برای کشورهایی است که حرکت خود در مسیر توسعه را دیر آغاز کرده‎اند.

این کارشناسی آمریکایی تصریح کرد: در مجموع راهبرد توسعه چین تا حد زیادی شبیه به ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور است و به عنوان کشوری که می‎خواهد به یکی از پیشگامان فناوری تبدیل شود، چین هیچ کار غیراخلاقی و یا عجیبی انجام نداده است. چین قصد دارد الگوی خرید، تقلید و بالا بردن سطح کیفی فناوری‎های اروپایی و آمریکایی را در حوزه نوآوری‎های داخلی خود به کار بندد. با نگاهی به تاریخ اقتصاد جهان متوجه می‎شویم که موضوع همواره همین بوده و تمام کشورهایی که از کشورهای پیشرفته عصر خود عقب‎تر بوده‎اند سعی می‎کردند از الگوی پیشرفت آنان پیروی کنند و این همان روشی بود که در قرن نوزدهم باعث شد آمریکا به تدریج از بریتانیا سبقت بگیرد.

"تقصیر" چین کجاست؟

جفری ساکس تشریح کرد که تنها "تقصیر" چین از نظر آمریکا جمعیت 1.4 میلیاردی این کشور است؛ در حالی که کره جنوبی با 50 میلیون نفر جمعیت همواره به عنوان یک الگوی موفقیت مورد ستایش و تقدیر آمریکا قرار گرفته است. حقیقت همین است.

سیاست‌ طمع بر واشنگتن حاکم شده!

این دانشمند آمریکایی گفت: در سیستم سیاسی آمریکا، برنده هیچ‎گاه به شریک شدن پیروزی خود با بازنده نمی‌شود. حاکم شدن طمع بر همه وجوه سیاست‌های واشنگتن باعث شده آشوب‌طلبانی مانند دونالد ترامپ، چین به دخالت در امور داخلی آمریکا محکوم کنند و این در شرایطی است که بسیاری از دموکرات‎ها نیز به چین حمله می‌کنند. در حقیقت آمریکا با جاید به جای چین با شرکت‎های بزرگ آمریکایی بجنگد که پس از به دست آوردن سود فراوان حاضر به تقسیم آن با کارگران خود نیستند.

تنها همکاری به نفع دو طرف خواهد بود.

ساکس تاکید کرد جنگ تجاری با چین مسائل اقتصادی آمریکا را حل نمی کند و به جای آن ایجاد یک نظام ارائه خدمات درمانی منطقی، مدارس بهتر، اتخاذ سیاست‎های جدید در رابطه با محیط زیست، افزایش حداقل سطح دستمزدها و مبارزه با طمع‎ بیش از حد شرکت‎های بزرگ راه حل مسائل اقتصادی آمریکا خواهد بود. در چنین فرآیندی متوجه خواهیم شد که آمریکا به جای راه انداختن جنگ سرد با چین، از طریق همکاری با این کشور می‌تواند منافع بسیار بیشتری کسب کند. از همه مهم‌تر آنکه در صلح و آرامش فرصت آن را خواهیم داشت که همراه با چین و دیگر کشورهای جهان برای مقابله با چالش‌های بزرگ پیشِ روی بشر چاره‎اندیشی کنیم.

نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: